Η 18η αγωνιστική δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα Χαλκηδόνα και Ανατόλια αφού έκαναν… περίπατο απέναντι σε Άδενδρο και Πολύγυρο αντίστοιχα όπως και η Κομοτηνή μέσα στο Ασβεστοχώρι.
Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Ελευθερούπολη πήρε τη ρεβάνς από τον Ιωνικό για την ήττα του πρώτου γύρου αλλά δεν μπόρεσε να πάρει και τη διαφορά (12 πόντους).
Ο Μαντουλίδης μπορεί να χρειάστηκε να προσπαθήσει αρκετά αλλά τελικά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Μακεδονικού. Στο ντέρμπι της… επιβίωσης τη νίκη ελπίδας τη πήρε η ΧΑΝΘ μέσα στους Τιτάνες που πλήρωσαν τη μεγάλη αστοχία στις βολές.
Τα αποτελέσματα 18ης αγωνιστικής:
Μαντουλίδης – Μακεδονικός 78-72
Χαλκηδόνα – Γαλαξίας Αδένδρου 74-44
Ελευθερούπολη – Ιωνικός Ιωνίας 77-73
Ασβεστοχώρι – Κομοτηνή 44-72
Κένταυρος Καλ/τειας – Δόξα Δρυμού 20-0
Ανατόλια – Πολύρυρος 89-56
Τιτάνες Δράμας – ΧΑΝΘ 63-67
Τα φύλλα αγώνα:
ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ- ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 78 -72
Διαιτητές: Τσίμπας, Τσιομπάνος
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 46-39, 66-60, 78-72
ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Νικολαΐδης): Τόζιος 17, Ιωακειμίδης 19, Δεληγιώργης 2 , Χρυσόπουλος 23 (1), Καραϊσκος, Γεωργάκης 2, Σιολούγκας 2, Δαβάνης 6, Ζεϊμπέκης 5 (1), Καμπούρης 2.
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Αμοιρίδης): Ματενίδης 1, Τζουβάρας 11 (1), Παπαθανασίου 17 (1), Καρυπίδης 8 (2), Χρυστίδης 7 (1), Στυλιανού 18 (2), Μαυροκεφαλιδης 10, Ποδιώτης.
ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ -ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ 77-73
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 42-42, 64-58, 77-73
ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Καγιάογλου): Δενδρινός 5 (1), Στεφανίδης 10 (1), Παυλίδης 2, Σιδηρόπουλος 6, Μάκης 2, Κουμλέλης 17, Τσομπουλτής 2, Λαϊδης 2, Καρατσομπάνης 6, Ζαρωτιάδης 25.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ (Τουλούμης): Μαραπίδης 5 (1), Παναγιώτου 3 (1), Αγγελίδης 13, Ματζούνης 9 (1), Μυλωνίδης 15 (3), Τουλούμης 6 (1), Γουνιώτης 15, Τολιόπουλος 4, Σαλαπασίδης 3, Αρναούτογλου.
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ- ΧΑΝΘ 63-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 63-67
Καμία από τις δύο ομάδες δεν θέλησε να δώσει το φύλλο αγώνος.
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ- ΓΑΛΑΞΙΑΣ ΑΔΕΝΔΡΟΥ 75-44
Διαιτητές: Πολυχρονιάδης-Σπανός
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 34-21, 53-33, 75-44
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ (Γεροφώτης): Παπαδόπουλος 2, Βασιλειάδης 15 (1), Μωϋσιάδης 6 (1), Κλουντζός 13 (1), Αρνίδης 6 (1) , Σιώμος 6, Τσαμασλίδης 10, Νικολαΐδης 4, Συντρίδης, Ντινάκος 3, Σιατατίδης 6, Τσαλώνης, Αλέξης 4 (1).
