Αποτελέσματα Α2 – 7η αγωνιστική. Νίκη στο τέλος για Κηφισιά, στο… νήμα το Λαύριο

πηγή φώτο: sportrikala.gr

Ντέρμπι όνομα και… πράγμα ήταν το ματς στη Νέα Κηφισιά, με την ομώνυμη ομάδα να επικρατεί του Κόροιβου με 73-70.
Ιδιαίτερα εύστοχοι ήταν οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη περίοδο και παρότι η Κηφισιά περιόρισε τον Καρύδα, ο Κόροιβος κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (24-21). Στη συνέχεια όμως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές πήραν διαφορά (36-28), αλλά ορισμένες λάθος επιλογές στην επίθεση έφερε τον Κόροιβο σε απόσταση αναπνοής. Στο δεύτερο ημίχρονο, Τσόσιτς και Νοέας ήταν αυτοί που έκαναν τη… ζημιά, φέρνοντας την ομάδα της Αμαλιάδας ξανά μέσα στο παιχνίδι, ενώ το το τρίποντο το Κούρτη έφερε το ματς στα ίσια. Η Κηφισιά βρήκε λύσεις στους Μοσχοβίτη και Καράμπουλα, καθώς σε εκείνο το σημείο ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι βάζοντας τους γηπεδούχους ξανά μπροστά. 6” πριν το φινάλε ο Ψαθάς κάνει φάουλ πάνω στον Καρύδα, ο οποίος πέτυχε 2/3 βολές, στη συνέχεια ήταν η σειρά του Μοσχοβίτη να πάει στη γραμμή των ελευθέρων βολών,πετυχαίνοντας 2/2 (73-70), ενώ στην τελευταία επίθεση, ο Καρύδας παρολίγον να στείλει το ματς στην παράταση, αφού το τρίποντο που επιχείρησε υπό πίεση πίσω από τη μεσαία γραμμή του γηπέδου, λίγο έλειψε να βρει στόχο.

Φοβερό παιχνίδι έγινε στα Τρίκαλα, με την ομάδα του Γιάννη Τζήμα να νικά δύσκολα της Δόξας με 66-62. Οι γηπεδούχοι αν και έπαιξαν εξαιρετική άμυνα (κυρίως με Μάρτζο και Μανούσου) δεν κατάφεραν να κάνουν την υπέρβαση, αφού Γκιουλέκας και Κακλαμάνος λύτρωσαν τα Τρίκαλα τις κρίσιμες στιγμές.

Το ματς ήταν ιδιαίτερα σκληρό στο πρώτο ημίχρονο, με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, αλλά χάρη σε δύο τρίποντα του Πάρη Μάρτζου οι Λευκαδίτες πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα ( 33-30).  Η Τρίτη περίοδος ήταν ανάλογη με τη Δόξα να παίρνει μικρές διαφορές (44-37) αλλά τους τρικαλινούς να κάνουν 7-0 σερί (σ.σ. με 7 σερί πόντους του Κακλαμάνου) και να φέρνουν το ματς στα ίσια (44-44). Ο Κακλαμάνος συνέχισε να δίνει… ρεσιτάλ  ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με 48-46.  Τα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι , αλλά ο Γκιουλέκας με δύο τρίποντα έκανε το (61-54) για να δώσει ο Φούντας με δικό του τρίποντο… αέρα δέκα πόντων (64-54). Η Δόξα και πάλι όμως αντέδρασε μειώνοντας στο καλάθι (64-62), αλλά ο Γκιουλέκας στα 2.1” πριν από το τέλος, κέρδισε φάουλ πετυχαίνοντας έτσι δύο βολές και διαμόρφωσε το τελικό (66-62).

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί τους έδωσαν οι Ικαροι επικρατώντας άνετα του Ερμή Λαγκαδά με 93-81. Εύκολο απόγευμα είχε και ο Φιλαθλητικός, ο οποίος επιβλήθηκε του ΟΦΗ με 88-60.

Το παιχνίδι ανάμεσα στο Παγκράτι και της Νίκης Βόλου αναβλήθηκε καθώς καταληψίες του Δήμου Αθηναίων εισήλθαν στο κλειστό Γυμναστήριο του Μετς.  Πρώτοι ενημερώθηκαν για τη μη διεξαγωγή του αγώνα οι βολιώτες, μόλις έφτασαν στο κλειστό του Μετς. Το παιχνίδι δύσκολα θα διεξαχθεί μέσα στην εβδομάδα καθώς οι απεργίες αναμένονται να συνεχιστούν.

H Αγία Παρασκευή έφυγε από την Κρήτη με το «διπλό» επικρατώντας του Ηράκλειο με 89-74. Η ΚΑΠ είχε τον έλεγχο καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχοντας μάλιστα ασφαλή διαφορά. Ακόμα και όταν οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στα μισά της τελευταίας περιόδου πλησιάζοντας στους τέσσερις πόντους (63-67), η Αγία Παρασκευή απάντησε αμέσως  κάνοντας επιμέρους σκορ 10-2 (65-77 στο 38′).

