Αποτελέσματα 2ου ομίλου Νότου (2η αγ.)

Η Λιβαδειά χρειάστηκε παράταση για να νικήσει το Κορωπί 104-97 στο συγκλονιστικό παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου Νότου. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι τέλους, ο Βέλλιος έκανε το σκορ 88-86 στα 11,9”, ωστόσο ο Εμίρης ισοφάρισε με λέι-απ στα 5,9”. Οι γηπεδούχοι είχαν άλλη μια ευκαιρία να πάρουν τη νίκη αλλά το τρίποντο του Τερματζίδη δεν βρήκε στόχο. Στην παράταση η Λιβαδειά απέκτησε προβάδισμα 5-6 πόντων και “καθάρισε” το ματς με το τρίποντο του Τερματζίδη στο 44′, από το ίδιο σημείο που αστόχησε στο φινάλε του 40λέπτου.

Δυνατά μπήκε στο πρωτάθλημα ο Πολυκράτης (σ.σ. δεν έπαιξε την πρώτη αγωνιστική) καταφέρνοντας να πάρει τη νίκη απέναντι στην Πεντέλη με 63-58. Η ομάδα της Σάμου βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, και σε συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα να πάρει τη νίκη.

Στο τέλος ο Ιωνικός τον Εργοτέλη

Την πρώτη του νίκη εντός έδρας πανηγύρισε ο Ιωνικός επί του Εργοτέλη, στο κατάμεστο κλειστό του «Πλάτων». Οι γηπεδούχοι αν και ξέφυγαν με αρκετούς πόντους μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο (27-19), δεν κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά με αποτέλεσμα το παιχνίδι να μετατραπεί σε ντέρμπι. Τα τρίποντα έδιναν και έπαιρναν (σ.σ. 14 εύστοχα) με τις δυο ομάδες να παλεύουν σκληρά μέχρι το τέλος για το ροζ φύλλο αγώνα. Ενδεικτικό ήταν η εναλλαγή στο σκορ από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και μετά (54-57, 56-57, 58-59,… 63-64 κ.ο.κ). Μάλιστα στα 2  τελευταία λεπτά  το  κοντέρ  κόλλησε στο 71-70, με τους παίκτες του Εργοτέλη να κλέβουν τη μπάλα αλλά να μην μπορούν να σκοράρουν (ο κορυφαίος από πλευρά «κιτρινόμαυρων», Χρήστος Σκάνδαλος με 16 (2) πόντους,, δεν ευστόχησε σε δυο ντράιβ). Κάπου εκεί,  άρχισε το παιχνίδι να εξελίσσεται μπροστά στη γραμμή των βολών. Κρίσιμος παίκτης για τους γηπεδούχους αποδείχτηκε ο Θυμνιός, ο οποίος ευστόχησε σε 3 από τις 4 βολές, ενώ ο Ξενάκης από την άλλη,  δε στάθηκε τόσο τυχερός για τους φιλοξενούμενους πετώντας δυο στο… καλάθι των αχρήστων. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τους κρητικούς να διαμαρτύρονται για τη διαιτησία και τον πίνακα να δείχνει 78-73.

Συνεχίζει ακλόνητη η Γέρα

Το δυο στα δυο έκανε η Γέρα επί του Μίλωνα στο κατάμεστο της Νεάπολης με 64-53. Οι παίκτες του Γιώργου Καράμβαλη εγκλώβισε το ιστορικό σωματείο της Νέας Σμύρνης με την κλειστή τους άμυνα, ενώ εκείνοι με τη σειρά τους φόρτωναν το αντίπαλο καλάθι με πόντους. Το μόνο που σταμάτησε το ξέφρενο παιχνίδι των γηπεδούχων ήταν η άμυνα ζώνης του Μίλωνα, η όποια περιόρισε τη μεγάλη διαφορά. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Τσολάκης, με 31 πόντους.

Σχετικά εύκολη νίκη πήρε ο Παπάγος στη Χαλκίδα επικρατώντας της Παναγίτσας με 69-58. Πρωτος σκόρερ από πλευράς νικητών ήταν ο Γιαννιώδης με 18 πόντους, ενώ ακολούθησε ο «οικοδεσπότης» Καπελέρης με 17 και 2 τρίποντα.

