Από του… Χάρου τα δόντια, στη Γ’ Εθνική!

agioi theodoroi
Φωτό: ertopen.com

Κάλλιο αργά, παρά ποτέ! Οι Αγιοι Θεόδωροι Αρχάγγελου άργησαν να επιβάλλουν την ανωτερότητα τους, το έκαναν όμως στο φινάλε και νίκησαν τα Φανάρια Νάξου 70-59 στον άτυπο τελικό του ειδικού πρωταθλήματος ανόδου που διεξάγεται στο κλειστό Εθνικής Αντίστασης στην Καλλιθέα. Οι Ροδίτες έκαναν το 3 στα 3 και κατέκτησαν αυτομάτως την άνοδο στον 2ο όμιλο Νότου της Γ’ Εθνικής, ωστόσο μόνο εύκολο έργο δεν είχαν, απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα της Νάξου που είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Το τελικό 70-59, άλλωστε, είναι μάλλον πλασματικό.

Τα Φανάρια είχαν σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 18′, έκλεισαν το ημίχρονο με το προβάδισμα και στο 25′ ξέφυγαν με 45-39. Κάπου εκεί άλλαξαν όλα. Ο Βλαχοδήμος κράτησε τους “Αγίους” με συνεχόμενα σουτ από μέση απόσταση, οι Βογιατζής, Σκορδάλης έβαλαν διαδοχικά τρίποντα και στα επόμενα 6 λεπτά οι Ροδίτες “έτρεξαν” ένα επιμέρους 18-4. Η ομάδα της Νάξου δεν τα παράτησε, μείωσε τη διαφορά πάλι μέχρι τους δύο πόντους στο 35′ αλλά πέντε σερί πόντοι από τον Ξυπολιτά έστειλαν πάλι τη διαφορά στους 7 στο 38′ και όλα πήραν το δρόμο τους.

Κορυφαίοι οι Βογιατζής (κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, όταν βρήκε διαδρόμους στην αντίπαλη άμυνα), Βλαχοδήμος από την πλευρά των Αγίων Θεοδώρων, οι οποίοι “έκλεισαν” καλά τον Δημήτρη Πρόκο στην άμυνα. Ο Νίκος Χάρος ήταν πάλι το σημείο αναφοράς από τα Φανάρια Νάξου. Κίνηση unfair έκανε ο Παπακώστας 57,6” πριν από τη λήξη, όταν ζήτησε τάιμ άουτ με τη διαφορά στους 11 πόντους, προκαλώντας τη δυσφορία των Ναξιωτών. Εξ ου και η άρνηση του Σγουρού να ανταλλάξει χειραψία με τον προπονητή των Αγίων Θεοδώρων στο φινάλε…

Διαιτητές: Τσάτσης- Γιακείμη
ΦΑΝΑΡΙΑ ΝΑΞΟΥ (Σγουρός): Φιλιππουπολίτης, Πρόκος 11 (2), Χουζούρης, Φράττας 4 (1), Πολυτάρχου 6, Βενιέρης, Ωνάσογλου 8 (1), Χάρος Ν. 20, Χάρος Γ. 6, Μαυρομάτης, Μελάς 4.
ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ (Παπακώστας): Βογιατζής 21 (1), Ξυπολιτάς 8 (1), Βλαχοδήμος 10, Αυγενικός 4, Σιώκος 2, Σκορδάλης 10 (2), Κούρος 5, Γκογκίδης 10.

ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ – ΙΩΝΕΣ  63-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 36-36, 50-54, 63-65
ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ (Καλογερόπουλος): Ανδρικού, Βουρβαχάκης, Δανούσης 7 (1), Χιώτης 6, Αλούπης, Κιάσσος 9 (1), Καραβασίλης 15 (1), Πανούσος 7, Καραδήσογλου, Ζωγράφος 10, Γκιώσης 1, Τσαρδούλιας 8.
ΙΩΝΕΣ (Λαγός-Συριάνης): Σταμέλος 3, Λαμπρινούδης, Ασημακόπουλος 5, Κέλλογλου 4 (1), Βίλλας 17 (3), Φέσκος, Μούμογλου 21 (2), Δρόσος 4, Σαμιώτης 11 (1).