Αποτελέσματα 1ου ομίλου Νότου (8η αγ.)

basketball_rain_by_dkbingham52-d3bqov5Εφυγε με το “διπλό”! Με μία βολή του Νικολόπουλου (σ.σ. στη δεύτερη αστόχησε εσκεμμένα ) 2.1΄΄ πριν από το τέλος, η ΑΓΕΖ πήρε τη νίκη μέσα στο Μαρούσι κόντρα στη Νίκη με 69-68.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα για  34 λεπτά,αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι νησιώτες έκαναν την αντεπιθεσή τους με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά με 55-56 στο 35′. Από εκείνο το σημείο το ματς πήγαινε πόντο πόντο με τρεις βολές 29΄΄ πριν από το τέλος ο Παπάδης έκανε το 67-68 2,9΄΄ πριν το φινάλε. Ο Μούγιος με 1/2 βολές έφερε το ματς στα ίσια (68-68), αλλά στη διεκδίκηση του ριμπάουντ, ο Νικολόπουλος κερδίζει το φάουλ και με μία βολή χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Mε καλάθι του Λαμπρόπουλου στην εκπνοή του αγώνα, ο Εσπερος επικράτησε  του Περάματος με 58-56 και σε συνδυασμό με την ήττα της Ενωσης Ιλίου στην Πεντέλη έμεινε πρώτος στην κορυφή. Η Πεντέλη κατάφερε να διατηρεί σταθερά προβάδισμα 7-10 πόντων το οποίο σε συνδυασμό με την αστοχία του αντιπάλου κατάφερε να κρατήσει μέχρι τέλους.

Σπουδαία νίκη στην παράταση, πήρε και ο Κεραυνός μέσα στην Κόρινθο επί του Απόλλωνα με 80-72.  Το παιχνίδι ήταν σε όλη τη διάρκειά του «θρίλερ» με τον Κεραυνό να κάνει το αποφασιστικό βήμα στα τελευταία τρία λεπτά, όταν με επιμέρους 3-9 στα τελευταία 2:30 λεπτά του αγώνα (69-72 στο 37:30), «καθάρισε» το ματς.

Σημαντική βαθμολογική νίκη πέτυχε ο Ακάδημος Καλαμάτας επί της Νήαρ Ηστ με 70-51, ενώ επιβλητική εμφάνιση έκανε ο Προμηθέας Χαλανδρίου κόντρα στο Κρανίδι του οποίου και νίκησε με 87-66. Μετά το τέλος του αγώνα, οι παίκτες αφιέρωσαν τη νίκη στο μέλος του τεχνικού τιμ Ανδρέα Καρακατσάνη που γιορτάζε, αλλα αυτός δεν τους ενθουσίασε με τα γλυκά που έφερε…

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Απόλλων Αρχ. Κορίνθου  -Κεραυνός Αιγίου  72-80 (69-69 κ.α.)

Διαιτητές: Τσώνος- Βαλούρδος
ΝΙΚΗ ΑΜΑΡ. (Γκόφας): Αποστολόπουλος, Τσέκενης Γ., Κατωπόδης 2, Παβλίσεβιτς, Κοντογιάννης 15 (3 ρ., 2 κλ.), Κυπριτζόγλου 16 (2 τρ., 5 ρ.), Γεωργακόπουλος 14 (1), Γιατράκος, Σαλτουρίδης (6 ρ.), Τσέκενης Α. (2 ρ.), Μούγιος 21 (7 ρ.), Μαύρος.
ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Μπεκές): Κοτσέτας 4, Καρβούνης 9 (1), Παπάδης 15 (2), Μπάρτζος, Ζαχαράκης 6 (2), Καραμπάτσος 11 (1), Μπουλογιώργος, Στέφος 6, Μουλάς, Νικολόπουλος 18.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΚΡΑΝΙΔΙ   87-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-9, 50-25, 68-48, 87-66
Διαιτητές: Λουκαράκης-Μαρίγλη
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛ. (Νικητοπουλος): Μιμάνι, Θ. Καραθανασόπουλος 3 (1), Αλ. Καραθανασόπουλος 3 (1), Σπετσιέρης 10 (2), Λοΐζος 4, Τασιόπουλος 18 (3), Καρούζος 19 (6), Σαμιώτης 5 (1), Βαρσαμούλης 6, Ρώσσης 2, Ανδρουλάκης 10 (2), Μαλούκος 7
ΚΡΑΝΙΔΙ (Γκολάντας): Μπόγρης 10, Παπαδημητρίου 16, Γαλάνης 2, Κωνσταντίνου 5 (1), Προσίλης Κ. 17 (5), Προσίλης Ι., Χασά, Κοντογιάννης 8, Κοριζής 1, Πουλής 7.

ΠΕΝΤΕΛΗ-ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 73-62
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ : 9-13, 31-28, 58-44,73-62
Διαιτητές: Πόντας-Τσολάκος
ΠΕΝΤΕΛΗ (Καρακώστας): Γάσπαρης, Μάντζιος 11, Χατζηκωστής 6, Κατσαντώνης, Μανιάτης 11 (1), Αυγενικος 11, Λουγιάκης 2, Χαρτοματσίδης 3 (1), Σταυριανόπουλος, Μπίγγος 7, Καραβασάνης 14 (1), Μαντζιώρης 8.
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Πανούλιας): Βαϊδάκης 9, Μπέλλας Γ. 15 (3), Ραλλάκης, Φουντάς 6, Μητρόπουλος 8, Ζαρκάδας, Παπαηλίου 3 (1), Μπέλλας Ο. 12, Μίχος 2, Σταθόπουλος 4, Στρατομήτρος 3, Γεωργιάδης.

ΑΚΑΔΗΜΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ  – ΝΗΑΡ ΗΣΤ  70-51
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-18, 39-36, 59-49, 70-51
Διαιτητές:  Ζέρβας-Κανελλόπουλος
ΑΚΑΔΗΜΟΣ (Νόντας): Τσικούρης 18 (2), Γεωργανάς 4, Καζολέας 7, Γιαννουκάκης 13 (1), Αλοίμονος, Λουρμπέας 8, Γιαννακέας, Ανδριανόπουλος, Λαζαρακόπουλος 2 , Σκοπέτος 7 (1), Φωτάκης 11, Καραμπάτσος, Καλογερόπουλος.
ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Καρνέσης): Καφαντάρης 8, Ζεχερλής , Σμυρλής, Ταταρούνης 11, Καπετζόγλου 13 (1), Σπανάκος 5 (1), Καρασταμάτης 14, Αγγελής, Κουρής.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΡΧ. ΚΟΡΙΝΘΟΥ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ  72-80 (69-69 κ.α.)