Αποτελέσματα 1ου ομίλου Νότου (19η αγ.)

Αμείωτο παραμένει το ενδιαφέρον στην ζώνη του υποβιβασμού, όπου Ολυμπιονίκης και Ποσειδών Λουτρακίου παραμένουν ζωντανοί στο κυνήγι της παραμονής.  Στο Αίγιο, η Απολλωνιάδα προσπάθησε για την έκπληξη, ωστόσο λύγισε στην παράταση από τον Κεραυνό Αιγίου με 79-73.  Ο Θεοδόσης Γκόβας με 1/2 βολές στα 20” έστειλε το ματς στην παράταση, καθώς ο Μολφέτας δεν μπόρεσε σε προσπάθεια τριών πόντων να δώσει την νίκη στην ομάδα του. Στο εξτρά πεντάλεπτο, οι Αιγιώτες ξέφυγαν με ένα 9-0 σερί κάνοντας το 72-63, για να μειώσει με γκολ φάουλ ο Μολφέτας στα 36” στο καλάθι (73-75). Ωστόσο τα άστοχα σουτ από τα 6,75 του Μπέκου και του Ρεκούτη σε συνδυασμό με την ψυχραιμία των γηπεδούχων από την γραμμή των βολών (2/2 βολές ο Γκόβας, 2/2 ο Κακαβάς) έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα του Θανάση Λιόνα.

Στην Αρχαία Ολυμπία, ο Ολυμπιονίκης κέρδισε εύκολα τον Κρόνο Ιωαννίνων με 76-63. Οι Γιαννιώτες πρόβαλαν αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο έληξε με 19-15 υπέρ των γηπεδούχων του Κώστα Οικονομάκη. Η είσοδος του Καρνάβα στο δεύτερο δεκάλεπτο έδωσε αρκετές λύσεις στον Ολυμπιονίκη, ο οποίος έκλεισε το ημίχρονο με +17 (44-27).  ‘Ιδιο σκηνικό με αυτό της δεύτερης περιόδου στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να φτάνουν εύκολα στο τελικό σκορ.

Ο Ποσειδών Λουτρακίου με την σειρά του είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στον Πολύβιο του οποίου και επιβλήθηκε με 83-62. Τα χαμόγελα όμως πάγωσαν από τον τραυματισμό του Νίκου Κοντόπουλου στα μίσα του τρίτου δεκαλέπτου. Ο 24χρονος αθλητής υπέστη θλάση στον δικέφαλο και όπως όλα δείχνουν θα χάσει τον επόμενο αγώνα με τον Κεραυνό Αιγίου.

Στα ψηλά στρώματα, ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου νίκησε τον Χολαργό με 78-63, έκανε το 2-0 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις και απέκτησε σαφέστατο προβάδισμα για την δεύτερη θέση που οδηγεί απευθείας στα σαλόνια της Β’ Εθνικής. Στο αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι του Αλέξανδρου Παρασκευόπουλου αντιμετώπισαν πρόβλημα στην αρχή με τα αμυντικά ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να δεχθούν αρκετά καλάθια στον αιφνιδιασμό. Εν συνέχεια ισσορόπησαν το ματς με αποτέλεσμα να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά με +8 (42-34).  Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με +6 (56-50), ενώ στο τέταρτο αν και πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων, οι φιλοξενούμενοι του Σάββα Συμεωνίδη μείωσαν στο καλάθι. Τα κρίσιμα καλάθια όμως που μπήκαν στην συνέχεια από τους παίκτες του Κρόνου έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στους γηπεδούχους. Στο τέλος του αγώνα ο προπονητής του Κρόνου μοίρασε συγχαρητήρια στους παίκτες του για την εμφάνιση.

Παράταση στους πανηγυρίσμούς πήρε ο Έσπερος Πατρών που ηττήθηκε στην έδρα του Ιωνικού Ν.Φ. με 62-71. Οι φιλοξενούμενοι του Μάκη Γιατρά ήταν τραγικά άστοχοι από την γραμμή των βολών και την περιφέρεια, ενώ τραυματίστηκε στο 32′ ο Χαλβατζής που υπέστη θλάση.

Ο Μίλων ζορίστηκε στην Πάτρα απενάντι στην Ολυμπιάδα την οποία νίκησε με 84-76. Οι γηπεδούχοι του Βασίλη Αναστασόπουλου αγωνίστηκαν με μόλις έξι παίκτες  εκ των οποίων οι τρεις ήταν έφηβοι (Αλέξης Δημητρόπουλος, Γιάννης Ντούλε και Σωτηρόπουλος), καθώς έλειπαν οι Δημήτρης Χατζηκάλφας, Αλέξης Κιτσούκαλης  Βασίλης Μούτσιος και Δημήτρης Χασάπης. Οι δύο πρώτοι ταλαιπωρούνται από διάστρεμμα, ο Μούτσιος  έχει υπηρεσία στην μονάδα του, ενώ ο Χασάπης απουσίαζε για οικογενειακούς λόγους. Παρόλα αυτά οι Πατρινοί πρόβαλαν σθεναρή αντίσταση,  όμως η αποβολή με πέντε φάουλ του Θεοφάνη Βουρλούμη επηρέασε τους γηπεδούχους, οι οποίοι έμειναν από δυναμεις στο τέλος.