Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας επέστρεψαν οι Ικαροι Σερρών μετά τη νίκη τους επί του Λαυρίου, αλλά και την ήττα του Ρεθύμνου στο Λαγκαδά με 80-82. Το παιχνίδι στο Λαύριο δικαίωσε το τίτλο του  ντέρμπι αφού οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Οι Σερραίοι αποδείχτηκαν ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά του αγώνα καθώς η καλή άμυνα, σε συνδυασμό με τα δύο λάθη των γηπεδούχων τους έδωσαν μια μεγάλη νίκη. Ο Γιώργος Κουκάς με δύο βολές έκανε το 78-82, ενώ στη συνέχεια ο Μουράτης Κούσουλας πάλι με βολές έκανε το 80-82 για να διαμορφώσει το τελικό ο Κώστας Τότσιος με μία εύστοχη βολή (80-83).

Ανεβάζοντας στροφές κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο ο ΚΑΟΔ επικράτησε στην Τρίπολη  του Αρκαδικού με 74-56. Στο πρώτο ημίχρονο πολύ καλός ήταν ο Αλέξης Τσαμάτος, ενώ αντίθετα στο δεύτερο η επιθετική αιχμή για τους Δραμινούς ήταν ο Ιβάν Βουκαντίνοφ, ενώ χαρακτηριστική είναι η πολύ καλή άμυνα του τέταρτου δεκαλέπτου καθώς δέχτηκαν μόνο 4 πόντους.

Διεκόπη το ματς στη Νήαρ Ηστ

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Νήαρ Ηστ απέναντι στον Κόροιβο Αμαλιάδας με 95-92, με τους φιλοξενούμενους όμως να έχουν παράπονα από τη διαιτησία.

Ο αγώνας διακόπηκε για 25 λεπτά, 25” πριν από το τέλος, όταν οπαδοί της Νήαρ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο. Οι διαιτητές διέταξαν την εκκένωση των κερκίδων, ενώ απέβαλαν το τεχνικό τιμ και τους παράγοντες του Κοροίβου για διαμαρτυρία.

Ο Πέττας με εύστοχο τρίποντο μείωσε στον πόντο για τον Κόροιβο με 93-92, 8” πριν από τη λήξη, ενώ στη συνέχεια έγινε φάουλ στον Παππά, ο οποίος και διαμόρφωσε με δύο βολές το 95-92. Στον εναπομείναντα χρόνο οι γηπεδούχοι έκαναν φάουλ στον Πέττα, όμως αστόχησε στην πρώτη και έχασε εσκεμμένα τη δεύτερη χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν το ριμπάουντ οι συμπαίκτες του, με αποτέλεσμα η νίκη να πάει στη Νήαρ Ηστ.

Διαμαρτύρονται στην Ελευσίνα

Την παραμονή του στην κατηγορία εξασφάλισε ο Αμύντας μετά την επικράτησή του επί του Πανελευσινιακού με 86-67. Το παιχνίδι όμως είχε και την… περιπέτεια του καθώς το ματς διεκόπη για περίπου 20 λεπτά. Ο διαιτητής Μαγκλογιάννης έδωσε τεχνική ποινή στον πάγκο των γηπεδούχων και αμέσως μετά διέκοψε το παιχνίδι καθώς ένιωθε ότι απειλείται η σωματική του ακεραιότητα!

Ωστόσο, ο Πενελευσιναικός διαμαρτύρεται για τη διαιτησία του διαιτητή Μαγκλογιάννη, καθώς κατάφερε σε ένα ουσιαστικά αδιάφορο παιχνίδι να προκαλέσει με τα εριστικά του σφυρίγματα.

“Ανάσα” για Αργίτες και «πορτοκαλί»

Σπουδαία νίκη που της δίνει βαθμολογικό… αέρα πήρε η ΑΕΚ Αργους επί του Πιερικού Αρχέλαου με 65-61. Οι Αργίτες είχαν από την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού παίρνοντας διαφορά 16 πόντων. Ομως οι φιλοξενούμενοι, στην επανάληψη αντεπιτέθηκαν καταφέρνοντας να μειώσουν στον πόντο 4 λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.  Οι γηπεδούχοι όμως στα τελευταία λεπτά φάνηκαν συγκεντρωμένοι παίρνοντας εν τέλει τους δύο βαθμούς.

Πιο εύκολη νίκη από ότι και οι ίδια περίμενε πήρε η Ολυμπιάδα Πατρών απέναντι στο Παγκράτι με 80-62 κάνοντας σημαντικό βήμα για την παραμονή.