Αποτελέσματα Α2 – 9η αγωνιστική…Πήραν τα ντέρμπι Τρίκαλα και οι Σέρρες

πηγή φώτο: sportrikala.gr

Τα Τρίκαλα συνεχίζουν το σερί τω νικών τους καθώς επικράτησαν και του Κόροιβου με 90-81.

Τα Τρίκαλα μπήκαν δυνατά (14-8), αλλά ο Κόροιβος στη συνέχεια χάρη στο μαχητικό Καρύδα το παιχνίδι ήρθε στον πόντο (18-17). Η συνέχει βρήκε τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν (27-28), αλλά οι γηπεδούχοι έτρεξαν κάνοντας το 11-0 παίρνοντας έτσι διψήφια διαφορά (38-28). Ο Καρύδας όμως και πάλι δήλωσε «παρών» μειώνοντας στο ημίχρονο στο 45-40. Στην επανάληψη, τα Τρίκαλα έχοντας σωστές επιθετικές επιλογές κατάφεραν να διατηρήσουν απόσταση (53-44), ενώ με το πέρασμα των λεπτών η διαφορά άγγιξε τους 11 πόντους (59-48 στο 27’).  Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν την απόσταση, ακόμα και όταν οι Κόροιβος προσπάθησε να πλησιάσει, τα Τρίκαλα απαντούσαν με τρίποντα (σ.σ. κυρίως χάρη στον πολύ καλό Παπαχρήστο), παίρνοντας έτσι στο τέλος την έβδομη σερί νίκη τους.

Η Νέα Κηφισιά, έπειτα από εννέα αγωνιστικές γνώρισε την ήττα στις Σέρρες χάρη στο τρίποντο του Διονύση Καπινιάρη, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στους Ικάρους με 76-74.

Οι Σερραίοι χάρη στους Τότσιο και Συμεωνίδη πήραν το προβάδισμα (18-11),  το οποίο και διατήρησαν μέχρι το 18΄, αφού ο Πετροδημόπουλος ήταν εξαιρετικός κάτω από το καλάθι, δίνοντας στην Κηφισιά τα ηνία με 32-28. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα, με το προβάδισμα να ανεβαίνει στο +13 (56-43), ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασε και στο +15 (58-43). Οι «κυανοκίτρινοι» σε εκείνο το σημείο απάντησαν με 9-0, για να έρθει ο Τότσιος με τρίποντο να κάνει το 62-64 στο 38’. Ο Σιούτης απάντησε με τρίποντο (62-67). Οι Σερραίοι πλησίασαν στους 3 (64-67), οι Νικολούδης στη συνέχεια με μία βολή  έγραψε το 65-67, ενώ πήραν και το επιθετικό ριμπάουντ με τον Συμεωνίδη να κερδίζει φάουλ και να φέρνει το ματς στα ίσια (67-67).  Στην τελευταία επίθεση η Κηφισιά δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι και έτσι το ματς πήγε στην παράταση.
Εκεί,  ο Καπινιάρης  3” πριν από τη λήξη έκανε το 76-73, στη συνέχεια ο Νικητάκης κέρδισε φάουλ, ο οποίος με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό 76-74.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι το Ηράκλειο επικράτησε του ΟΦΗ στην παράταση με 97-94, κατακτώντας την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα (με ένα “διαστημικό” Πέλκιτς, ο οποίος σημείωσε 36 πόντους), ενώ αντίθετα τα πράγματα για του ΟΦΗ δυσκολεύουν.

Το παιχνίδι βρήκε τα πρώτα λεπτά του αγώνα τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι (10-10, 14-14), ο ΟΦΗ στη συνέχεια κατάφερε να πάρει προβάδισμα (20-16), το οποίο όμως έχασε χάρη στους εκπληκτικούς Πέλκιτς και Γκοντόπουλο (37-30). Οι φιλοξενούμενοι όμως τα τελευταία πέντε λεπτά του ημιχρόνου πάτησαν… γκάζια με αποτέλεσμα το επιμέρους 14-2, ολοκληρώνοντας έτσι το δεύτερο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 48-45. Στην επανάληψη, η ομάδα του Φώτη Τακιανού παρουσίασε και πάλι νεκρά διαστήματα, κάπως έτσι ήρθε το 8-0 από το Ηράκλειο (53-50), αλλά και πάλι ο ΟΦΗ κυρίως με τον Ντοϊτσίνοφ κατάφερε να αντιδράσει και να κάνει το 65-59. Το Ηράκλειο δεν τα παράτησε, έκανε 12 -4 και πήρε προβάδισμα 4 πόντων (78-74 στο 38’), στη συνέχεια οι δύο πλευρές πήγαν στη γραμμή των ελευθέρων βολών μέχρι που ο Στεφανάκης έδωσε με καλάθι του μικρή… ανάσα (84-80), ο Κιτσούλης απάντησε με τρίποντο (84-83), ενώ 5’’ πριν από τη λήξη ο Γκοντόπουλος κέρδισε φάουλ κάνοντας το 86-83 για να έρθει ο Τσερκιτζόγλου με τρίποντο να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί, ο ΟΦΗ δεν φάνηκε συγκεντρωμένος κάνοντας καθοριστικά λάθη και έτσι το Ηράκλειο είχε συνεχώς το πάνω χέρι. Στα τελευταία δευτερόλεπτα το ματς πήγε ξανά στις βολές με τους γηπεδούχους να αποδεικνύονται ψύχραιμοι παίρνοντας έτσι τη νίκη.

