Τα αποτελέσματα
Νήαρ Ηστ – Δίων Κυπ. 85-73
ΣΚ Καλαμάτα – Καλαμάτα 1980 78-60
Γλαύκος/Έσπερος – Προμηθέας 2014 (31/1, 21:00)
ΚΑΠ – ΚΑΟΚ 80-59
Πήγασος Θυρέας – Παναχαϊκή 62-68
Αχαΐα «Η Γαλήνη» – Ερμιονίδα 67-65
Τα φύλλα αγώνα
ΝΗΑΡ ΗΣΤ-ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ 85-73
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-21, 53-43, 69-58, 85-73
Διαιτητές: Λιαρομμάτης, Λιώνας
ΝΗΑΡ ΉΣΤ (Καραμπάς ,Σκέντζος): Μπάρμπας 5, Τσέλιος 25(5), Καραμίντζος, Τηλιόπουλος 10(2), Αουτερβααλ ,Κουπιδης 11(1), Οικονόμου 9(2), Νικολαΐδης, Δημητρίου 4, Αγγελόπουλος 8, Γιανναλέτσος 6, Καψάλης 7(1).
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Θεοδωρόπουλος): Μουρατίδης 8(2), Πελεκάνος 20(2), Καμαρινός 17(3), Τσαγισβίλι 4, Καστανιώτης 5, Πολιτόπουλος 14(1), Κούνας 2, Γιαννόπουλος 3(1).
ΣΚ ΚΑΛΑΜΑΤΑ-ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 78-60
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-13, 39-25, 61-47, 78-60
Διαιτητές: Νάστος, Ρίζος
ΣΚ ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νώντας): Πετρίδης, Μαργέλης 14, Διαμαντόπουλος 6, Παπαντωνίου 12(2), Καραβάνας 6(1), Μπαλής 11(1), Περρωτής 8(2), Καλογερόπουλος 7, Κουράνος, Γκιγκαούρι, Μανωλάκης 2, Μπάκας 12.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Κορογώνας): Μπαλόπουλος 9, Χρονόπουλος 6(1), Καρούτας, Τσικουρης 7, Παυλόπουλος,Μουργής 7(1), Ανδριανόπουλος 2, Κομπότης 10(2), Σκοπέτος 7(2), Αλοιμονος, Βούλγαρης 4, Κατσαρέας 4.
ΑΧΑΪΑ «Η ΓΑΛΗΝΗ»-ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ 67-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 32-33, 48-49, 67-65
Διαιτητές: Αναστασόπουλος, Βαγγάλης
ΑΧΑΪΑ «Η ΓΑΛΗΝΗ» (Γιαννόπουλος): Παπαβασιλόπουλος 23, Καραγιάννης 12, Πίκιος 12(3), Κάλλης 7(1), Βεργανελάκης 5, Σπύρου 2, Τριανταφύλλου 2, Εφέπουλος 4(1), Σούντρης, Χρήστου, Χριστοδουλόπουλος.
ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ (Καλαϊτζάκης): Χονδρόπουλος 17(1), Χάσα 23, Μπινιάρης 11, Κατσαβέλας 2, Αγγελής 8, Κοντογιάννης 4, Λούσης, Πούλης.
ΠΗΓΑΣΟΣ ΘΥΡΕΑ – ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 62-68
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 36-36, 54-48, 62-68
Διαιτητές: Ιωάν. Πετράκης, Διόλατζης
ΠΗΓΑΣΟΣ ΘΥΡΕΑ (Γεννιάς): Μαυριάς 11(1), Κιουρτζίδης 9, Κοψαύτης 11(3), Μίλιτς 5(1), Μαραγκίδης 11(2), Σπυράκος 4, Πασολάρι 6(1), Κόκκορης 1, Διαμαντογιάννης 4.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ζίζηλας): Γιαννούτσος 5, Κούτρας 8(2), Λαμπρόπουλος 2, Νικολάου 19, Γκόβας 9, Τριπολίδης 3, Μαναβόπουλος 15, Βουρνάς 2, Βανδώρος 5, Λυμπερέας.
