Αποτελέσματα 1ου ομίλου Βορρά (21ή αγ.)

basketball_players_bgbl“Άλωσε” την Καρδίτσα ο ΑΟ Αγρινίου, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία του πρωταθλήματος της Γ΄ εθνικής. Οι αγρινιώτες παρότι αντιμετώπιζαν αγωνιστικά προβλήματα (τραυματίες οι Μακρής και Μήτσου) επικράτησαν με 69-65, σ΄ ένα συναρπαστικό ματς, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Και σ΄ αυτές οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο… προσεκτικοί. Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου εκμεταλλεύτηκε την κακή αμυντική λειτουργία της Καρδίτσας στο 3ο δεκάλεπτο (17-24 το σκορ), ενώ μ΄ ένα ξέσπασμα στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου έβαλαν τις βάσεις της νίκης. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ, όμως οι παίκτες της Καρδίτσας με ένα σερί 15-4 διαμόρφωσαν το 50-63 σε 65-67 λίγο πριν το φινάλε! Στις τελευταίες επιθέσεις όμως δεν στάθηκε δυνατόν να κάνουν την ριζική ανατροπή και να πάρουν την δέκατη νίκη τους.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ – ΑΓΡΙΝΙΟ 65-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-16, 28-27, 45-51, 65-69
Διαιτητές: Κατωτικίδης – Παπανικολάου
ΑΓΡΙΝΙΟ (Διαμαντάκος): Παναγιώτου 3 (1), Τσατάλας 16 (1), Σταμούλης , Σταμουλάκης 4 , Μήτσου1 , Γεωργούλας 11, Γκόβας 28 (7), Μουχάκης 6, Τρομάρας, Πατσέας .
ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Φόρος): Δεσπούλης 8 (2), Μπρούτσος, Παπαιωάννου 15(1), Παππάς Κ 2, Γεωργίου 8 (2), Βούλγαρης, Παπαδόπουλος 21, Αντωνίου 7(1), Παππάς Γ, Θώδης 3, Κουρέπης.