Αποτελέσματα 2ου ομίλου Βορρά (16η αγ.)

basketball_rim

Ήταν αποφασισμένοι να μην φύγουν από το γήπεδο αν δεν πάρουν αυτό για το οποίο προετοιμάστηκαν όλη την εβδομάδα: τη νίκη και ήταν διατεθειμένοι να παλέψουν όσο χρειαζόταν για να το πετύχουν. Δύο ντέρμπι όπου όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, τέσσερις ομάδες, όμως μόνο δυο τα ροζ φύλλα αγώνος.

Τελικά, ο Ορφέας Ν. Σκοπού ήταν αυτός που πήρε το πρώτο απέναντι στην ιδιαίτερα μαχητική Ευκαρπία και ο Μαντουλίδης το δεύτερο μέσα στους δυναμικούς Τιτάνες μετά από δεύτερη παράταση!

Ο Ν. Χατζημιχαηλίδης ήταν αυτός που έδωσε την ευκαιρία στους Θεσσαλονικείς στο πρώτο ματς, να διεκδικήσουν την νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο, με τον Πεχλιβάνη του Ορφέα να χάνει μεν την δυνατότητα να δώσει την νίκη στην ομάδα του σε εκείνο το σημείο του αγώνα όμως με την εμπειρία του και την επιμονή του το κατάφερε στο τέλος.

Συγκεκριμένα, το σκορ στο τελευταίο λεπτό πριν το φινάλε της δεύτερης παράτασης, αφού στην πρώτη οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να λύσουν τις διαφορές τους, ήταν 82-82, ο Κώστας Πεχλιβάνης έκανε με τρίποντο το 85-82, στην επόμενη επίθεση οι φιλοξενούμενοι δεν σκόραραν με τον Δημήτρη Σουτζόπουλο ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα 3΄΄ περίπου το τέλος, έγινε φάουλ πάνω στον έμπειρο φόργουορντ και έτσι ο Πεχλιβάνης ευστοχώντας και στις δύο βολές για να διαμορφώσει το 87-82. Η σερραϊκή ομάδα μάλιστα είχε κερδίσει και στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα και με την νέα της επικράτηση αυτή μείωσε την διαφορά με την πρωτοπόρο Ευκαρπία στους δύο βαθμούς.

Στα παραλειπόμενα της αναμέτρησης, να αναφέρουμε ότι το κλειστό του Νέου Σκοπού ήταν κατάμεστο με κόσμο και από τις δύο πλευρές χωρίς μάλιστα να γίνει κάτι που…δεν θα έπρεπε όπως αναφέρουν έγκυρες πληροφορίες.

Επίσης, τιμήθηκε από τον Ορφέα ο Δημήτρης Σουτζόπουλος για την προσφορά του στην ομάδα έστω και αν αυτή τη φορά επέστρεψε σαν αντίπαλος οι Σερραίοι δεν ξέχασαν ότι ήταν για πολλά χρόνια σημαντικό και πολύ αποτελεσματικό στέλεχος του σωματείου τους.

Στο δεύτερο ντέρμπι που χρειάστηκε και δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο για να βγει νικητής, ο Μαντουλίδης είχε ένα μικρό προβάδισμα γύρω στους πέντε με επτά πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι Τιτάνες δεν το έβαλαν κάτω, γύρισαν το παιχνίδι και διεκδίκησαν τη νίκη στην έξτρα πρώτη παράταση. Η αναμέτρηση παρέμεινε αμφίρροπη και σ’ αυτό το χρονικό σημείο χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να μπορέσει να πάρει μια διαφορά σχετικής ασφαλείας κάτι που έγινε στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο με τον Μαντουλίδη να παίρνει και το μεγάλο διπλό.

Ο Ζέφυρος πήρε, χωρίς μεν να δυσκολευτεί σημαντικά, την νίκη κόντρα στον Μακεδονικό που δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, αυτό όμως που προβλημάτισε περισσότερο τους γηπεδούχους ήταν η απουσία του Παπούδου ο οποίος ένιωσε τράβηγμα στο ζέσταμα και δεν μπόρεσε να αγωνιστεί, η αποχώρηση του Αλεξανδρίδη λόγω διαστρέμματος στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου ενώ ο κ. Κοντονάσιος δεν είχε στην διάθεση του ούτε τον Κλωνάρα λόγω τραυματισμού!

Στους άλλους αγώνες, ο Πολύγυρος είχε σε όλη την διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ και πήρε τελικά την νίκη κόντρα στην ομάδα της Αγ. Βαρβάρας ενώ σημαντική ήταν η επιτυχία της Ελευθερούπολης απέναντι τον πολύ δυνατό φέτος Ιωνικό Ιωνίας.

Ο ΚΑΟΣ πήρε αυτό που χρειαζόταν απέναντι στο ΠΚ Νεάπολης και μάλιστα σε κάποια σημεία η ομάδα της Σταυρούπολης έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει και τη διαφορά με την οποία είχε χάσει στον πρώτο γύρο (οχτώ πόντοι) αλλά τελικά το κοντέρ σταμάτησε στους επτά και έτσι μετά το φινάλε έφυγαν και οι δύο αντίπαλοι κατά κάποιον τρόπο κερδισμένοι.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Οφρέας Ν. Σκοπού – Ευκαρπία 87-82 (68-68 κ.α., 87-82 α’ παρ.)
Ζέφυρος 02 – Μακεδονικός 74-53
Τιτάνες Δράμας – Μαντουλίδης 84-90 (72-72 κ.α., 77-77 α’ παρ.)

