Α2 – 11η αγωνιστική… Περίπατος Απόλλωνα, “λυτρωτής” ο Ζούπας στη Δάφνη!

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Απόλλωνας Πάτρας τους Ικαρους Σερρών στο κατ’ ευφημισμό ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Α2! Η ομάδα του Νίκου Βετούλα διέλυσε με 85-57 τους Ικαρους, ξεκαθαρίζοντας μάλιστα από νωρίς ποιος είναι το «αφεντικό».

Στο 5ο λεπτό κιόλας οι «μελανόλευκοι» είχαν αποκτήσει διαφορά 9 πόντων (15-6), η οποία άρχισε να ανεβαίνει μετά το δεύτερο δεκάλεπτο. Στο 11’ ο Απόλλωνας έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (23-13) και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου την είχε ανεβάσει στο +17 (46-29), ωστόσο δεν έμεινε εκεί. Στο δεύτερο ημίχρονο άρχισε το… πάρτι, αφού οι «αχαιοί» βρέθηκαν σε τρομερή μέρα και επέκτειναν τη διαφορά μέχρι το +26 (72-46 στο 32’), πριν τη μεγαλώσουν ακόμα περισσότερο λίγο πριν από το τέλος, εν μέσω αποθέωσης στο κλειστό της Περιβόλας.

Με το «διπλό» απέδρασε ο Πανελευσινιακός

Η νίκη αυτή διατήρησε τον Απόλλωνα στη 2η θέση της βαθμολογίας, ένα βαθμό πίσω από τον Πανελευσινιακό, ο οποίος “απέδρασε” με το διπλό από τον Λαγκαδά και προετοιμάζεται πλέον για το μεγάλο ματς της επόμενης εβδομάδας στις Σέρρες με τους Ικαρους.

Η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα πραγματοποίησε ένα εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια ο Ερμής, πίεσε καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα 13 πόντων, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με συνεχόμενα καλάθια να μειώσουν τη ψαλίδα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο -6 (46-40).  Στην επανάληψη, ο Πανελευσινιακός ανέβασε στροφές με αποτέλεσμα να πάρει και πάλι τα ηνία του αγώνα, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και  + 10 στο 37′. Αυτό όπως φάνηκε ήταν αρκετό για την ομάδα της Ελευσίνας για να κατακτήσει την έκτη συνεχόμενη νίκη της και να παραμείνει μόνη και πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Εκεί κοντά βρίσκεται και η ΑΕΚ, που πέρασε εύκολο απόγευμα στο Αργος, παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 30-21 στο 11′! Από εκεί και πέρα ο “δικέφαλος” έπαιξε άμυνα και έλεγξε χωρίς δυσκολίες τον αγώνα, παίρνοντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου… Η Ενωση προηγήθηκε 63-50 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου και δεν ζορίστηκε να φτάσει σε άλλη μία νίκη, την 7η στη σειρά.

Στο τέλος “μίλησε” ο Ζούπας

Για δεύτερο συνεχόμενο Σάββατο ο Κώστας Σορώτος έζησε ένα… θρίλερ, μόνο που αυτή τη φορά η τέως ομάδα του δεν τον άφησε να φύγει από το γήπεδο χαμογελαστός. Ο Αμύντας νίκησε το Παγκράτι με 82-81 και αυτός που “μίλησε” στο τέλος ήταν ο Λεωνίδας Ζούπας, ο οποίος σημείωσε το νικητήριο καλάθι με κοντινό σουτάκι με το ένα χέρι 4” πριν από τη λήξη! Λίγο πριν το Παγκράτι είχε πάρει το προβάδισμα ύστερα από πάρα πολλή ώρα με 81-80, χάρη σε δύο βολές του Δημάκου (8,6” πριν από το τέλος). Δεν είχε πει όμως την τελευταία λέξη ο Ζούπας, που “έσπασε” παράλληλα και την κακή παράδοση που είχε ο Αμύντας κόντρα στο Παγκράτι, απέναντι στο οποίο μετρούσε 7 σερί ήττες και είχε να το νικήσει από τη σεζόν 2005-06!

