Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία των μπαράζ, ο Αετός ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε του Κρόνου Αγίου Δημητρίου κατακτώντας τη νίκη με 74-95.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις ομάδες να συμβαδίζουν σκορ, παρά το γεγονός ότι ο Αετός είχε πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ τριών πόντων. Η επανάληψη όμως, τα πράγματα άλλαξαν με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν… φόρα και να ανεβάζουν τη διαφορά η οποία έφτασε και στους +16 (56-72 στο 28′) με κάρφωμα του Θέου.

Στο άλλο παιχνίδι, ο Ιωνικός έκανε την ανατροπή επικρατώντας του Ψυχικού με 69-61. Η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να γυρίσει το ματς και μπροστάρη τον Τσακιρίδη να πάρει τη νίκη που τον φέρνει πρώτο στη σειρά κατάταξης των μπαράζ.

Διαιτητές: Ντάβαρης – Μπούκας
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Παρασκευόπουλος): Αγγελόπουλος 6, Λαζαρίδης 11 (2), Μωυσίδης 10 (2), Δολιανίτης, Βρύνας 7 (1), Αντωνόπουλος 11 (1), Πουρνάρας, Μανίκας 2, Καραπλής 19 (3), Νικατζάμ 8 (1).
ΑΕΤΟΣ (Παπαμάρκος): Δέλιος 5, Τρικαλιώτης 1, Κούσουλας 22 (4), Χρονόπουλος 8, Βούζας 12 (2), Μόρφης 10 (1), Στράγκας 12, Μητρόπουλος 4, Θέος 15 (3), Πετρόπουλος 6.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. ΨΥΧΙΚΟ 69-61
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 21-28, 42-44, 69-61
Διαιτητές: Σκούτας – Διμπινούδης.
ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (Σταθούλης): Γκίνης 2, Μαυραγάννης 2, Τσακιρίδης 17 (3), Γιαννούλης , Κατράνας 10 (1), Μούκας 19 (2), Μάτος 2, Λιτόπουλος 8 (1), Χριστόδουλος 9.
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Μπάρμπας 19 (3), Αχής 8 (2), Ψαθάς 18 (1), Δορκοφίκης 8, Κεφαλάς, Ντάσης 8 (1), Γκίκας, Μιχόπουλος 3 (1), Κορίζης 5, Μουρίκης.

Η σειρά κατάταξης των ομάδων για την άνοδο στην Β’ Εθνική σε περίπτωση που προκύψουν κενές θέσεις στο πρωτάθλημα της σεζόν 2012-2013 έχει ως εξής: