Αποτελέσματα Α2 – 20ή αγωνιστική… Κόροιβος και ΟΦΗ… έφεραν τριπλή ισοβαθμία!

Ο Κόροιβος αποδείχθηκε καλύτερος στα… σημεία με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη επί της Νέας Κηφισιάς με 76-71 (σ.σ. και σε συνδυασμό την ήττα του Φιλαθλητικού στην Κρήτη) έφερε την τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή.

Οι φιλοξενούμενοι αν και  μέχρι το 9’ (18-19) το προβάδισμα, αλλά έπειτα ο Κόροιβος με τον Νοέα να πετυχαίνει 3/3 τρίποντα η περίοδος έκλεισε για τους γηπεδούχους με 23-20. Στη συνέχεια, η ομάδα της Αμαλιάδας ανέβασε τη διαφορά, πήρε τα επιθετικά και  τον Τόμιτς να είναι πολύ καλός κάτω από το καλάθι η διαφορά πήγε στους οχτώ πόντους (44-36), ενώ στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου έφτασε στο +9 (51-49).  Η Νέα Κηφισιά έκανε την αντεπίθεσή της και με επιμέρους σκορ 14-2 πέρασε μπροστά με 56-53 (28′), αλλά ο Κούρτης με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια (56-56). Το τελευταίο δεκάλεπτο άνηκε στον Κούρτη, ο οποίος με καθοριστικά τρίποντα χάριζε… μαξιλαράκι ασφαλείας στον Κόροιβο (63-63 στο 33′, 68-64 στο 36′ και 74-71 1′.10” πριν από τη λήξη του αγώνα). Η Νέα Κηφισιά δεν μπορούσε να απαντήσει καθώς τα τρίποντα την… πρόδωσαν (σ.σ. 4/21). Ο Τσόστις με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 76-71/

Αποφασισμένος να μην… αφήσει την κατηγορία φάνηκε ο ΟΦΗ καθώς πήρε τη νίκη επί του Φιλαθλητικού με 79-68 πετυχαίνοντας έτσι μία νίκη τεράστιας βαθμολογικής αξίας. Οι κρητικοί μπήκαν δυναμικά, παίρνοντας από τα πρώτα λεπτά τα ηνία (21-16 στο 9′). Η αδράνεια του ΟΦΗ ήταν το ότι έπρεπε για τον Φιλαθλητικό φέρνοντας το ματς στα ίσια (27-27), αλλά και πάλι η ομάδα του Φώτη Τακιανού δεν πτοήθηκε ανακτώντας έτσι το προβάδισμα κάνοντας το 45-40. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν ξανά φέρνοντας το ματς στον πόντο (41-40, 6.51” πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου).  Σε εκείνο το σημείο, τα φώτα δεν έκαναν τη χάρη στις δύο ομάδες, καθώς ρο ρεύμα… έπεσε, με αποτέλεσμα το ματς να διακοπεί για περίπου 20 λεπτά! Η συνέχεια ήταν ιδανική για τους γηπεδούχους, οι οποίο επέβαλαν το ρυθμό τους ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (73-62). Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΟΦΗ δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει τη διαφορά, η οποία και του έδωσε στο τέλος τη νίκη.

Τα Τρίκαλα, από την άλλη, δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα στη Λευκάδα κατακτώντας τη νίκη επί της Δόξας και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των πρωτοπόρων τα χαμόγελα έγιναν διπλά, καθώς οι τρεις ομάδες ισοβαθμούν στην κορυφή. Νίκη και για την Αγία Παρασκευή, η οποία επικράτησε του Ηράκλειο με 74-69.  Η ΚΑΠ ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο όπου έκανε και σερί 11-0 μετατρέποντας το 73-36 σε 48-36.  Οι κρητικοί προσπάθησαν κυρίως με τον Ντιαλλό να αντιδράσουν (64-61 στο 38΄), αλλά οι συνεχόμενοι πόντοι των Σβερκούνου και Τσιάκα έφεραν τη διαφορά στο +6 στο 39′ την οποία και κατάφεραν χάρη στην ευστοχία τους στις βολές να τη διατηρήσουν και στο τέλος να κατακτήσουν τη νίκη.

Δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα την τελευταία περίοδο η Νίκη Βόλου μπόρεσε να ανατρέψει την εις βάρος της διαφορά και έτσι να πάρει τη νίκη επί του Παγκρατίου με 92-89. Οι «ροσονέρι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο μέρος του αγώνα και μάλιστα με διαφορά 24 πόντων (53-19). Ομως στην επανάληψη, οι βολιώτες με την τριπλέτα Μαυρογιάννη, Κραγκιολίδη και Μυστηλιάδη κατάφεραν να μειώσουν κάνοντας το (75-63).  Από εκείνο το σημείο, η Νίκη συνέχισε να… βομβαρδίζει τα καλάθια του αντιπάλου φέρνοντας το ματς στα ίσια στο 36′ (82-82), ενώ δεν άργησε να προηγηθεί κάτι που τελικά της ήταν αρκετό ώστε να πάρει τη νίκη και να συνεχίσει να ελπίζει για την παραμονή.