Διαιτητές: Μελανίδης-Ντόγκας
ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ (Καμαράκης): Μουλάκης 14 (2), Αδαμόπουλος 5 (1), Αγανικόλας 2, Ρότσας 12 (4), Γκούμας 12 (2), Αμπελακιώτης 32 (3), Δανίκας 10, Αμπεριάδης 4.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ (Μπαξεβάνης): Π. Ρούζιος 2, Παναγιώτου 31 (3), Τερσενίδης 19 (1), Ζεϊμπέκης 4, Μπάρκος, Παπαβασιλείου, Ι. Φλιάτης 11 (1), Γ. Φλιάτης 13, Καρούζος 6.

ΖΕΦΥΡΟΣ ’02 – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 74-53
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 28-35, 50-47, 74-53
Διαιτητές: Τσοκόλης-Πετανίδου
ΖΕΦΥΡΟΣ ’02 (Κοντονάσιος): Τσιμπής 18 (1), Μυλωνάς 16, Αλεξανδρίδης 2, Κλουντζός 14 (1), Σουλάκης, Σταφυλάς 6, Σπάχος, Καραϊσκος 8 (2), Σταυρίδης 10 (1), Μπαϊράμι.
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Ξανθόπουλος): Αντωνιάδης 1, Κοντσές 10, Φωτιάδης, Κωνσταντινίδης 2, Γρηγορίου 16 (3), Πηλακούτας 9 (1), Μποβασιανός 7, Νικάκης 7.

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ – ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ 65-55
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-9, 32-28, 49-41, 65-55
Διαιτητές: Τριανταφυλλίδης-Καρκαλέτσης
ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Πεγιάς- Παπαδόπουλος): Κοτζαγιάννης 6, Χαρτόπουλος 13, Παπασαραφιανός 8, Βογιατζής 7 (1), Α. Ζαγορίτης 2, Χρηστίδης 2, Αποστολίδης 5, Πιπιλιάρης 17 (2), Κρομύδας 5, Δ. Ζαγορίτης, Στιβαχτάρης, Χαριστός.
ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ (Δημητριάδης- Παπαδόπουλος): Μαλαθούνης 3, Φραγκόπουλος 2, Σιώπης, Μητρούλης 3 (1), Μουσίκας 12 (1), Γ. Σουλίδης, Μπάμπουλης, Κουμλέλης 25, Μπανάσας 5 (1), Φασουλάς 5.

ΚΑΟΣ- ΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ 87-80
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 48-36, 66-63, 87-80
Διαιτητές: Τζιβελεκίδου-Αγραφιώτης
ΚΑΟ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Τσακίρης): Κοτσάμπασης 21 (3), Μαστοράκης 6 (2), Παπανικολάου 11 (2), Ζηκούλης 18 (1), Τσαβλίδης 10, Στάσας, Μπακαβός, Χατζηπαραδείσης 9 (1), Σιδηρόπουλος 4, Δελόγλου 3(1),  Χεμπεκίδης 3 (1)Βαλσαμίδης 2, Σπανός.
ΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ (Γκένογλου): Λουλουδιάδης 6 (2), Θεολόγου 6 (2), Χριστοφόρου, Τζουβάρας 8 (2), Ζησόπουλος, Κοσμίδης 26 (1), Κολοκυθάς, Παντούλας, Σαχινίδης 13 (2), Χριστοδούλου, Δημητρόπουλος, Δέλλας 8, Ταουκίδης 10, Τσαλικίδης 3 (1).

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ- ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ 84-90   (72-72 κ.α., 77-77 α’ παρ.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 34-36, 49-56, 72-72, 77-77, 84-90
Διαιτητές: Ρούκας-Κολοκύθας
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ (Γρηγοριάδης): Γαϊτάνης, Μανιώτης 11, Καρατσομπάνης 4, Τοσουνίδης 5, Υφαντόπουλος 15 (3), Γεδίκης 2, Εξουζίδης 26, Γρηγοριάδης 21 (4) Κακατσίδης, Παρλακίδης.
ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Αλμπάνης): Λεμονάκης, Ρεφατλάρι, Τάκης 8, Καμάρας 11, Ανδρεάδης 11, Μπίλιος 8 (2), Γκαβέζος 17 (3), Χρηστίδης 20, Μπρόζος 9, Παυλογιάννης 8 (1), Καλαμπόκης, Βαϊντερλής.

ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ – ΕΥΚΑΡΠΙΑ 87-82 (68-68 κ.α., 87-82 α’ παρ.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 35-34, 55-44, 68-68, 76-76, 87-82
Διαιτητές: Τσουμαχίδης-Ζαχαρής
ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 25 (3), Καβαργύρης 4, Σουλούγκας 12 (2), Κουτσιαντζής, Αξαρλής , Τσανάκας, Καδής 14 (2),  Ιωσηφίδης,  Κηπουρός 19, Γκουτζιομήτρος 13 (1), Καντσουρίδης.
ΕΥΚΑΡΠΙΑ (Αμοιρίδης): Χατζημιχαηλίδης Δημ. 8 (2), Τζινόπουλος 10 (1), Δώδος 12, Χατζημιχαηλίδης Ν. 18 (1), Παπαευαγγέλου 10, Γκόφας 7 (1), Σουτζόπουλος 17 (1), Μανδάνης.