69550_626920264028989_1425280937_nΤα… 16 πάτησε η Κύμη και μάλιστα με κατοστάρα. Για την ακρίβεια 102 ήταν οι πόντοι που φιλοδώρησε τον ΒΑΟΛ στη Χίο, έναντι των 71 που κατάφεραν να σκοράρουν οι γηπεδούχοι. Έτσι συνεχίζει να κυνηγάει το δεύτερο από τους δυο στόχους που έχει θέσει τη φετινή σεζόν (τον πρώτο της ανόδου τον έχει ήδη πετύχει), ο οποίος δεν είναι άλλος από το να καταφέρει να τελειώσει αήττητη το πέρασμα της από τη Γ’ εθνική.

Στις νίκες επέστρεψε ο Φάρος επί της Πεύκης, μετά την απρόσμενη ήττα της Κρήτης. Οι κερατσινιώτες μπήκαν από την αρχή με στόχο το ροζ φύλλο αγώνα και σκοράροντας 85 πόντους έφτασαν στο πολυπόθητο 13ο θετικό αποτέλεσμα, το οποίο τους κρατά σε θέση ανόδου. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι αν και πάλεψαν στην πρώτη περίοδο (27-19), δεν κατάφεραν να βρουν τη λύση αντιμετώπισης και να παραμείνουν κοντά στο σκορ, ώστε να χτυπήσουν. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρίσκονται στην πλάτη των γηπεδούχων για 40 ολόκληρα λεπτά και εν τέλει να τερματίσουν 13 βήματα πιο πίσω.

Διαιτητές: Αντωνόπουλος -Αναστασίου
ΒΑΟΛ (Βουλίκας): Τσαπρούνης 16, Αλεξάκης, Τσιριγώτης 5 (1), Σουλίκας 8, Τσελεπίδης, Σακελάρης, Χατζηλάμπρου 16 (2), Αγγελής 2, Νακόπουλος 3, Τρόβας 13 (3) Καλιμάνας 6 (2), Μιχαλιός 2.
Γ.Σ.ΚΥΜΗΣ (Μπρατσιάκος): Παπαντωνίου 12, Γκρινιάρης 18(1), Καραμπάτσος 9 (1), Μπίρμπας 4, Σιαμανδούρας 8, Κατράνας 21 (6), Τσιριμώκος 2, Αγγελής 4, Δήμος 8, Μπολάνος 8, Ιωάννου 8.

ΦΑΡΟΣ – ΠΕΥΚΗ 85-72
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:27-19, 50-38 , 64-58, 85-72
Διαιτητές:Μαγκουνής-Σκάλτης
ΦΑΡΟΣ (Πολέμης – Λειβάδης): Κουντουράς 13 (1), Καραλής 10(1), Φωστέρης, Κοροπούλης, Κερασοβίτης 4 (1), Καρασταμάτης 11 (3), Λυκογιάννης 13, Μουστόπουλος 2, Κατούφας 25 (1), Πρινέας 7.
ΠΕΥΚΗ: Σβερκούνος 12 (2), Κορκοσούρας 9, Βούζας 15 (3), Γραμματικός 6 (2), Κεράτσας 10, Μπαρμπαρής 10, Γεωργοπαπαδάκος 8 (1).

11 ΑΠΣ ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ 10 15 1 8 6 639 916 -277

Info: Στη Β’ Εθνική προβιβάζονται οι δύο πρώτες ομάδες. Στα τοπικά πρωταθλήματα υποβιβάζονται οι 2 τελευταίες ομάδες και η ΑΓΕΧ, η οποία δεν κατέβηκε στο πρωτάθλημα.