Βαριά ήττα για τους Νέους από τη Γερμανία και αποκλεισμός…

H Eθνική ομάδα δεν τα κατάφερε απέναντι στη Γερμανία γνωρίζοντας βαριά ήττα με 54-82 στη φάση των «16» και κάπως έτσι το ταξίδι της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα έλαβε τέλος από την προημιτελική φάση.

Η Νέοι δεν κατάφεραν ποτέ να ξεπεράσουν το κακό ξεκίνημα (6-23 στο 10″) αλλά και την αστοχία που είχαν καθ΄όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, χαρακτηριστικό είναι ότι στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν 1/7δ. και 1/9 τρ., ενώ στο ημίχρονο είχαν 3/17τρ.), με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να διεκδικήσουν ποτέ τη νίκη.

Η Ελλάδα δεν ξεκίνησε καλά, (3-11, 5-18), η άμυνα ζώνης των Γερμανών δυσκόλεψε την εθνική ομάδα ενώ η αστοχία ήταν χαρακτηριστική αφού στο πρώτο δεκάλεπτο σημείωσαν μόνο έξι πόντους (6-23). Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη  απάντησαν με 12-3 επιμέρους μειώνοντας σε 18-26 στο 15′, αλλά πολύ γρήγορα οι Γερμανοί απάντησαν ανεβάζοντας τη διαφορά στο +17 (23-40), για να μειώσει ο Γιώργος Καλαϊτζάκης με τη λήξη του ημίχρονο, με τρίποντο σε 26-40.

Στην τρίτη περίοδο ουσιαστικά το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του, όταν μόλις στο 23′ το σκορ ήταν 32-55. Η εθνική ομάδα δεν μπορούσε να απαντήσει σε κανένα σημείο του αγώνα με τη Γερμανία να είναι ανώτερη. Αυτό φάνηκε και στην συνέχεια, με την διαφορά να ανεβαίνει διαρκώς για να αγγίξει και τους 30 πόντους (44-74). Η εθνική τελείωσε το ματς έχοντας 6/33 τρ. και κάπως έτσι οι Γερμανοί έφτασαν  δια περιπάτου στη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-23, 26-40, 39-63, 54-82
ΕΛΛΑΔΑ (Λιμνιάτης): Μπάλος 2, Καμπερίδης 4, Κουφόπουλος 4, Νικολαϊδης 5 (1), Πιλάβιος 6, Αρνόκουρος 2, Χουγκάζ, Δομπρογιάννης 1, Π. Καλαϊτζάκης, Γ. Καλαϊτζάκης 15 (2), Καμπουρίδης 7, Μωραΐτης 8 (2).
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Ιμπραχίματζιτς): Μπινάπφλ, Μπρένεκε 5, Κρόσαρ 4, Μάτισεκ 9 (3), Ομπίσι 7, Γκρίσελ 7, Χασφέρδερ 21 (6), Χερκένοφ 15 (1), Σέριτς 7, Βρσιτς 7.