Β΄ Εθνική (Βορράς – 21η αγωνιστική): Την ανατροπή το Στρατώνι, το ρεκόρ ο Αίολος!

ball_strangeΜε μία μεγάλη ανατροπή άνοιξε η 21η αγωνιστική στον βόρειο όμιλο της Β΄ Εθνικής. Το Στρατώνι νίκησε για δεύτερη φορά στο πρωτάθλημα τον ΓΣ Λάρισας 66-61, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-8 στο 2ο λεπτό, με 22-34 στο ημίχρονο και με 24-41 στο 25′! Η ομάδα της Χαλκιδικής είχε συνολικά 6/30 σουτ στο πρώτο ημίχρονο και βρισκόταν πίσω στο σκορ επί 38 λεπτά. Ωστόσο προηγήθηκε για πρώτη φορά μόλις δύο λεπτά πριν από τη λήξη (59-58) και 8 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη ο Αμπατζάς πέτυχε το νικητήριο τρίποντο (64-61) σε έναν αγώνα που ολοκληρώθηκε εν μέσω μεγάλης έντασης.

Ισοφάρισε το ρεκόρ του Προμηθέα ο Αίολος!

Όσο χρειάστηκε έπαιξε ο Αίολος Αστακού στην αναμέτρηση με τον Ιωνικό Ιωνίας, τον οποίον συνέτριψε 89-60 κάνοντας επιμέρους σκορ 48-24 στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα-τρένο του βόρειου ομίλου έκανε έτσι το 19-0 και ισοφάρισε το ρεκόρ Β΄ Εθνικής για τις περισσότερες νίκες στη σειρά (19), το οποίο σημείωσε πέρυσι ο Προμηθέας Πάτρας! Στο μεταξύ, το αποτέλεσμα στην Αρναία ήταν το καλύτερο νέο που θα μπορούσε να ακούσει η ΑΕΛ. Οι “βυσσινί” δυσκολεύτηκαν αλλά κατέβαλλαν την Ευκαρπία με 65-59 και άνοιξαν ακόμα περισσότερο τη ψαλίδα της διαφοράς από τον ΓΣ Λάρισας.

Νίκη-οξυγόνο το Ανατόλια

Πράματα και θάματα έγιναν στην Καλαμαριά, σε ένα πολύ κρίσιμο για τη μάχη της παραμονής. Εκεί το Ανατόλια επιβλήθηκε της ΕΑΚ Θεσσαλονίκης με 63-62 και αποσπάστηκε κατά δύο βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού, έπειτα από ένα “τρελό” ματς με μεγάλες ανατροπές. Το Ανατόλια βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13 πόντους διαφορά στο ημίχρονο αλλά προηγήθηκε με +12 στην τρίτη περίοδο, χάρη σε ένα επιμέρους 29-4!

Η ομάδα του Πέτρου Γκαϊτατζή είχε συνεχώς ένα προβάδισμα 4-6 πόντων στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά στον έναν πόντο στο τελευταίο λεπτό και είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη όταν το Ανατόλια έκανε βήματα στην επαναφορά με 24 δευτερόλεπτα να απομένουν. Στην τελευταία επίθεση πάντως ο Καλπαξίδης δεν βρήκε στόχο στο σουτ που επιχείρησε 5 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Σαν να μην έφτανε η σχεδόν καταδικαστική ήττα, η ΕΑΚ έχασε και τον Γιαννουζάκο, που υπέστη θλάση στη γάμπα κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης

Πήρε το ντέρμπι το Αργος Ορεστικό, συνεχίζει να νικάει ο Ερμής

Την καταδίωξη της ΑΕΛ συνεχίζει ο Ερμής Λαγκαδά, που πέρασε χωρίς προβλήματα από τον Παλαμά, όπου επιβλήθηκε εύκολα των Τιτάνων με 90-73. Τέλος, σε μονόλογο των γηπεδούχων εξελίχθηκε το ντέρμπι της Καστοριάς. Το Αργος Ορεστικό όχι μόνο νίκησε εύκολα την Καστοριά 80-60, αλλά κάλυψε και τη διαφορά των 14 πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο. Τέλος, αήττητο για 9ο παιχνίδι (από τη στιγμή που το ματς με το Στρατώνι θα επαναληφθεί) στην έδρα του παρέμεινε το Αγρίνιο, το οποίο δημιούργησε διαφορά 20+ πόντων στην τρίτη περίοδο και νίκησε εύκολα τον Πολύγυρο 97-76.