ΓΑΛΑΞΙΑΣ ΑΔΕΝΔΡΟΥ (Πολίτης): Τσάικος 4 , Νικολαΐδης 7(1), Παπαδημητρίου 9(1), Καλπακτσής 3, Γκαράκης 9, Πλατανίτης, Παπαγεωργίου 2, Νίκας 1, Τσάτσος, Μπουντούκης 2 Γιαννακάρος 7.
ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ – ΚΟΜΟΤΗΝΗ 44-72
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ., Καρακώστας Κ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-17, 24-37, 34-54, 44-72
ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ (Κοτανιδης): Πάντος, Ευθυμιάδης 10 (2), Βασταρούχας 4, Βορνίτης 6 (1), Καλούτσικος 13, Τάνης 2, Κουλουμπής , Βογιατζής 4 (1), Κανόπουλος, Λέντης 5.
ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Καμαράκης): Γεωργαντζάς, Μίκιτς 6 (2), Ντίνας 14 (1), Κουτσοβασίλης 13 (3), Κουτσογιάννης 6, Βελή 12 (1), Σκέμπης, Σαδίκ 3 (1), Παπαγεωργίου, Μήτσου 14 (3) Παρατσουκίδης, Χαλίλ 4.
ΑΝΑΤΟΛΙΑ- ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ 89 -56
Διαιτητές: Παπαγερίδης, Καπουρτίδης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 43-31, 64-42, 89-56
ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Τσούρμας): Βαλεργάκης 9 (1), Μόσχου 16 (4), Κοϊμτζόγλου 11 (1), Μουτσιαράς 14, Τσιάτσιος 13 (3), Βεργίνης 13, Χατζίδης 5, Καμτσικούδης, Κεκές 6 1, Βλαχοδήμος, Τουτουτζιάν 2.
ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Νάκος): Σομπατζής 2, Τσούντος 15 (1), Παπασαραφιανός 11 (3), Κουγιώνης 9, Καλτσίδης 2, Παπαγεωργίου 6, Αρβανίτης 8, Ζαγορίτης, Καραγιάννης 2, Γρηγορίου, Βλάχος.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 18 αγώνες)
Ομάδα | Βαθμ | Νικ | Ηττ | Επιθ | Αμυν |
1. Χαλκηδόνα | 34 | 16 | 2 | 1246 | 970 |
2. Ανατόλια | 33 | 15 | 3 | 1368 | 1136 |
3. Κένταυρος Καλ/τειας | 32 | 14 | 4 | 1300 | 1185 |
4. Κομοτηνή | 31 | 13 | 5 | 1335 | 1144 |
5. Ελευθερούπολη Καβ. | 30 | 12 | 6 | 1265 | 1220 |
6. Μαντουλίδης | 29 | 11 | 7 | 1323 | 1165 |
7. Ιωνικός Ιωνίας | 29 | 11 | 7 | 1380 | 1305 |
8. ΧΑΝΘ | 26 | 8 | 10 | 1208 | 1239 |
9. Τιτάνες Δράμας | 25 | 7 | 11 | 1147 | 1264 |
10. Ασβεστοχώρι | 25 | 7 | 11 | 1076 | 1152 |
11. Μακεδονικός | 23 | 5 | 13 | 1279 | 1336 |
12. Γαλαξίας Αδενδρου | 22 | 4 | 14 | 1160 | 1365 |
13. Πολύγυρος | 19 | 1 | 17 | 1057 | 1377 |
14. Δόξα Δρυμού | 13 | 2 | 9 | 707 | 993 |
* Με μπλε χρώμα η ομάδα που παίζει μπαράζ παραμονής
Επόμενη αγωνιστική (19η, 20/03)
Μακεδονικός – Χαλκηδόνα
Γαλαξίας Αδένδρου – Ελευθερούπολη
Ιωνικός Ιωνίας – Ασβεστοχώρι
Κομοτηνή – Κένταυρος Καλ/τειας
Πολύγυρος – Δόξα Δρυμού
ΧΑΝΘ – Μαντουλίδης
Ανατόλια – Τιτάνες Δράμας