Αποτελέσματα 2ου ομίλου Νότου (13η αγ.)

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε ο Έσπερος Λαμίας με το κλείσιμο της αυλαίας του πρώτου γύρου στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής. Η ομάδα του Σοφογιάννη επικράτησε του ΟΦΗ με 61-56 σε ένα ματς που ήταν συναρπαστικό από το πρώτο έως το τελευταίο δευτερόλεπτο και κατάφερε να “σκαρφαλώσει” με αυτό το αποτέλεσμα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, τουλάχιστον μέχρι το βράδυ της Κυριακής όταν και θα ολοκληρώσουν τις υποχρεώσεις τους οι Έσπερος Καλλιθέας και Πεντέλη.

Οι κρητικοί ήταν εκείνοι που μπήκαν φουριόζοι και μετά το 7ο λεπτό της αναμέτρησης πήραν τα ηνία του ματς. Έδειξαν διάθεση να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη, φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (12-23, 19-27), όμως οι παίκτες του Εσπέρου Λαμίας είχαν διαφορετική άποψη. Σταδιακά “ροκάνισαν” τη διαφορά και λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου προσπέρασαν (46-44). Το ματς έγινε ντέρμπι και ήταν εμφανές ότι ο νικητής θα “έβγαινε” από τις λεπτομέρειες. Στις οποίες αποδείχθηκε ότι οι γηπεδούχοι ήταν πιο προσεκτικοί και κατάφεραν να πάρουν την σημαντική αυτή νίκη…

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΟΦΗ 61-56
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-21, 30-36, 46-44, 61-56
Διαιτητές: Παργιανόπουλος-Δολγυράς
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 20 (1), Πάππος, Ρουμελιώτης 10, Μαντζούκας, Φύκας 2, Παπαργυρόπουλος 4, Φούντας 1, Δαχρετζης 6 (1), Κατράνας 18 (3), Παπανικολάου.
ΟΦΗ (Ράλλης-Καρλαύτης): Μητρόπαππας 2, Κριθινάκης 6, Μαϊστρελης 1, Ισερκίτζογλου, Καμπάκας, Καρλάυτης 2, Αγαπιάδης 10, Βασιλειάδης 3, Κάραλης 18 (4), Σταθάκης, Ισίλογλου, Πάλλης 14.