Β’ Εθνική – 10η αγωνιστική… Τεράστια Νίκη επί του Ηρακλείου, “θρίλερ” στου Ζωγράφου

Ο Νίκος Γκίκας σημείωσε τη νικητήρια βολή στον αγώνα του Φιλαθλητικού με τη ΜΕΝΤ

Τελικά, οι ανατροπές της… πάνε! Η Νίκη Βόλου ανέτρεψε διαφορά 15 πόντων και με ένα σχεδόν τέλειο τρίτο δεκάλεπτο νίκησε το Ηράκλειο με 97-88 στο συναρπαστικό ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής.

Οι Κρητικοί ήταν σαφώς καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όπου έλεγχαν το ματς, είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια, ξεφεύγοντας ακόμη και με 15 πόντους διαφορά στο 17’ (29-44). Οταν όμως οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, επέστρεψαν στο παρκέ… λες και ήταν μεταμορφωμένες.

Οι Βολιώτες δεν έχαναν σουτ από την περιφέρεια και παράλληλα έμπλεξαν το Ηράκλειο με τις… γνωστές ζώνες του Γιώργου Ζαφειρούδη, με αποτέλεσμα να κάνουν ένα εντυπωσιακό επιμέρους 21-2 μέσα στα πρώτα 6 λεπτά (το 39-51 έγινε 60-53 στο 26’). Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί πάντως. Μετά το γρήγορο 6-0 του Ηρακλείου, ο Μυστιλιάδης έβαλε τρία διαδοχικά τρίποντα και η Νίκη Βόλου με νέο επιμέρους 15-2 ανέβασε τη διαφορά στο +14 (75-61 στο 33’), αφήνοντας τους Κρητικούς να… τρέχουν και να μην φτάνουν. Εντυπωσιακή επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη Βόλου, πέτυχε 58 πόντους και είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Γλίτωσε στο… τσακ ο Φιλαθλητικός

Από της… ΜΕΝΤ τα δόντια γλίτωσε ο Φιλαθλητικός, που επικράτησε με 76-75 και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση. Η ομάδα του Ζωγράφου δεν μπόρεσε ποτέ να επιβάλλει το παιχνίδι της και παρ’ ότι στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου έδειχνε έτοιμη να ξεφύγει στο σκορ (29-20), δεν το έκανε ποτέ. Η άριστα διαβασμένη ΜΕΝΤ έπαιξε πολύ έξυπνα, έβαλε 11 τρίποντα και προηγήθηκε μάλιστα 53-47 στο 30′, ενώ είχε και την ευκαιρία να αποδράσει με τη νίκη, αλλά το σουτ που έκανε ο Δάλπας στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Τα τελευταία 19” δευτερόλεπτα ήταν δραματικά, με το ματς να οδηγείται στη “ρουλέτα” των ελευθέρων βολών. Ο Βαρυπάτης έκανε το σκορ 75-72 στα 17” και στην άλλη άκρη του γηπέδου ο Χρυσόπουλος δέχτηκε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων (!), βάζοντας και τις τρεις βολές. Εν συνεχεία ο Γκίκας κέρδισε φάουλ και έβαλε τη δεύτερη βολή 5,7” πριν από τη λήξη, για να τελειώσει το ματς με το άστοχο σουτ του Δάλπα…

* Πριν από την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πατέρα του Τάκη Ζήβα.

Μεγάλη νίκη του Ηρακλή, “επιστροφή” Αίολου

Ενας μεταμορφωμένος προς το καλύτερος Ηρακλής και μία αγνώριστη Νήαρ Ηστ εμφανίστηκαν στο Ιβανώφειο, όπου ο «γηραιός» νίκησε εύκολα με 81-66, κάνοντας επιμέρους 29-9 στην τρίτη περίοδο! Με αυτή τη νίκη ο Ηρακλής πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα και έδειξε ότι μόνο “τελειωμένος” δεν θα πρέπει να θεωρείται, ειδικά μετά τις εξελίξεις στη Χαλκηδόνα.

Αγχωμένος παρουσιάστηκε στο κλειστό Κατσιμήδου ο Αίολος Τρικάλων, στο τέλος όμως έφτασε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία στη νίκη επί του Δούκα (75-59), έχοντας αιχμή του δόρατος τον Τάσο Χαρισμίδη. Λίγο έπαιξε ο Νίκος Κακλαμάνος, εμφανώς επηρεασμένος από την ίωση που τον ταλαιπώρησε μέσα στην εβδομάδα.

Παραμένει αήττητος εντός ο Κόροιβος

Ο Κόροιβος έκανε το “5 στα 5” στο γήπεδό του, πιο δύσκολα όμως απ’ ότι δείχνει το τελικό 85-74 επί της Αναγέννησης. Η ομάδα της Αμαλιάδας αποσπάστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου είχε σταθερά μια διαφορά 6-10 πόντων, μία εξέλιξη που έμοιαζε… καρμπόν με αυτή στον Εύοσμο. Εκεί, ο Αίας επικράτησε με 81-70 του Στρατωνίου, το οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17 πόντους διαφορά στο ημίχρονο και βρέθηκε στη θέση να κυνηγάει μέχρι τέλους…

Ο Διαγόρας, από τη μεριά του, μπορεί πλέον να αναπνέει άνετα… Η ομάδα της Ρόδου επιβλήθηκε εύκολα του Αιγάλεω με 73-63 στον πρώτο αγώνα της 10ης αγωνιστικής και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Διαγόρα, που πήρε από την αρχή το προβάδισμα, προηγήθηκε με 14 πόντους διαφορά στο 27′ (47-33) και παρ’ ότι το “Σίτι” πλησίασε στους 4 (57-43 στο 32′), οι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα να την ανεβάσουν γρήγορα στο +13 (60-47).

Στο Κοντόπευκο, το φύλλο αγώνα άνοιξε κανονικά και οι διαιτητές Μπλέτσας (αντικατέστησε τον Σαλαβό), Μπορμπαντωνάκης το έκλεισαν με 20-0 υπέρ της Αγίας Παρασκευής, μιας και όπως αναμενόταν, η Χαλκηδόνα δεν «κατέβηκε».