Δύο θέσεις παραμένουν «ανοιχτές» μετά το πέρας και της 25ης αγωνιστικής της Α’ ΕΣΚΑ. Ο λόγος για την 4η και την 5η, αυτές δηλαδή που οδηγούν στα πλέι οφ ανόδου, τις οποίες εξακολουθούν να διεκδικούν ο Αγιος Θωμάς, το Κορωπί και ο Νεοπεντελικός.
Στο μεταξύ, η κατάσταση δεν έχει κριθεί ούτε στην «ουρά», κι ας… δείχνει ό,τι θέλει η βαθμολογία! Θεωρητικά, η Αναγέννηση υποβιβάζεται στη Β’ ΕΣΚΑ μετά την επεισοδιακή ήττα από τον Παπάγου (ο Θοδωρής Βιδάλης δέχτηκε επίθεση από οπαδούς λίγο πριν από τη λήξη του αγώνα), αφού ακόμα κι αν νικήσει την επόμενη εβδομάδα και ηττηθούν Μαρκόπουλο και Ενωση Τυφώνας/Ηράκλειο, μειονεκτεί σε οποιαδήποτε ισοβαθμία.
Ωστόσο, εκκρεμεί η ένσταση που υπέβαλλε μετά τη λήξη του αγώνα για αντικανονική συμμετοχή παίκτη του Παπάγου, ο οποίος θα μηδενιστεί βάσει κανονισμού εάν δικαιωθεί η ομάδα των Πετραλώνων. Επίσης, η Αναγέννηση μπορεί να σωθεί εάν πέσει μόνο μία ομάδα της Ενωσης από τη Γ’ Εθνική. Αν δεν πέσει καμία, τότε μπορεί να σωθεί ακόμα και μία εκ των Ηλιούπολη, Παλατιανή, συνεπώς οι αγώνες της τελευταίας αγωνιστικής μόνο αδιάφοροι δεν ούτε και για αυτές…
Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:
Νίκη Αμαρουσίου – Παλατιανή 73-50
Αγιος Θωμάς – Αρης Πετρούπολης 71-63
Παπάγου – Αναγέννηση 63-62
Ενωση Ηράκλειο Τύφων – Κορωπί 74-78
Ηλιούπολη – Αετός 66-83
Μαρκόπουλο – Νεοπεντελικός 60-72
ΔΑΣΑΛ – Αίολος/Ταύρος 2006 87-59
Τα φύλλα αγώνα:
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ – ΑΕΤΟΣ 66-83 (29-31)
Διαιτητές: Ναγκούνης, Δημητριάδης
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Κωστόπουλος, Λογαρούδης): Τσιρίδης 18 (3), Κάκαρης 5, Δαβρής, Μαρκογιαννάκης 2, Αργυρίδης 4, Τσαπατσάρης, Αλαμπασίνης, Μαντάς 8, Κώνστας 19, Μπαλτάς 10.
ΑΕΤΟΣ (Αναστασόπουλος, Αθανασόπουλος): Δημητρακούλης 2, Πλατής 14 (1), Κόκκινος 16, Βούζας 17 (3), Τσακίρης 7 (1), Παπαδολιάς 2, Δαρμογιάννης 5, Δέλλιος 13 (1), Πετρόπουλος 7.
ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ – ΝΕΟΠΕΝΤΕΛΙΚΟΣ 60-72 (32-40)
Διαιτητές: Τεφτίκης, Παπαθανασίου
ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Χανιώτης): Τρικαλιώτης 18 (2), Τσίρος 2, Σπίγγος Α. 4, Σπίγγος 5 (1), Στεφάτος 11 (1), Παπαγιαννάκος 6, Σούρλας 7 (1), Πετρακάκης 4, Καλφαγιάννης 3.
ΝΕΟΠΕΝΤΕΛΙΚΟΣ (Καρατζάς): Κουτσώνας 5 (1), Μάντζιος 9 (1), Μανιάτης 10, Χαρτοματζίδης, Γαπκιάδης 4, Ζερβολέας, Αττίκος 5, Μπίγκος 2, Δρακάκης 21, Τσόπης 16 (1).
ΔΑΣΑΛ – ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΣ 2006 87-59 (50-34)
Διαιτητές: Διμπινούδης, Αργυρούδης
ΔΑΣΑΛ (Ματζιώρης): Δημόπουλος 5 (1), Θάνος 8, Παναγιωτόπουλος, Νίκας, Γόντικας 13, Παπασπυρόπουλος, Δήμας, Αρτεμάκης 8, Λυγγερίδης, Σκούταρτης 9 (1), Αντωνίου 22 (6), Μπάρτζος 22 (6).
ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΣ (Ορφανίδης, Σκαρίμπας): Δάφνης, Σιδέρης 3, Γιαννοπολίτης, Καρατζάς, Αρχοντούλης 1, Μουχίμογλου 4, Λακασάς 29, Κορωνιός 11 (1), Καραγιάννης 11, Κοσμίδης.
ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ – ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 71-63 (28-36)
Διαιτητές: Ντάβαρης, Βικτωράτου
ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ (Ζωντός): Ζέρβας 10, Τσιάτας 3 (1), Ιατρού 5 (1), Παπαγιαννακόπουλος 2, Λάβαρης 10, Κρασσάς 17 (1), Φιλιππόπουλος 24.
ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γρυλιωνάκης): Λιαπούρης 9 (1), Γεωργαλάς 8 (1), Κοσμίδης 27 (4), Βασιλείου 8, Ρήγος 7, Ντανάς 4, Νίκας, Νικολόπουλος.
ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΠΑΛΑΤΙΑΝΗ 73-50 (36-25)
Διαιτητές: Καπνιά, Αντωνιάδης
ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Χατζής, Ραχωβίτσας): Αντωνόπουλος 8, Μπίτσικας 11 (1), Γιαννάκης 2, Κοκκαλιάς 2, Κοντογιάννης 13 (1), Αντωνιάδης 2, Γιαουρτόγλου 2, Τάσσιος 5 (1), Ευαγγελίτσης 11, Τσέκενης 2, Γιατράκος Α. 4, Λαμπρόπουλος 11 (2).
ΠΑΛΑΤΙΑΝΗ (Στρατικόπουλος, Κατσούλης): Τόλιος 4, Γιαννάς, Κουφός 10 (1), Τούντας, Κουρεβέσης, Κελεσίδης 5, Ηλιόπουλος 5 (1), Μπασέας 5, Γυφτοκώστας 3 (1), Σπηλιώπουλος, Παππάς 18, Μανθιός.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 25 αγώνες)
Ομάδα | Βαθ | Ν | Η | Επίθεση | Αμυνα |
1. ΑΕΤΟΣ | 48 | 23 | 2 | 2043 | 1663 |
2. ΔΑΣΑΛ | 44 | 19 | 6 | 1796 | 1729 |
3. ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ | 43 | 18 | 7 | 1762 | 1542 |
4. ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ | 40 | 15 | 10 | 1709 | 1679 |
5. ΚΟΡΩΠΙ | 40 | 15 | 10 | 1808 | 1719 |
6. ΝΕΟΠΕΝΤΕΛΙΚΟΣ | 40 | 15 | 10 | 1685 | 1604 |
7. ΠΑΠΑΓΟΥ | 38 | 13 | 12 | 1563 | 1614 |
8. ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ | 37 | 12 | 13 | 1619 | 1680 |
9. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ | 36 | 11 | 14 | 1725 | 1756 |
10. ΕΝΩΣΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ/ΤΥΦΩΝ | 36 | 11 | 14 | 1657 | 1671 |
11. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡ/ΝΩΝ | 35 | 10 | 15 | 1708 | 1746 |
12. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ | 30 | 5 | 20 | 1496 | 1654 |
13. ΠΑΛΑΤΙΑΝΗ | 30 | 5 | 20 | 1572 | 1756 |
14. ΑΙΟΛΟΣ-ΤΑΥΡΟΣ 2006 | 28 | 3 | 22 | 1618 | 1948 |
* Ο Αετός προβιβάζεται απευθείας στη Γ’ Εθνική
* Με μπλε χρώμα οι ομάδες που θα παίξουν στα πλέι οφ για τη 2η θέση ανόδου
* Με κόκκινο χρώμα οι ομάδες που υποβιβάζονται
ΣΥΜ.: Από τη Γ’ Εθνική υποβιβάζονται αυτή τη στιγμή 2 ομάδες της Ενωσης (Σπόρτιγκ και Ψυχικό)
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (26η, 11/4)
Αίολος/Ταύρος 2006 – Ενωση Ηράκλειο/Τυφών
Αρης Πετρούπολης – Νίκη Αμαρουσίου
Αναγέννηση Πετραλώνων – ΔΑΣΑΛ
Παλατιανή – Μαρκόπουλο
Νεοπεντελικός – Παπάγου
Αετός – Αγιος Θωμάς
Κορωπί – Ηλιούπολη