ΚΑΠ-ΚΑΟΚ 80-59
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-11, 47-24, 64-41, 80-59
Διαιτητές: Πετράκης Γεωργ., Παπαδόπουλος Νικ.
ΚΑΠ (Χατζηπανηγύρης): Παπανδρέου, Φωτητζόγλου 14(3), Παπανικολόπουλος 10(1), Αγόρης 10(3), Λιμαντζάκης 4, Παπαπέτρος 9(3), Πρόφκα 18, Παπαθανασίου, Παππάς 15(2), Νικολακόπουλος, Τσόπης.
ΚΑΟΚ (Ιμπραημάκης, Ρουμελιώτης): Συνετός 9(1), Κοκουλάκης, Πρεδάρης 6(2), Μπήλιος 8(1), Μουλάς 16(1), Σέγκας, Τζάιδας 11, Σάμαρης, Μπένος, Πατουχέας, Καραγεώργος 5(1), Στάνκοβιτς 4.
Η βαθμολογία
ΒΑΘ. | ΑΓ | Ν | ΗΤ | ΥΠ. | ΚΑΤ. | ΔΙΑΦ | ||
1 | ΝΗΑΡ ΗΣΤ | 27 | 15 | 12 | 3 | 1139 | 954 | 185 |
2 | ΚΑΠ | 26 | 15 | 11 | 4 | 1147 | 974 | 173 |
3 | ΚΑΟΚ | 26 | 15 | 11 | 4 | 1128 | 1081 | 47 |
4 | ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ | 25 | 15 | 10 | 5 | 1075 | 979 | 96 |
5 | ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡ. | 25 | 15 | 10 | 5 | 1092 | 1044 | 48 |
6 | ΣΚ ΚΑΛΑΜΑΤΑ | 24 | 15 | 9 | 6 | 997 | 955 | 42 |
7 | ΓΛΑΥΚΟΣ ΕΣΠΕΡΟΣ | 23 | 14 | 9 | 5 | 988 | 872 | 116 |
8 | ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 | 21 | 15 | 6 | 9 | 922 | 1064 | -142 |
9 | ΑΧΑΪΑ “Η ΓΑΛΗΝΗ” | 18 | 15 | 3 | 12 | 946 | 1092 | -146 |
10 | ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ | 18 | 15 | 3 | 12 | 971 | 1143 | -172 |
11 | ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 | 17 | 14 | 3 | 11 | 960 | 1000 | -40 |
12 | ΠΗΓΑΣΟΣ ΘΥΡΕΑΣ | 17 | 15 | 2 | 13 | 900 | 1107 | -207 |
1) Στα play offs συμμετέχουν οι τέσσερις 1οι κάθε ομίλου. Στη Β΄ Εθνική ανέρχονται συνολικά έξι Σωματεία, οι νικητές της Γ΄ Φάσης των play offs.
2) Στα play out συμμετέχουν οι ομάδες που κατετάγησαν στις θέσεις 5 έως 12 της βαθμολογικής κατάταξης του 1ου, 2ου, 3ου, 4ου, 6ου ομίλου. Στον 5ο όμιλο η ομάδα που θα καταταγεί στην 5η θέση μετά τη λήξη της Α΄ Φάσης του πρωταθλήματος θα περάσει στην Γ΄ Φάση άνευ αγώνα. Οι τέσσερις ηττημένοι από τη Β΄ Φάση των play out του 1ου, 2ου, 3ου, 4ου, 6ου ομίλου, οι τρεις ηττημένοι από τη Β΄ Φάση των play out του 5ου ομίλου και οι δύο ηττημένοι από τη Γ΄ Φάση των play out του κάθε ομίλου, σύνολο 35 Σωματεία, υποβιβάζονται στα τοπικά πρωταθλήματα όπου ανήκουν.
Η επόμενη αγωνιστική (16η, 5/2)
Καλαμάτα 1980 – Νήαρ Ηστ
Προμηθέας 2014 – ΣΚ Καλαμάτα
ΚΑΟΚ – Γλαύκος/Έσπερος
Παναχαϊκή – ΚΑΠ
Ερμιονίδα – Πήγασος Θυρέας
Δίων Κυπ. – Αχαΐα «Η Γαλήνη»