Αφεντικό στην Τουρκία η εθνική παίδων!!!

Με μία επιβλητική εμφάνιση η εθνική παίδων… υπέταξε την Τουρκία (77-59) στα προημιτελικά του τουρνουά στο οποίο συμμετέχει. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να πετυχαίνει double-double (24 πόντους, 10 ριμπάουντ) και να βάζει φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του (δίχως να υστερήσουν πάντως κι οι υπόλοιποι διεθνείς που αγωνίστηκαν) δεν άφησε και πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους, που μπορεί να είχαν τον κόσμο στο πλευρό τους, αλλά μέσα στο παρκέ… ψάχνονταν!!! Έτσι η ελληνική ομάδα προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου και θ’ αντιμετωπίσει την Γαλλία.

Η ελληνική ομάδα μπήκε με… άγριες διαθέσεις στο παρκέ και απ’ το ξεκίνημα έδειξε ποιος είναι το «αφεντικό». Προηγήθηκε με 0-10 και στο 5λεπτο το ταμπλό έγραφε 2-19 με τον Σκουλίδα να έχει πετύχει τους 7 πόντους απ’ τους 19 (!!!) και τον Χαραλαμπόπουλο να συνεισφέρει στην επίθεση, αλλά και στον τομέα των ριμπάουντ (η ελληνική ομάδα έκανε… πάρτι στο πρώτο 10λεπτο, έχοντας μαζέψει 18 ριμπάουντ, έναντι 7 των αντιπάλων της). Η τουρκική ομάδα προσπάθησε να ισορροπήσει κάπως το παιχνίδι (9-19 στο 7’), αλλά ήταν εμφανές ότι η εθνική μας είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς κι αν δεν ήταν τόσο… απελπιστικά άστοχη απ’ τα 6,75 (1/7 στο 10λεπτο κόντρα σε άμυνα ζώνης μάλιστα!), τότε το σκορ θα είχε μεγαλύτερες διαστάσεις απ’ το 14-26 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος.

Διαφορά, την οποία «έχτισαν» οι Έλληνες διεθνείς στο δεύτερο 10λεπτο (21-43στο 18’), εκμεταλλευόμενοι και πάλι τα ριμπάουντ (28 έναντι 15), τα οποία τους επέτρεπαν να τρέχουν το ματς και να βρίσκουν ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα. Αυτό το +22, πάντως έδειξε να… εφησυχάζει τους Έλληνες παίκτες, που χαλάρωσαν στο τελευταίο δίλεπτο, δίνοντας την ευκαιρία στους Τούρκους να μειώσουν σε 27-43 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, αναγκάζοντας τον Μάνο Μανουσέλη να ζητήσει τάιμ άουτ, προκειμένου ν’ αφυπνίσει τους παίκτες του!

Κάτι που πέτυχε, καθώς η ελληνική ομάδα πήγε στ’ αποδυτήρια με το δείκτη της διαφοράς στο +17 (28-45), την οποία και διατήρησε και στο 3ο δεκάλεπτο. Ο Χαραλαμπόπουλος συνέχισε το… πάρτι του (στο 30’ το κοντέρ του έγραφε 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ), ενώ όλη η ελληνική ομάδα ανά διαστήματα έπαιζε πολύ μυαλωμένα και δεν άφηνε περιθώρια στους Τούρκους για ν’ ανακάμψουν. Στο 23’ το ταμπλό έγραφε 32-49, ενώ ένα λεπτό πριν το τέλος του 10λέπτου 45-60! Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι είχε αποκτήσει χαρακτήρα διαδικαστικό, τα λάθη της ελληνικής ομάδας επέτρεψαν στους Τούρκους να πλησιάσουν στους 11 (54-65 στο 33’), αναγκάζοντας τον Μανουσέλη να ζητήσει άρον-άρον τάιμ άουτ για να κόψει τον ρυθμό των αντιπάλων του και να ηρεμήσει τους παίκτες του.

Κίνηση που προς στιγμή δεν φάνηκε ν’ αποδίδει, καθώς οι Έλληνες συνέχισαν να έχουν λανθασμένες επιλογές στην επίθεση, ενώ και στην άμυνα έχαναν τα ριμπάουντ. Γεγονός που επέτρεπε στους Τούρκους να ελπίζουν (56-67 στο 35’). Η αστοχία απ’ τα 6.75 καλά κρατούσε για την ελληνική ομάδα, αλλά όσες φορές επέλεγε να φέρει τη μπάλα κοντά στο καλάθι, δεν είχε πρόβλημα κι αυτό της επέτρεψε να ξεφύγει με 56-71 στο 37’. Κι απ’ τη στιγμή που ήλεγξε και πάλι τα ριμπάουντ, αλλά έπαιξε και με μυαλό (βγάζοντας τη μπάλα έξω για επιθέσεις 24 δευτερολέπτων μετά τα επιθετικά ριμπάουντ που κέρδισε), δεν είχε πρόβλημα να πανηγυρίσει τη νίκη (59-77).

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 28-45, 49-65, 59-77

ΤΟΥΡΚΙΑ: Ερντέρν 5, Τσεβίτ 7 (2), Τουρκιλμάζ 7 (1), Οντσέλ 13, Αρνά 2, Μπερίσα 6, Κορκμέζ 13 (2), Ντουρμάζ 2, Μπαϊράκ, Μπασντάν 1, Ακτσάι, Γιουτσέβεν 3

ΕΛΛΑΔΑ: Κόνιαρης 9 (1τρ., 3 ρ., 4 ας.), Ντουζίδης 4 (8ρ.), Φλιώνης 10 (3τρ.), Μιχαλούτσος 6 (1τρ., 8 ρ.), Θεοδωρίδης, Σκουλίδας 10 (1τρ., 10ρ.), Παπαδημητρίου, Κοντόπουλος, Μουράτος 7 (1), Παπαγιάννης 7, Χαραλαμπόπουλος 24 (10ρ.), Δίπλαρος

Το… show του Γκομπόλντ
Ο Γάλλος Στεφάν Γκομπόλντ «έκλεψε» την παράσταση στην αγωνιστική, με τους 30 πόντους και τα 21 ριμπάουντ που έγραψε στη στατιστική του στην αναμέτρηση με την Ουκρανία, την οποία και οι Γάλλοι νίκησαν με 82-72.