Μεγάλο βήμα για την πρόκριση στους «8» του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος έκανε η εθνική ομάδα των γυναικών καθώς επικράτησε του Καναδά με 57-52.

Η εθνική ομάδα μπήκε δυναμικά, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα, παρόλο την αστοχία της στα σουτ δύο πόντων (1/9),  ενώ η πολύ καλή της άμυνα ανάγκασε τον Καναδά να υποπέσει σε λάθη (11-5 στο 6’).

Η αστοχία συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα ο Καναδάς να το εκμεταλλευτεί και να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα (13-12 στο 13’). Ομως, η  Ζωή Δημητράκου απάντησε αμέσως δίνοντας ξανά τα ηνία βάζοντας ξανά την εθνική μπροστά, ενώ η Ολγα Χατζηνικολάου διατήρησε τα ηνία (20-28).

Στην επανάληψη τα κορίτσια του Κώστα Μίσσα χάρη στην εξαιρετική άμυνα διεύρυναν τη διαφορά  +13 (44-37),  με την Εβίνα Μάλτση να είναι εγκλωβισμένη για δεύτερο συνεχή παιχνίδι.

Στην τελευταία περίοδο η πολύ καλή παρουσία της Δήμητρας Καλέντζου ήταν σημαντική, αλλά ο Καναδά ένα λεπτό πριν από τη λήξη του παιχνιδιού έφερε το ματς στο πόντο  (52-53). Ενα κρίσιμο εύστοχο σουτ της Παπαμιχαήλ ανέβασε τη διαφορά στους τρεις δίνοντας «ανάσα» στην ομάδα. Στη συνέχεια η Χατζηνικολάου δείχνοντας απόλυτη ψυχραιμία ευστόχησε σε δύο βολές διαμορφώνοντας το τελικό 52-57.

ΚΑΝΑΔΑΣ – ΕΛΛΑΔΑ 52-57
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-12, 20-28, 37-44, 52-57
ΚΑΝΑΔΑΣ: Φίλιπς 8, Γκάμπριελ 7 (1), Σαπντελέιν 8, Πιλιπάιτις, Σμιθ 10 (3),Μπέκινγκ, Ατσόουα 3, Τ. Τάθαμ, Μέρφι 8, Όμπρι 3, Ανταμς 3.
ΕΛΛΑΔΑ: Καλέντζου 11 (3), Δημητράκου 3 (1), Χατζηνικολάου 9, Καλτσίδου 7 (2), Μάλτση 11 (2), Παπαμιχαήλ 12, Λίμουρα, Σωτηρίου 2, Μητροπούλου 2.