Β΄Εθνική (Βορράς) / 13η αγωνιστική – Εκαναν το 13-0 τα Πεύκα, μεγάλο διπλό ο Προμηθέας

basketball-image-free-images-misc-artistic-145002

Με 100άρα γιόρτασαν το ιστορικό ρεκόρ τους οι Μαχητές Δόξας Πεύκων! Η ομάδα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη νίκησε 100-80 τους Τιτάνες Παλαμά και ολοκλήρωσε αήττητη τον 1ο γύρο στον βόρειο όμιλο, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στην 28χρονη ιστορία της Β’ Εθνικής. Συν τοις άλλοις, οι Μαχητές Δόξας Πεύκων “έκλεισαν” το πρώτο μισό του πρωταθλήματος έχοντας εκτός από το καλύτερο ρεκόρ (13-0), την καλύτερη επίθεση και την καλύτερη άμυνα στον βόρειο όμιλο!

Άλωσε τα Μουδανιά ο Προμηθέας

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε στα Νέα Μουδανιά ο Προμηθέας, που επιβλήθηκε του Πευκοχωρίου πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 85-71. Ο Τζακόπουλος ήταν ο άνθρωπος του αγώνα καθώς έβαλε και τους 14 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ την καλύτερη εμφάνιση του με τη φανέλα του Προμηθέα έκανε ο Πέτροβιτς, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους με πέντε τρίποντα.

Οι Πατρινοί χρειάστηκαν μάλιστα κάθε ένα από τα τρίποντα του Πέτροβιτς, καθώς αντιμετώπισαν επί 33 λεπτά σοβαρά προβλήματα από την ομάδα του Βασίλη Πλατή, η οποία επέστρεψε από το μείον 10 (30-40 στο 18′) και στο 26′ ξέφυγε με 51-46. Τότε όμως ο Τζακόπουλος ισοφάρισε με πέντε διαδοχικούς πόντους και ο 30χρονος πόιντ γκαρντ ήταν αυτός που “μίλησε” και αργότερα, στο χρονικό σημείο που άλλαξε και όλη η ροή του αγώνα. Συγκεκριμένα, με το σκορ ισόπαλο (64-64) ο Τζακόπουλος έβαλε μία ελεύθερη βολή, μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ από τη δεύτερη άστοχη και πάσαρε στον ανενόχλητο Γιαννικόπουλο, που έκανε το σκορ 64-67.

Ακολούθησε καλή άμυνα του Προμηθέα, ασίστ του Τζακόπουλου στον Πέτροβιτς και μετά τη νέα άστοχη επίθεση του Πευκοχωρίου το τρίποντο του Τζακόπουλου που εκτόξευσε τη διαφορά στο +8 μέσα σε ένα λεπτό. Άλλα δύο τρίποντα από τους Πέττα, Πέτροβιτς και ένα σουτ του Γιαννικόπουλου ανέβασαν τη διαφορά στο +14 (66-80) υπέρ του Προμηθέα, που “καθάρισε” το ματς χάρις σε αυτό το σχεδόν αιφνιδιαστικό επιμέρους 16-2 και έφυγε από τη Χαλκιδική με την 6η σερί νίκη του και την 5η στη σειρά εκτός έδρας.

Αγώνας-μαραθώνιος στον Εύοσμο

Το ματς της ημέρας έγινε βέβαια στον Εύοσμο, όπου ο Αίας νίκησε χρειάστηκε 4 παρατάσεις για να καταβάλλει τον Φοίνικα Λάρισας με 102-95, σε ένα ματς που ολοκληρώθηκε έπειτα από 2,5 και πλέον ώρες! Ο Αίας είδε μάλιστα σχεδόν όλους τους βασικούς του να αποχωρούν με φάουλ και τους πιτσιρικάδες να γίνονται πρωταγωνιστές. Πρώτος και καλύτερος ο Καδής, που σημείωσε και το καθοριστικό τρίποντο στην τελευταία παράταση, το οποίο ήταν και αυτό που έδωσε στην ομάδα του Ευόσμου την ώθηση να φτάσει στη δεύτερη σερί νίκη της.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε το Αργος Ορεστικό, που ξέφυγε ακόμα και με 18 πόντους διαφορά στην τρίτη περίοδο και υποχρέωσε τη ΧΑΝΘ στην 5η σερί ήττα με 72-63. Το εντός έδρας αήττητο του Αργοναύτη έσπασε ο Πιερικός Αρχέλαος, που πέρασε σαν τρένο από την Καλαμαριά, επικράτησε με 86-69 και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο με θετικό πρόσημο (7-6). Με δύο στα δύο μπήκε το 2015 για το Στρατώνι, που παρά το κακό πρώτο ημίχρονο (26-36) νίκησε την Κομοτηνή 75-62 και ανέκτησε κι άλλο από το χαμένο έδαφος, ενώ εύκολα έφτασε στη νίκη επί της Ασπίδας Ξάνθης και το Ανατόλια, που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 75-64.

Τα αποτελέσματα:

ΧΑΝΘ-Αργος Ορεστικό  63-72
Κομοτηνή-Στρατώνι  62-75
Aργοναύτης Καλ.-Πιερικός Αρχέλαος  69-86
Πευκοχώρι-Προμηθέας Πάτρας  71-85
Αίας Ευόσμου-Φοίνικας Λάρισας  102-95 (4 παρ.)
Μαχητές Δόξας Πεύκων-Τιτάνες Π.  100-80
Ανατόλια-Ασπίδα Ξάνθης  75-64

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 102-95 (4 παρ.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 15-18, 30-34, 50-54, 67-67 (κ.α.), 76-76 (1η παρ.), 82-82 (2η παρ.), 88-88 (3η παρ.), 102-95
Διαιτητές: Παπαγερίδης-Ντούρας
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Χατζούλης) Αμούτζιας 19, Γκάτζιας 14 (4), Σαββίδης 6 (1), Μαυρίδης 23 (2), Καδής 3 (1), Καντάρκος 15 (3), Μαυροκεφαλίδης 2, Θωμαΐδης 6, Σαρρής 7 (1), Ψευτογκάς 7.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Λιάγκας): Λεπενιώτης 16 (1), Αθανασόπουλος 9 (1), Γοργόλης, Παπαχρήστος 29 (1), Μαγρίζος 3, Κολλάτος, Τσιαβές 3, Περρωτής 7, Μόσιαλος, Στεργιούλης, Παπακώστας 11, Τσιαμπαλής 17 (2).

ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ-ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 71-85
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-20, 36-41, 56-56, 71-85
Διαιτητές: Δεληγιαννίδης-Λόρτος
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Πλατής): Παναγιωτόπουλος 10 (1), Γεωργάκης 4, Μπεχλιβάνης 3, Δεληγιάννης 10 (1), Τέρπος, Τριφτανίδης 9, Βασιλειάδης 6, Νησιώτης 14, Ζώτος 6, Δήμου 9 (1), Κεσίδης.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λάππας 2, Κατιάκος 10, Γιαννικόπουλος 12, Πέττας 20 (3), Μαναβόπουλος 2, Πέτροβιτς 23 (5), Χαμηλός, Μαλτέζος, Τζακόπουλος 14 (3), Σουφλιάς 2.

ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 100-80