Νικηφόρα συνέχεια είχε η  Αγία Παρασκευή, η οποία  επικράτησε με 84-77 του Αρκαδικού. Η ΚΑΠ κατάφερε να ανακτήσει τις δυνάμεις της, όταν και οι φιλοξενούμενοι με ξέσπασμά τους βρέθηκαν να προηγούνται με 50-45 (24′). Από εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές ανατρέποντας την εις βάρος τους διαφορά, παίρνοντας προβάδισμα ασφαλείας (69-61 στο 34′), το οποίο και διατήρησαν μέχρι τέλους.

Το Παγκράτι πήρε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του απέναντι στον Ερμή Λαγκαδά με 76-54, έχοντας κορυφαίο παίκτη για ακόμα ένα ματς τον Νεμάνια Βράνιες.  Εύκολο απόγευμα είχε και ο Φιλαθλητικός απέναντι στη Νίκη Βόλου της οποίας και επικράτησε με 92-67.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Παγκράτι – Ερμής Λαγκαδά   76-54
Τρίκαλα- Κόροιβος Αμαλιάδας   90-81
Ικαροι Σερρών – Ν. Κηφισιά  76-74  (67-67 κ.α.)

Διαιτητές: Κοτσιμπος-Νικολούλης-Σαλαβός
ΚΑΠ (Χατζηπανηγύρης-Διδάχος): Κουρής 5 (1), Αναγνωστόπουλος,  Καρτέρης, Σβερκούνος 17 (1 τρ., 8 ασ.), Σίννης, Τσιάκας 19 (2), Ζερβός 3 (1), Μαναβόπουλος 2, Μάτος 14, Βαρδαβάς 5 (3 κλ.), Ψυλέας 19.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Τζούρτζεβιτς 17 (2), Τσιότρας 2, Μπουρής 5, Πίνης, Τσουμπρίλο 5 (1), Γκιζόγιαννης 23 (2), Γκόβας 13 (1),  Σιγκούνας 4, Πάνου 8 (1).

ΤΡΙΚΑΛΑ  – ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ   90-81
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 45-40, 66-57, 90-81
Διαιτητές:  Καλδίρης-Ανδρικόπουλος-Θεοδωρόπουλος
ΤΡΙΚΑΛΑ( Τζήμας): Τριανταφύλλου 2, Γκιουλέκας 11, Κατσαρές 6 (4 κλ.), Τσούτσος 2, Κακλαμάνος 13 (3 τρ., 6 ασ), Αγγελακόπουλος 13 (1), Χαρισμίδης 15, Φούντας 11 (3), Παπαχρήστος 17 ( 1 τρ., 12 ρ.).
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Νιπεργιάλης): Παναγιωτόπουλος, Νοέας 11 (1), Αντωνιάδης 11 (1), Καρύδας 26 (2), Κούρτης, Τόμιτς 2, Κλάδης, Χατζόπουλος 7 (1), Αντωνόπουλος, Μαγιντόμπε 12 (2), Γκέρος 10, Κόσιτς 2.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ  – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ  92-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  28-19, 53-35, 70-49, 92-67
Διαιτητές:  Βαρδάλος-Επιτροπάκης-Καραλής
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας):  Γ. Αντετοκούμπο 5 (1) , Πέρβι 15 (5/6 τρ.), Κελαϊδής ,  Θ. Αντετοκούμπο 14 (2/7 τρ.), Γκίκας 8 (2), Ψαρρόπουλος 2 , Σαμοθράκης 11 (1), Σαλούστρος 10  (1), Γεωργιάδης 9 (1), Σιριγκιένκο, Ανδρεόπουλος 10, Γιαννουλάκος 8.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ζαφειρούδης): Παπούλιας 9, Φωσσές, Σαμαράς,  Χριστομάνος, Μαυρογιάννης 13 (1), Κουτίνας 4, Στάμος 2, Καραγκολίδης 6 (2), Μαλτέσιος 8,Θεοδωράκος 7 (1), Πολίτης 18 (4/5 τρ.).

