Με το δεξί έκαναν ποδαρικό στη νέα σεζόν οι Ερμής Σχηματαρίου, Αίολος Τρικάλων και Έσπερος Λαμίας, με το επιβλητικό +40 (80-40) της ομάδας του Νίκου Οικονόμου να κάνει εντύπωση.
Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής
Ίκαροι Τρικάλων – Πρωτέας Γρ. 75-63
Αίολος Τρικάλων – ΑΓΣ Ιωαννίνων 64-48
Έσπερος Λαμίας – Μελίκη 86-63
Νίκη Βόλου – Δόξα Λευκάδας 64-54
Ιωάννινα ΣΚ – Τιτάνες Παλαμά 85-71
Ερμής Σχηματαρίου – Αναγέννηση Καρδίτσας 80-40
Ρεπό: Ολυμπιακός Β.
Τα φύλλα αγώνα
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 64-54
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-15, 25-24, 36-38, 64-54
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μαύρος-Κοσμάτος): Κουτίνας 18 (2), Ξενιτίδης 13 (3), Βερτζάγιας 8, Σαριμπαλίδης 7 (1), Καλλές 5, Λόλας 3, Μπουσκολίτης 10 (3), Σκουφεζής, Νίκολης,
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Σταματέλος 5 (1),, Αργυρός, Κοτούδης 4, Τζακόπουλος 6 (1), Βαγενάς 10, Μούτσα 3 (1), Καφές, Μάλφας, Καραγιαννίδης 6, Κουρτίδης 19 (1), Λαζάρου 1.
ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 75-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-11, 34-23, 54-46, 75-63
Διαιτητές: Τσιαπλής-Τσιρτσιμάλης-Παπαθανασίου Κ.
ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Γιασάρης): Τσιαβές 9, Παπαχρήστος 28(4), Κατσαρές 2, Παρδάκας 3, Μπουργάνος 13(1), Τριανταφύλλου 5(1), Κατσίμπας, Νταλός, Κοϊτσάνος, Αμβράζης 15.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Χασιώτης): Τζιουβάρας, Γρίψιος 16(2), Κλωνάρας 7(2), Παλάσκας, Σβώλης, Παπαδόπουλος Ν. 10, Σιπιτάνος 20, Κωνσταντίνου, Μπόζιαρης 3(1), Μαλιούρας 7, Ασλανίδης, Κυρατζής.
ΈΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΜΕΛΙΚΗ 86-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 37-35, 65-46, 86-63.
Διαιτητές: Ξέρας-Μπούγλος Π.-Μπούγλος Ι.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης Ι.-Τσουκαλαδέλης): Λάππας 2, Τσεσμετζίδης 2, Στεφάνου 6, Ρουμελιώτης 14 (2), Ευθυμίου 2, Φύκας 9 (1), Πάππος 19 (1), Τεπετίδης 13 (1), Νέστωρας 2, Παπαργυρόπουλος 12 (1), Μαγγελάκης, Αργύρης 5 (1).
ΜΕΛΙΚΗ ΓΑΣ (Ασλανίδης): Ντόβας, Μπαρζού 10, Μωϋσίδης 6 (2), Καλογεράτος 22 (3), Αμανατίδης, Κυριάκου 1, Τζιοβάρας 2, Μανούσος 19, Εσέρπογλου, Πεϊμανίδης 3, Αλευρίδης, Ρογγότης.
ΣΚ ΙΩΑΝΝΙΝΑ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 85-71
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 45-35, 60-44, 85-71
Διαιτητές: Κατωτικίδης-Δέλλας-Λυγούρας
ΣΚ ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Μουρατίδης 25(1), Τσατάλας 13(1), Κωνσταντινίδης 18, Ξιούρας 10, Καραμπίνης 9(1), Σπηλιόπουλος 7(1), Ζαμπέτης 2, Σταμίρης 1, Ρούζιος, Σφουγγάρης, Μπαρτζώκας.