Διαιτητές: Μαντήλας – Λογοθέτης.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μισιακός): Αλεξίου 11 (3), Μπουρτζουκλής 2, Φρουσκλιάς 5 (1), Ντακούλιας 12 (2), Βούλγαρης 14 (3), Παπαϊωσήφ 11, Στουραϊτης, Θυμνιός 10, Τόλιας 4 (1), Φιλιππόπουλος 9, Κάκκας, Καρτζόγλου.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Χαριτάκης 3 (1), Βαρνάβας 2, Ξενάκης 13, Σκάνδαλος Γ., Φλιάτης 9 (1), Καραλής 12, Κομψέλης, Τσαμπάς 7, Χαλκιαδάκης 4, Γρύλλος 7 (1), Σκάνδαλος Χ. 16 (2), Σταθάκης.

ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑ – ΜΙΛΩΝΑΣ 64-53
ΔΕΚΑΛΠΕΤΑ:21-10,13-15, 10-9, 20-19
Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Μαυρατσάς
ΓΕΡΑ (Καραμβάλης): Κουνούπης 8, Πάντσιος 17 (2), Δημητρίου 4, Τσολάκης 31 (4), Σαρήμπαλης 2, Ζεστός 5, Κακαγιάννης, Βολικάκης, Ψημίτης, Κανδύλης
ΜΙΛΩΝΑΣ (Πανούλιας): Αντωνόπουλος 22, Βουρλίτης 17(2), Κακλαμανάκης 4, Κρασόπουλος 2, Μέντζος 4, Οικονομόπουλος 4(1), Καραλής, Παπαζαφυρόπουλος, Μούστα

ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ – ΠΕΝΤΕΛΗ 63-58
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 23-33, 46-43, 63-58
Διαιτητές: Κρεσταινίτης – Καμήτσος
ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ (Θάνος): Καραντάνας 2, Καρτσωνάκης 3 (1), Τοπουζίδης 8 (1), Καποτάς 4 (1), Περρωτής 26, Λαγουδάκης 6 (1), Ράλλης 14 (2), Αντωνούσος.
ΠΕΝΤΕΛΗ (Ταμπάκης): Καταρτζής 14 (1), Μανιάτης 8, Ροζολής 2, Χαρτοματζίδης 8 (2), Αττίκος 2, Μπίγκος 7, Σκούταρης 13 (2), Τσόπης 4, Ζερβολέας, Αποστόλου, Καρκανίδης.

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ – ΠΑΠΑΓΟΥ 58-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 31-40, 46-60, 58-69.
Διαιτητές: Καρακάσης – Σοφιανόπουλος.
ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Τσαούσης): Σκεμπές 6, Κοττάς 4, Σιλιβέστρος, Καψούλης 5 (1), Μπεκόπουλος, Δέδες 6 (1), Μπέλλος Χ., Καπελέρης 17 (2), Λούκας, Αναστασίου 10, Γεωργιάδης 10, Δίσιος.
ΠΑΠΑΓΟΥ (Κονδύλης): Κονδύλης A. 5 (1), Καλογερόπουλος 2, Σιμόπουλος 2, Ρεγγούζας 4, Σοφρωνάς 11, Παναγιωταράκος 7, Αρσένης 5, Γιαννιώδης 18, Μακρής 10 (2), Λογοθέτης 5, Οικονόμου, Βελέτζας.

ΛΙΒΑΔΕΙΑ – ΚΟΡΩΠΙ 104-97 (88-88κ.α.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:
Διαιτητές: Σαλαβός – Λιότσος.
ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Χρυσόγελος): Ταμπίτσικας 6, Βέλιος 9 (1), Τερματζίδης 11 (3), Παπαντωνίου 8 (1), Γρύλλης 3 (1), Δελέγκος 8 (2), Σταμάτης 8 (2), Παπαδόπουλος 9, Δημητριάδης 40 (4).
ΚΟΡΩΠΙ (Αποστολάκης): Γυφτοκώστας 6 (1), Εμίρης 14 (4), Ατζαμόγλου 12 (2), Υφαντής Θ. 7, Τσιουμπρής 22 (4), Υφαντής Π. 26 (1), Γριμπαβιώτης 15.

*Εχουν από έναν αγώνα λιγότερο

Info: Στη Β’ Εθνική προβιβάζεται απευθείας ο 1ος της τελικής βαθμολογίας. Ο 2ος παίζει μπαράζ με τον αντίστοιχο 2ο του άλλου ομίλου του Νότου για το 2ο “εισιτήριο” για τη Β’ Εθνική. Στα τοπικά πρωταθλήματα υποβιβάζονται οι τελευταίες 4 ομάδες.

Επόμενη αγωνιστική: (3η, 4/11):