Διαιτητές: Μπήτης-Πουρσανίδης Κ-Θεοδώρου
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Κωτούλας 9 (1), Στεφανάκης 7 (1) , Πέλκιτς 5 (1), Σακελλαράκης 9 (1), Αρναουτάκης Γ. 10, Αγαπιάδης 6, Σοχωράκης, Ντιαλλό 6,  Γκοντόπουλος  20 (3/13 τρ., 7 ασ., 5 κλ.).
ΚΑΠ (Χατζηπανηγύρης-Διδάχος): Κουρής 6,  Καρτέρης, Σβερκούνος 6 ( 6 ασ.), Σίννης  13 (3), Τσιάκας  10 (2) Ζερβός, Μαναβόπουλος 10, Μάτος 8 (1), Βαρδαβάς 20 (11 ρ.), Ψυλέας 16 (4 ασ., 3κλ.).

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ  – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ   93-81
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   21-22, 51-43, 76-61, 93-81
Διαιτητές: Παφίλης-Ταρενίδης Στ.-Τσιαπλής
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 11 (3), Τότσιος 23 (4 τρ., 4 ασ.),  Παπαδόπουλος, Τσάκας 3 (1), Μιλίσεβιτς 2, Συμεωνίδης 18 ( 4 ασ.), Νικολούδης 14 (3/9 τρ.), Ιωσηφίδης, Καπινιάρης 22 (4 τρ., 6 κλ.).
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Πέρκος):  Καϊκλής 5 (1), Τιλλ 4, Γκόνος 2, Ιωακειμίδης, Ονάσογλου 13 (1), Καμαριώτης 8 (1), Πλιούκας 11 (1/7 τρ.), Καλογιαννίδης 4, Τσιόγκας 2, Αναγνωστόπουλος 23 (3 τρ., 11 ρ.),Γεωργίτσης 7 (1), Παρίτσης, Κάσουρας 2.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ – ΟΦΗ  88-60
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  14-12, 40-27, 54-43, 88-60
Διαιτητές:  Νικολούλης-Ξάνθος-Δαρλαμήτσος
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας):  Γ. Αντετοκούμπο 10 (2), Πέρβι 2, Κελαϊδής 8 (2),  Θ. Αντετοκούμπο 12, Γκίκας 3, Ψαρρόπουλος 5 ( 4 ασ.), Σαμοθράκης 5 (1), Σαλούστρος 14 (2 τρ., 7 ασ., 4 κλ.), Γεωργιάδης 5, Καμπερίδης , Σιριγκιένκο, Ανδρεόπουλος 14, Γιαννουλάκος 10 ( 9 ρ.).
ΟΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτζόγλου, Πετράκης 6, Παπαδάκης 4, Τραϊανός  3 ( 4 κλ.), Ντοϊτσίνοφ 13, Σιώπης 2, Κιτσούλης 23 (1 τρ., 9 ρ., 5 κλ.), Μπαλάφας  7, Βουκαντίνοφ 2.

ΤΡΙΚΑΛΑ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ  66-62
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   14-13, 30-33, 48-46, 66-62
Διαιτητές:  Πουρσανίδης Γ-Λαζαρίδης-Τζήμα
ΤΡΙΚΑΛΑ (Τζήμας): Τριανταφύλλου 3 (1), Τσιλούλης 2, Γκιουλέκας 17 (2), Κατσαρές 2, Τσούτσος 2, Κακλαμάνος 11 (2), Αγγελακόπουλος 7 (1), Χαρισμίδης 3, Φούντας 4, Παπαχρήστος 15 (1/5 τρ.).
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Βουρνάς): Ματενίδης 10 (1), Μουρατίδης, Βαγενάς 2, Μανούσος 12, Ακτύπης, Μίρκοβιτς 9, Μάρτζος 17 (5/9 τρ.), Μάτιτς 12 (1).

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ  –  ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ  73-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  21-24, 38-36, 50-51, 73-30
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Τζαφλέρης-Παγώνης
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης, Μοσχοβίτης 16 ( 4α σ.), Καράμπουλας 19 (1 τρ., 4 ας.), Μενουδάκος 4, Σιούτης 13 (3), Ψαθάς 6, Πετροδημόπουλος 13, Σακελλαρίου, Τζιάλας 2.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜ. (Νιπεργιάλης): Νοέας 16 (3), Καρύδας 11 (1/5 τρ.. 4 ασ.) , Κούρτης 3, Τόμιτς 17 (1), , Αντωνιάδης 2, Μαγιντόμπε 3  (1), Γκέρος 4, Τσόσιτς 14 (1/7 τρ., 4 ασ.).

ΛΑΥΡΙΟ  – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ  82-81
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   22-17, 40-39, 53-57, 82-81
Διαιτητές:   Τσώνος Μ-Μπούσιας-Δημόπουλος
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης):  Μαρκομιχάλης, Παγώνης 4, Τσίρος 2, Κακιούζης 20, Γιαννακόπουλος 31 (1 τρ., 7 ασ., 3 κλ.), Λυμπερόπουλος 15 (2), Περράκης 3, Ψωμαδέρης 5 (1), Πασχάλης 2.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Τζούρτζεβιτς 10 (1), Τσιότρας 25 (1), Μπουρής, Πίνης, Τσουμπρίλο 14 (3/7 τρ., 3 κλ.), Γκιζόγιαννης 3, Γκόβας 14 (1 τρ., 5 ασ.), Σιγκούνας 15 (10 ρ.),  Πάνου.