ΗΡΑΚΛΕΙΟ  – ΟΦΗ   97-94 (86-86 κ.α.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  25-24, 45-48, 59-65, 86-86, 97-94
Διαιτητές: Παφίλης-Μπίκας-Παπαθανασίου
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Αρναουτάκης Μ.,  Κωτούλας 5 (1), Κωτούλας, Στεφανάκης 11 (0/7 τρ.), Πέλκιτς 36 (12/23 διπ., 1/1 τρ., 11 ρ., 3 κλ.) , Αρναουτάκης Γ. 14, Αγαπιάδης 9 (3), Σοχωράκης , Σακελλαράκης 4, Ντιαλλό ,  Γκοντόπουλος  18 (5/11 τρ.).
ΟΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτζόγλου15 (4), Πετράκης 7, Παπαδάκης 9, Τραϊανός  9 (1 τρ., 6 ασ.), Ντοϊτσίνοφ 20, Καραδολάμης, Κιτσούλης 30 (4/7 τρ., 5 ασ.), Μπαλάφας 4.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ   – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ   76-54
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  20-12, 33-25, 58-38, 76-54
Διαιτητές:   Σταματόπουλος-Κατραχούρας-Ξάνθος
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Δερμιτζάκης  3 (1), Δρακόπουλος 2, Βασιλόπουλος Φ.  7 (1), Μαρίνος, Βασιλόπουλος Θ. 3 (1), Φωτίου 5 (1/4 τρ.), Γεώργαρος 4,Κουτρούλιας 15 (1),  Σκλάβος  11 ( 10 ρ.), Βράνιες  20 (3/7 τρ., 5 κλ.), Κοκορόγιαννης, Πάβλοβιτς 6 ( 10ρ.).
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Πέρκος):  Καϊκλής 4, Τιλλ, Γκόνος, Ονάσογλου 8, Καμαριώτης 22 (3/8 τρ., 10 ρ.), Πλιούκας 2, Καλογιαννίδης, Τσιόγκας, Αναγνωστόπουλος 12 (1),  Ζησόπουλος 1, Παρίτσης  5 (1), Κάσουρας.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ   – ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ  76-74 (67-67 κ.α.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   18-14, 28-32, 43-56, 67-67, 76-74
Διαιτητές:  Γκούμας-Πουρσανίδης Κ-Δεληγιαννίδης.
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Τότσιος 19 (3), Τσάκας 2, Μιλίσεβιτς 12, Συμεωνίδης 28 ( 8 ρ., 5 ασ.), Νικολούδης 8 (1/6 τρ.), Ιωσηφίδης, ΒοΪβατόπουλος, Καπινιάρης 7 (2).
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 6 (1), Μοσχοβίτης 13, Διαμαντόπουλος 16 (4/4 τρ.), Καράμπουλας 6 ( 5 ασ.), Μενουδάκος , Σιούτης 3 ( 1/6 τρ.) , Σακελλαρίου 3 (1), Πετροδημόπουλος 21 ( 10 ρ.),  Τζιάλλας 6.

ΛΑΥΡΙΟ  – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ  80-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 36-40, 63-49, 80-65
Διαιτητές:   Διαμαντής-Παγώνης-Κωνσταντινόπουλος
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης):  Μαρκομαχάλης 2, Κεσκινίδης, Τρικαλιώτης, Τσίρος  4, Κακιούζης 20 (10/10 δ., 5 ασ.), Φραντζέσκος, Γιαννακόπουλος 14, Λυμπερόπουλος 24 (6/7 τρ., 4 ασ.) , Περράκης 8 (2), Ψωμαδέρης 4 (1), Πασχάλης 4.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Παπαδόπουλος): Ματενίδης 2,  Ναούμης,  Μουρατίδης 6 (2), Βαγενάς 12 (2) , Τζανιδάκης 9, Μανούσος 8 ( 10 ρ.), Ακτύπης 5 (1), Μάρτζος 12, Κουκουνια 4, Μάτιτς 7 (1/6 τρ., 4 ασ.).