Σημαντικές νίκες που τους δίνουν αβαντάζ για την παραμονή πήραν ο Ερμής Λαγκαδά επί των Ικαρων Σερρών και ο Αρκαδικός επί του Λαυρίου. Οι Αρκάδες αν και βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 10 πόντους (27-37), κατάφεραν στην επανάληψη με επιμέρους σκορ 14-4 να γυρίσουν το παιχνίδι (48-32 στο 27΄). Ομως και πάλι, το Λαύριο έκανε την αντεπίθεσή του φέρνοντας το ματς στα ίσια (52-52 στο 33′), οι γηπεδούχοι απάντησαν με 15-2 (67-54 στο 36′) και από εκείνο το σημείο δεν έχασαν το προβάδισμα, το οποίο τους χάρισε τη νίκη.

Διαιτητές:  Μπήτης, Πανταζής, Συμεωνίδης
ΟΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτζόγλου 4, Πετράκης 9 (3), Τραϊανός  18 (11 ρ.), Ντοϊτσίνοφ  ( 4 κλ.), Καραδολάμης 21 (5/8 τρ.), Κιτσούλης 7 (1 τρ., 5 ασ.), Μπαλάφας 11 (1), Ματαλόν7 (1).
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας):  Γ. Αντετοκούμπο 8 (1), Πέρβι 2, Θ. Αντετοκούμπο 4, Γκίκας 13 (2/8τρ., 9 ασ.), Χείλαρης,  Σαμοθράκης 18 (2/7 τρ.), Σαλούστρος 4, Γεωργιάδης 8, Καμπερίδης 5, Ανδρεόπουλος, Γιαννουλάκος 6.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 60-72
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-22, 28-43, 38-60, 60-72
Διαιτητές: Βαρδάλος, Δημόπουλος, Δαρλαμήτσος
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαβιτσάνος): Ματενίδης 2, Πανάρας 8,Ναούμης 2, Μουρατίδης 4, Βαγενάς, Μανούσος 27, Ακτύπης 2, Μάρτζος 4, Κουκούνιας 2, Μάτιτς 9 (1).
ΤΡΙΚΑΛΑ (Τζήμας): Λεπενιώτης 4, Τσιλούλης, Τριανταφύλλου 2, Γκιουλέκας 14 (3), Κατσαρές 7 (1), Τσούτσος 9 (3), Κακλαμάνος 16 (4σ.), Αγγελακόπουλος 3 (1), Πελίγκος, Χαρισμίδης 14 (10 ρ.), Φούντας 3 (1).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ – ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ   76-71
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   23-20, 47-40, 58-59, 76-71
Διαιτητές:   Παφίλης, Νικολούλης, Παγώνης
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜ. (Νιπεργιάλης): Νοέας 13 (3/4 τρ., 11 ρ.),  Καρύδας 7 (1), Κούρτης 20 (5/9 τρ.), Τόμιτς 17 (10 ρ.),  Χατζόπουλος 4,  Μαγιτόμπε, Γκέρος 6, Τσόσιτς 9 (1/5 τρ., 5 ασ.).
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 1, Σακελλαρίου, Μοσχοβίτης 9 (0/5 τρ., 6 ασ.), Διαμαντόπουλος 5, Καράμπουλας 20 (2/7 τρ.), Σακελλαρίου, Σιούτης 6 (0/7 τρ.) , Ψαθάς  17 (2/2 τρ.), Πετροδημόπουλος 11, Τζιάλλας 2.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΛΑΥΡΙΟ   83-71
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  16-22, 34-38, 52-49, 83-71
Διαιτητές: Δεσλής, Τζαφλέρης, Φακίτσας
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Τζούρτζεβιτς 5 (1), Πετσούνης, Τσιότρας 16 ( 5 ασ., 6 κλ.), Χαραλαμπόπουλος, Μπουρής, Πίνης, Τζατζάς, Τσουμπρίλο 9 (2 τρ., 10 ρ.), Γκιζόγιαννης 21 (1/5 τρ.), Γκόβας 12 (1 τρ., 4 ασ.), Σιγκούνας 18 (11 ρ.), Πάνου.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Φραντζέσκος, Δελίδης, Τρικαλιώτης 9 (1), Τσίρος, Κακιούζης 14 (12 ρ.), Παγώνης 10 (2), Γιαννακόπουλος 1, Λυμπερόπουλος, Περράκης 17 (4), Κεσκινίδης, Ψωμαδέρης 20 (3/8 τρ.), Πασχάλης 2.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ   74-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   24-15, 37-36, 52-44, 74-69
Διαιτητές:  Παντελίδης, Αναστόπουλος Α., Τσώνος Μ.
ΚΑΠ (Χατζηπανηγύρης-Διδάχος): Κουρής 3 (1), Αναγνωστόπουλος, Καρτέρης, Σβερκούνος 10 (1), Σίννης 9 (2), Τσιάκας 6, Ζερβός 8, Μαναβόπουλος, Μάτος 4, Βαρδαβάς 13 (11 ρ.), Ψυλέας 19 (2 τρ., 12 ρ.).
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης):  Αρναουτάκης Μ.2, Πέλκιτς 6, Γιοβάνοβιτς 4, Σακελλαράκης,  Αρναουτάκης Γ. 5 (1),  Αγαπιάδης 9 (1), Ντιαλλό 9 (12 ρ., 3 μπλ.),  Γκοντόπουλος 21 (3/8 τρ.) .