Ο Σπόρτιγκ έκανε το καθήκον του φεύγοντας με την εύκολη νίκη από τα Μελίσσια και σε συνδυασμό με την ήττα του Αρη Πετρούπολης από τον Προμηθέα (με τρίποντο στην τελευταία φάση του αγώνα) έχει ξεκάθαρα το πάνω χέρι για την απευθείας άνοδο, καθώς η ομάδα των Πατησίων μπορεί να τερματίσει πρώτη ακόμα κι αν ηττηθεί με 1 έως 10 πόντους διαφορά από την Πεύκη την τελευταία αγωνιστική.
Μετά τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής η Πεύκη εξασφάλισε τη 2η θέση (και θα παλέψει πλέον για την πρώτη, επιζητώντας νίκη με 11 πόντους διαφορά επί του Σπόρτιγκ μέσα στα Πατήσια) και ελπίζει πλέον να μην αλλάξει κάτι στην κατάταξη των ομάδων (που είναι και το πιο πιθανό), ώστε να αποφύγει στον πρώτο γύρο των πλέι οφ τον ΔΑΣΑΛ, τη μοναδική ομάδα από την οποία έχει ηττηθεί δύο φορές!
Ο Αρης Πετρούπολης, από την άλλη, όχι μόνο πέταξε κάθε πιθανότητα που είχε για την κατάκτηση του πρωταθλήματος μετά την ήττα από τον Προμηθέα, αλλά βρέθηκε πια και με την πλάτη στον τοίχο ενόψει των πλέι οφ. Οι δύο ομάδες θα τερματίσουν στην 3η και στην 4η θέση (η σειρά θα εξαρτηθεί από τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής) και θα διασταυρωθούν στον πρώτο γύρο, με την ομάδα του Χαλανδρίου να έχει 2-0 νίκες και πιθανότατα το πλεονέκτημα έδρας!
Τα παιχνίδια μεταξύ των ομάδων των πλέι οφ
Πεύκη… 0-2 με ΔΑΣΑΛ… 1-1 με Αρη Π. (+1)… 2-0 με Ζωγράφου… 2-0 με Προμηθέα
Προμηθέας… 0-2 με Πεύκη… 2-0 με Ζωγράφου… 2-0 με ΔΑΣΑΛ… 1-1 με Αρη Π. (+2)
Αρης Π.… 1-1 με Πεύκη (-1)… 1-1 με Προμηθέα (-2)… 2-0 με Ζωγράφου… 1-1 με ΔΑΣΑΛ (+17)
Ζωγράφου… 0-2 με Πεύκη… 0-2 με Προμηθέα… 0-2 με Αρη Π…. 1-1 με ΔΑΣΑΛ (+8)
———————————————————————————————————————-
ΔΑΣΑΛ… 2-0 με Πεύκη… 0-2 με Προμηθέα… 1-1 με Αρη Π. (-17)… 1-1 με Ζωγράφου (-8)
Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:
Αργοναύτης Τριγλίας-Μαρκόπουλο 82-56
ΓΣ Κηφισιάς-ΔΑΣΑΛ 51-77
Μελίσσια-Σπόρτιγκ 67-81
Πεύκη-Πανελλήνιος 72-48
Αρης Πετρούπολης-Προμηθέας 78-81
Ηλιούπολη-Αγιοι Ανάργυροι 58-60
Τυφώνας-Ζωγράφου 57-62
Τα φύλλα αγώνα:
ΜΕΛΙΣΣΙΑ-ΣΠΟΡΤΙΓΚ 67-82 (28-50)
Διαιτητές: Καλδίρης, Ζερβούδης
ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Σουρμελής – Γεωργογάλας): Νάνης, Νίκολι 7 (1), Καραντζάς 9, Τσομώκος, Πανάγος 4, Μανώλας 14 (1), Ασημένιος 9, Γκατζούλης 2, Πανταζής 4, Πέτρου 16 (1), Ζερβός 2.
ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Καρατζάς – Μπρούσαλης): Παπάνογλου 12 (1), Τσακίρης 27 (2), Γκίκας 5 (1), Μητσόπουλος, Κλήμης 5 (1), Τσεκούρας, Ενεζλης 18, Καραμπάτος, Καδηγιαννόπουλος 2, Μυστιλόγλου 12, Μοσχοβίτης.
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ 58-60 (30-35)
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος – Τηγάνης
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Παναγιωτόπουλος Αθ. – Ευαγγέλου Δ.): Ουζούνης, Φέρτης, Κουκουλάς, Ρούσσος 5 (1), Τσιάκος 13 (1), Παπαδάκης 11 (1), Ντάσης 7 (1), Οικονόμου, Τζανετάκος 16, Μαντάς 2, Παπαθανάσης, Ρούμελης 4.
ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ (Κοκκινοβασίλης): Σιαπατόρης, Δουρουντούς, Γριλλιάς, Παμαίος, Σμάγκιν 15 (1), Στρατομήτρος 9, Ρομποτής 11 (1), Βουλγαράκης, Φίλιος 13, Μουράτος 6, Κρητικός 3, Μπουράς 3 (1).
Η βαθμολογία (σε 25 αγώνες)
1. ΣΠΟΡΤΙΓΚ 45 25 20 5 0 1847 1604 243 0 1,000 1,151
2. ΠΕΥΚΗ 44 25 19 6 0 1751 1600 151 0 1,000 1,094
3. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 43 25 18 7 0 1822 1598 224 3 1,014 1,140
4. ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 43 25 18 7 0 1688 1525 163 3 0,986 1,107
5. ΖΩΓΡΑΦΟΥ 42 25 17 8 0 1716 1549 167 3 1,066 1,108
6. ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ 42 25 17 8 0 1728 1605 123 3 0,938 1,077
7. ΜΕΛΙΣΣΙΑ 39 25 14 11 0 1655 1613 42 0 1,000 1,026
8. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 37 25 12 13 0 1674 1653 21 0 1,000 1,013
9. ΤΥΦΩΝΑΣ 36 25 11 14 0 1735 1654 81 0 1,000 1,049
10. ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ 35 25 10 15 0 1571 1493 78 0 1,000 1,052
11. ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓΛΙΑΣ 33 25 8 17 0 1694 1808 -114 3 1,115 0,937
12. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ 33 25 8 17 0 1530 1711 -181 3 0,897 0,894
13. ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 28 25 3 22 0 1452 1782 -330 0 1,000 0,815
14. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 25 25 0 25 0 1254 1922 -668 0 1,000 0,652
Info: Στη Γ’ Εθνική ανεβαίνουν ο 1ος και η ομάδα που θα κερδίσει τα playoffs που θα διεξαχθούν μετά το τέλος του πρωταθλήματος μεταξύ της 2η, της 3ης, της 4ης και της 5ης ομάδας της βαθμολογίας.
Στη Β’ ΕΣΚΑ υποβιβάζονται οι δύο τελευταίες ομάδες και μία για κάθε ομάδα της ΕΣΚΑ που θα υποβιβαστεί από τη Γ’ Εθνική.
Η τελευταία αγωνιστική (26η, 29/4)
ΔΑΣΑΛ-Αργοναύτης Τριγλίας
Ζωγράφου-ΓΣ Κηφισιάς
Μαρκόπουλο-Μελίσσια
Σπόρτιγκ-Πεύκη
Πανελλήνιος-Αρης Πετρούπολης
Προμηθέας-Ηλιούπολη
Αγιοι Ανάργυροι-Τυφώνας