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Χαντζιάρας): Καλτσούνας 1, Μάνος, Καραδήμας 9, Σφακιανός 1, Ξένος, Τσούμας 16, Μανδαλάκης 32(1), Μούμογλου 10(1), Αρχοντούλης, Βλάχος.
ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 80-40
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-12, 46-19, 66-28, 80-40.
Διαιτητές: Ζιώγας-Τηγάνης-Τζίμης.
ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου): Μπακέας 5 (1), Ανδρέου, Δουρούκης 5, Ζαρμακούπης 30 (1), Χατζηγιαννάκης 8 (2), Μερδίτης, Καλημέρης 8, Ζορμπάνος, Χάλιος, Καρακωνσταντάκης 6, Κυριακόπουλος 9 (3), Δημητριάδης 7.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Κρομμύδας): Σαββόγλου, Ψυχογιός 5 (1), Πανταζής, Γεωργαντζάς 11, Αρκούδας, Παπαστολόπουλος, Μαραγκός, Κρεμμύδας 6, Αργύρης, Αντωνίου 3 (1), Καλλιάρας 13, Οικονόμου 2.
ΑΙΟΛΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ ΓΟΜΦΟΙ-ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 64-48
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-16, 30-27, 53-41, 64-48
Διαιτητές: Μαραμής-Χρυσάφης-Γεωργούλης
ΑΙΟΛΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ Γόμφοι (Φόρος): Ζώρζος, Τριανταφύλλου, Μόσιαλος 5(1), Παππάς 12(3), Χατζής, Τσιακάρας, Ιωάννου 14(1), Τσιγγενόπουλος, Κολότσιος, Ψύρρας 8(2), Θέος 20(3), Δέσπος 5.
ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Τσουκανέλης): Γιωτάκης, Νικολόπουλος 11(2), Γυφτάκης 8(1), Μπαζάκας, Κάννης 7(1), Βαγγέλης, Ιωαννίδης 3(1), Μάντζιος 12, Παππάς 2, Μητρόπουλος, Χρήστου, Ψάλτου 5.
Η βαθμολογία
ΒΑΘ | ΑΓ | Ν | ΗΤ | ΥΠ | ΚΑΤ | ΔΙΑΦ | ||
1 | ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ | 2 | 1 | 1 | 0 | 80 | 40 | 40 |
2 | ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ | 2 | 1 | 1 | 0 | 86 | 63 | 23 |
3 | ΑΙΟΛΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ | 2 | 1 | 1 | 0 | 64 | 48 | 16 |
4 | ΙΩΑΝΝΙΝΑ ΣΚ | 2 | 1 | 1 | 0 | 85 | 71 | 14 |
5 | ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ | 2 | 1 | 1 | 0 | 75 | 63 | 12 |
6 | ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ | 2 | 1 | 1 | 0 | 64 | 54 | 10 |
7 | ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ | 1 | 1 | 0 | 1 | 54 | 64 | -10 |
8 | ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ | 1 | 1 | 0 | 1 | 63 | 75 | -12 |
9 | ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ | 1 | 1 | 0 | 1 | 71 | 85 | -14 |
10 | ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ | 1 | 1 | 0 | 1 | 48 | 64 | -16 |
11 | ΜΕΛΙΚΗ | 1 | 1 | 0 | 1 | 63 | 86 | -23 |
12 | ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ | 1 | 1 | 0 | 1 | 40 | 80 | -40 |
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Η επόμενη αγωνιστική (2η, 24/10)
ΑΓΣ Ιωαννίνων – Ίκαροι Τρικάλων
Μελίκη – Αίολος Τρικάλων
Δόξα Λευκάδας – Ολυμπιακός Βόλου
Τιτάνες Παλαμά – Νίκη Βόλου
Αναγέννηση Καρδίτσας – Ιωάννινα ΣΚ
Πρωτέας Γρεβενών – Ερμής Σχηματαρίου
Ρεπό: Έσπερος Λαμίας