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ, με αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο να συμβαδίζουν στο σκορ.  Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του αντιπάλου και παρά το γεγονός ότι ήταν άστοχοι ελευθέρων βολών( 7/17 στο πρώτο ημίχρονο) κατάφεραν να πάρουν ένα ελαφρύ προβάδισμα.  Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αμύντας με σερί 9-0 πήρε προβάδισμα (58-49) για να φτάσει λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου στο +10 (64-54). Ο,ως, στο Παγκράτι απάντησε, άφησε τον Αμύντα σχεδόν 3 λεπτά χωρίς καλάθι φέρνοντας του ματς στο καλάθι (66-64). Η συνέχεια ήταν συναρπαστική με τον Ζούπα να αναδεικνύεται ο ήρωας του αγώνα…

Συναρπαστικό ματς έγινε και στη Λευκάδα, όπου η Δόξα επικράτησε του ΟΦΗ με 65-61, έχοντας κορυφαίο τον Βασίλη Εκινέ. Η ομάδα του Νίκου Βουρνά “μπήκε” δυνατά στο ματς, προηγήθηκε 15-2, αλλά από εκεί και πέρα ο ΟΦΗ το ισορρόπησε, ισοφάρισε 29-29 στο 18′ και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος 33-32. Οι δύο ομάδες δεν… ξεκολλούσαν η μία από την άλλη μέχρι τα τελευταία λεπτά, όταν η Δόξα έβαλε μερικά κρίσιμα καλάθια, ξέφυγε με 6 πόντους διαφορά και έφτασε σε μία πολύτιμη νίκη. Ενταση υπήρξε στις αρχές της τρίτης περιόδου όταν οπαδοί της Λευκάδας ξεσηκώθηκαν για κάποια σφυρίγματα των διαιτητών, με αποτέλεσμα να υπάρξει πεντάλεπτη διακοπή και μετακίνηση των θεατών από την ξύλινη χαμηλή κερκίδα στη μεγάλη.

Το Λαύριο τα βρήκε… σκούρα επί ένα ημίχρονο (42-48), από εκεί και πέρα όμως βρήκε τον τρόπο να «ξεχαρβαλώσει» την επιθετική λειτουργία του Πιερικού/Αρχέλαου και με «όπλο» την άμυνα έφτασε στη νίκη με 77-67. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έπαιξε εκπληκτική άμυνα, δέχτηκε μόνο 19 πόντους στο 2ο ημίχρονο και με τον Γιαννακόπουλο να δίνει ρυθμό οδηγήθηκε σε μία άνετη νίκη!

Ο Αρκαδικός δεν δυσκολεύτηκε πολύ να νικήσει με 92-73 το Πέραμα, που άντεξε πάντως επί 30 λεπτά. Η ομάδα της Τρίπολης ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ (50-45 στο 20’, 63-58 στο 29’) αλλά το ματς το “καθάρισε” στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όταν άρχισε να μεγαλώνει απότομα τη διαφορά.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Θεονάς-Θεοδωρόπουλος
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 17 (5ασ.), Βαθρακοκοίλης, Λόλας 11, Σαμοθράκης 2, Βαρδιάνος 15 (2), Παγώνης 5, Βαρδαβάς 16, Σουρλής 7 (2), Χείλαρης 1, Τζουγκαράκης 8.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Σορώτος): Μπρέισι Μπ. 4, Βιδάλης, Μακρής 17 (2), Συριστατίδης 9 (1), Ράπτης 12, Δημάκος 10 (2), Κουτρούλιας 19 (1), Αντωνάκης, Σιγκούνας 6 (1), Βεσκούκης 4.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ – ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 85-57
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 46-29, 65-46, 85-57
Διαιτητές: Μάνος-Ανδρικόπουλος-Μαλανδρής
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Πέτροβιτς 16 (2), Αργυρόπουλος 9 (1), Π. Καπερώνης, Βιρίγεβιτς 10 (2), Θανόπουλος 2, Πετρόπουλος 13 (3), Ζαφείρης, Λιανός 12 (1), Δανιήλ 8 (2), Σταμόπουλος, Λυμπέρης 3 (1), Κρόλο 12.
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 2, Τεβετζίδης 2, Τότσιος 12 (1), Μούρτος, Καμπερίδης 15 (1), Τσανάκας, Συμεωνίδης 11, Μαργαρίτης 13, Θεοδωράκος, Ιωσηφίδης, Βοϊβατόπουλος 2, Γρίψιος.

ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ – ΑΕΚ 66-74
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-21, 37-43, 50-57, 66-74
Διαιτητές: Δεσλής-Μήτσιου-Κωνσταντινόπουλος
ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ (Βούρδουλας): Παπαντωνίου 15 (3), Τσαμπής, Σιναντίνοβιτς 16 (3),  Στατεράς, Στέβοβιτς 16, Φλεβάρης 1, Μάγλος 14 (2τρ., 8ρ.), Βαβάτσικος, Κουκουνιάς  7 (7ρ.),  Ευστρατίου.
ΑΕΚ (Λιόγας): Νοέας, Βασιλόπουλος 12 (1), Τζόλος 1, Κούρτης 8 (2), Σιαμανδούρας 8, Μάντζαρης 8, Σκλάβος 21 (2τρ., 12ρ., 3κλ., 2κ.), Δέσπος 5, Φαλέκας 11 (1).

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΟΦΗ 65-61
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-8, 32-33, 48-49, 65-61
Διαιτητές: Γκούμας-Γεωργιάδης-Παγώνης
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Βουρνάς): Ράλλης 7, Βουρνάς, Μάρουσιτς, Βαγενάς 15 (1), Πέττας 19, Πέκοβιτς 8 (1), Τσότσος 6, Εκινέ 10 (3), Κατωπόδης, Λυμπάρης.
ΟΦΗ (Χουγκάζ): Τσερκιτζόγλου, Μπάρδας 14 (2), Λιούις 4, Ορφανός, Σιζόπουλος 27 (4), Μπαλάφας 4, Κερασοβίτης, Τουτζιαράκης 8, Κατιάκος 4.

Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 78-53
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 45-25, 56-36, 78-53
Διαιτητές: Μπίκας-Κοτσίμπος-Καραβίτης
Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 17 (4), Μοσχοβίτης 20 (2), Λυμπερόπουλος 3 (1), Διαμαντόπουλος 3 (1), Κόκκαλης 9 (1), Πολυδώρου 2, Μενουδάκος 5 (1), Σιούτης 6 (2), Κουκουνιάς 1, Πετροδημόπουλος 10, Κολώκας 2.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης 5 (1), Στραγανιώτης 5 (1), Καλλιανιώτης 17 (3), Λάκκας, Ξιούρας 5 (1), Μιχάλογλου 2, Πρίτσος, Μαχαίρας 4, Ροδοστόγλου 1, Κατούφας 11, Παπαντωνάκος 3.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 77-80
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 46-40, 53-63, 77-80.
Διαιτητές: Παντελίδης-Ταρενίδης Στ.-Μάλαμας
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Μπαξεβάνης): Τρούλιαλης, Ονάσογλου 8 (1), Κέκελης 20 (3), Καμαριώτης 2, Πλιούκας 14 (2), Ηλιάδης 12 (2), Αναγνωστόπουλος 13, Νησιώτης 6, Λευκαδίτης.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 13 (3), Νίκου 12 (2), Μαγκουνής 17 (2), Βούλγαρης 4, Δεληγιάννης 6, Κωνσταντόπουλος, Γιαννουλάκος 16, Μαντζιώρης 1.

ΛΑΥΡΙΟ – ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ 77-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 42-48, 61-62, 77-67
Διαιτητές: Διαμαντής-Ξάνθος-Πίγκας
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Καρβούνης 2, Κακιούζης 14 (1), Σίννης, Κούνας 12 (4τρ., 5ασ.), Γιαννακόπουλος 10 (2), Τύρλας 2, Περράκης 2, Ψωμαδέρης, Ψυλέας 35 (8/8β., 9/12δ., 3/5τρ., 5ρ., 4κλ.).
ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Γαλάνης): Μποχωρίδης, Μπεχλιβάνης 9 (2τρ., 5ασ., 5λ.), Ιωακειμίδης 13 (1), Πανάρας 10 (1), Μπουρδάνος 2, Σταμπουλής, Μαλτέσιος 13, Μάρτζος 9 (3), Φουτσιτζής 5, Μαρμαρινός 6.