Διαιτητές: Τζίμα-Τζιοπάνος Ν.
ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Νικολαΐδης): Κωλοκοτρώνης, Αμπατζάς 9 (3), Τζιουβάρας 5 (1), Δεληγιάννης 3 (1), Γεωργάκης, Αρνίδης 14 (3), Φλιάτης Ι. 9, Φλιάτης Γ. 7 (1), Χαντζίδης 2, Δασκαλόπουλος 17.
ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Ζαφειρούδης): Δερμιτζάκης, Παπαχρήστος 13 (1), Λαμπρόπουλος 4 (1), Λεπενιώτης 2, Βαβάτσικος 18 (2), Μπόγδανος 14 (2), Τσιαβές, Νταλός, Γοργόλης 2, Αγγελόπουλος 8, Χανέλλι.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ 89-60
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 41-36, 67-50, 89-60
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Θ.-Μελανίδης
ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Κουταλιανός): Μπρόζος 20 (4), Καλισώρας 3 (1), Μακρής 2, Παππάς 11, Κακλαμάνος 24 (6), Κιτσούλης 6, Θανόπουλος 7 (1), Καλαντζής, Χαρισμίδης 6, Λυμπάρης 2, Κατσαρές 8, Καραγιώργος.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ (Μπαξεβάνης): Μητακίδης, Πρωτούλης 14 (3), Παναγιώτου 6, Βάλλιος 16 (4), Σιδηροηλίας 6, Μαυροκεφαλίδης, Μούκας 2, Κρομήδας 16.

ΑΕΛ-ΕΥΚΑΡΠΙΑ 65-59
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 41-39, 49-52, 65-59
Διαιτητές: Παπαγερίδης-Ντούρας
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης, Αθανασόπουλος 2, Σαριμπαλίδης 9 (1), Τζήμας, Τσούτσος 3, Κουτίνας 9, Κονδυλόπουλος, Παπανικολάου 4, Μαλτέσιος 12, Πολίτης 15 (2), Παπακώστας 11, Φιλιππόπουλος.
ΕΥΚΑΡΠΙΑ (Αμοιρίδης): Ματενίδης 7, Τσινόπουλος 5, Δώδος 2, Κουντουρατζόγλου 8 (2), Γκουτζιομήτρος 18 (4), Κολότσιος, Γκαβέζος, Απιδόπουλος 5 (1), Σουτζόπουλος 8, Κόκουρας 6.

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ-ΚΑΣΤΟΡΙΑ 80-60
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 30-28, 51-41, 80-60
Διαιτητές: Καλογερόπουλος-Φακίτσας
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Καραταγλίδης): Γιαγκόπουλος, Σαββίδης 6, Κίτσιου, Μιχαηλίδης 20 (6), Μπέλλος, Μαυρίδης 10 (1), Τράντας 6 (1), Κόττας 18 (2), Μανδαλάκης 13 (1), Χατζόπουλος 7, Μποζίνης Δ..
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Αντωνιάδης 2, Κρανιάς, Ματενίδης 10, Γυμνόπουλος, Τερσενίδης 2, Ζυγούρας, Ντάλλης 16 (2), Τασιούδης, Τεπετίδης 4, Τσαούσης, Τσότσος 16, Βοϊβατόπουλος 10.

ΑΓΡΙΝΙΟ-ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ 97-76
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 53-43, 76-56, 97-76
Διαιτητές: Τσιαπλής-Κατωτικίδης
ΑΓΡΙΝΙΟ (Μυριούνης): Μπερερής 11, Παραπούρας 14 (2), Ναούμης 12 (2), Μπαρούχας 12 (1), Σκαρλάτος 9 (1), Κυριλής 5 (1), Μήτσου 10 (2), Γεωργούλας 20 (3), Αναστασάκης 4, Πουρνάρας, Κόκκιος, Δασκαλάκης.
ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Παπαδόπουλος-Πέγιας): Πιπιλιάρης 19, Τσιμπής 12 (1), Τσιούντος 14 (2), Παπασαραφιανός 7, Ταουκίδης 2, Χαριστός 2, Βούλγαρης 3 (1), Κοτζαγιάννης 2, Χρηστίδης 2, Νουκάρης 13 (2).