Τα Ανω Λιόσια έβαλαν… φωτιά στην κορυφή της Α’ ΕΣΚΑ, καθώς νίκησαν τον Σπόρτιγκ και η κατάσταση για την άνοδο περιπλέχτηκε, τρεις αγωνιστικές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος. Ο ΔΑΣΑΛ “έπιασε” με αυτή τη νίκη τον Ζωγράφο και βάζει σοβαρή υποψηφιότητα για τα πλέι οφ, ενώ η καταδίωξη του Σπόρτιγκ συνεχίζεται από τον Αρη Πετρούπολης, την Πεύκη και τον Προμηθέα, που προχώρησαν με νίκες στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής.
Στην “ουρά”, Μαρκόπουλο και Αργοναύτης συνεχίζουν τη μονομαχία για την αποφυγή της 12ης θέσης (αμφότεροι νίκησαν χθες), αν και προς το παρόν δεν κινδυνεύουν, όσο τουλάχιστον η Πεντέλη παραμένει στη Γ’ Εθνική… Σημειωτέον ότι η 24η αγωνιστική θα διεξαχθεί την Πέμπτη 18 Απριλίου.
Το πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής
Αργοναύτης-Πανελλήνιος 77-52
ΔΑΣΑΛ-Σπόρτιγκ 61-56
ΓΣ Κηφισιάς-Μαρκόπουλο 61-63
Μελίσσια-Προμηθέας 64-81
Πεύκη-Αγιοι Ανάργυροι 71-58
Αρης Πετρούπολης-Ζωγράφου 59-56
Ηλιούπολη-Τυφώνας 76-73
Τα φύλλα αγώνα:
ΜΕΛΙΣΣΙΑ-ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 64-81 (34-43)
Διαιτητές: Μπούκας, Χρηστίδης Ηλ.
ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Γεωργογάλας): Nίκολι 4, Καρατζάς 13 (1), Πανταζής 3, Πέτρου 9 (1), Γιαννουλάκης, Παπαμιχαήλ, Πανάγος 11 (1), Ζερβός 2, Βυτζηλαίος, Μανώλας 13 (1), Γκατζούλης 9 (1).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Νικητόπουλος, Αβραμίδης): Παρασκευόπουλος, Παπαδάτος, Καραθανασόπουλος 12, Σπετσιέρης 5, Ρεντίφης 6 (2), Καραμπάτσος, Βουρδουμπάς 6, Καλφόπουλος 7 (1), Καρούζος 7 (1), Κορρές 15 (1), Ανδρουλάκης 16 (2), Κοκλώνης 7 (1).
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΤΥΦΩΝΑΣ 76-73 (46-36)
Διαιτητές: Ντάβαρης, Αθανασόπουλος
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Παναγιωτόπουλος Αθ. – Ευαγγέλου Δ.): Ουζούνης, Παπαθανάσης, Κουκουλάς 1, Ρούσσος 8 (2), Τσιάκος 12 (1), Παπαδάκης 16 (1), Ντάσης 8 (1), Οικονόμου 8 (2), Τζανετάκος 11, Μαντάς 8, Γκόλμπαν, Ρούμελης 4.
ΤΥΦΩΝΑΣ (Κτιστάκης – Τελλάκης): Ζιώγας, Χασαπόπουλος 5 (1), Ροϊδης 12, Βασιλόπουλος, Πισιτέλης, Χριστοφάκης 14 (3), Νικολαϊδης 10 (2), Κούτρας, Χαραλαμπάκης 17 (2), Λίγγος 6, Λαμπίρης, Χανιώτης 9 (1).
Η βαθμολογία (σε 23 αγώνες)
Ομάδα |
Βαθ |
|
Αγών |
|
Ν |
|
Η |
|
Μ |
|
Επιθ |
|
Αμυν |
|
Διαφ |
|
αγώνες |
αγώνες |
αγώνες |
1. ΣΠΟΡΤΙΓΚ |
41 |
|
23 |
|
18 |
|
5 |
|
0 |
|
1679 |
|
1476 |
203 |
|
0 |
1,000 |
|
1,138 |
2. ΠΕΥΚΗ |
40 |
|
23 |
|
17 |
|
6 |
|
0 |
|
1607 |
|
1485 |
122 |
|
5 |
1,027 |
|
1,082 |
3. ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ |
40 |
|
23 |
|
17 |
|
6 |
|
0 |
|
1546 |
|
1381 |
165 |
|
5 |
1,000 |
|
1,119 |
4. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ |
40 |
|
23 |
|
17 |
|
6 |
|
0 |
|
1674 |
|
1448 |
226 |
|
2 |
0,963 |
|
1,156 |
5. ΖΩΓΡΑΦΟΥ |
38 |
|
23 |
|
15 |
|
8 |
|
0 |
|
1586 |
|
1425 |
161 |
|
3 |
1,066 |
|
1,113 |
6. ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ |
38 |
|
23 |
|
15 |
|
8 |
|
0 |
|
1575 |
|
1485 |
90 |
|
3 |
0,938 |
|
1,061 |
7. ΜΕΛΙΣΣΙΑ |
36 |
|
23 |
|
13 |
|
10 |
|
0 |
|
1519 |
|
1475 |
44 |
|
0 |
1,000 |
|
1,030 |
8. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ |
35 |
|
23 |
|
12 |
|
11 |
|
0 |
|
1549 |
|
1525 |
24 |
|
0 |
1,000 |
|
1,016 |
9. ΤΥΦΩΝΑΣ |
33 |
|
23 |
|
10 |
|
13 |
|
0 |
|
1592 |
|
1533 |
59 |
|
0 |
1,000 |
|
1,038 |
10. ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ |
32 |
|
23 |
|
9 |
|
14 |
|
0 |
|
1448 |
|
1371 |
77 |
|
0 |
1,000 |
|
1,056 |
11. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ |
31 |
|
23 |
|
8 |
|
15 |
|
0 |
|
1405 |
|
1553 |
-148 |
|
0 |
1,000 |
|
0,905 |
12. ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓΛΙΑΣ |
30 |
|
23 |
|
7 |
|
16 |
|
0 |
|
1551 |
|
1665 |
-114 |
|
0 |
1,000 |
|
0,932 |
13. ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ |
26 |
|
23 |
|
3 |
|
20 |
|
0 |
|
1342 |
|
1619 |
-277 |
|
0 |
1,000 |
|
0,829 |
14. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ |
23 |
|
23 |
|
0 |
|
23 |
|
0 |
|
1149 |
|
1781 |
-632 |
|
0 |
1,000 |
|
0,645 |
Info: Στη Γ’ Εθνική ανεβαίνουν ο 1ος και η ομάδα που θα κερδίσει τα playoffs που θα διεξαχθούν μετά το τέλος του πρωταθλήματος μεταξύ της 2η, της 3ης, της 4ης και της 5ης ομάδας της βαθμολογίας.
Στη Β’ ΕΣΚΑ υποβιβάζονται οι δύο τελευταίες ομάδες και μία για κάθε ομάδα της ΕΣΚΑ που θα υποβιβαστεί από τη Γ’ Εθνική.
Η επόμενη αγωνιστικής (24η, 18/4)
Αργοναύτης Τριγλίας-Μαρκόπουλο
ΓΣ Κηφισιάς-ΔΑΣΑΛ
Μελίσσια-Σπόρτιγκ
Πεύκη-Πανελλήνιος
Αρης Πετρούπολης-Προμηθέας
Ηλιούπολη-Αγιοι Ανάργυροι
Τυφώνας-Ζωγράφου