Β’ εθνική: Αποτελέσματα 20ή αγωνιστική (εξ αναβολής)/ 1ος όμιλος

Την καλή του πορεία συνέχισε ο Εθνικός επικρατώντας και του ΝΕΟΛ στην Κεφαλλονιά με 86-73 στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 20ής αγωνιστικής, κάνοντας ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή, καθώς το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να μην ηττηθεί και στους δύο τελευταίους αγώνες της σεζόν.

Πλέον μετά και από αυτή τη νίκη, οι πειραιώτες έχουν όλες τις ισοβαθμίες με τις ομάδες που βρίσκονται από κάτω του, δηλαδή την Αχαγιά ‘82, την Ένωση Ιλίου, τον Αργοναύτη, την ΑΕΝΚ και το ΝΕΟΛ.

Οσον αφορά το παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στη δεύτερη περίοδο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο διεύρυναν τη διαφορα, φτάνοντας έτσι σε μία σπουδαία νίκη, που ισοδυναμεί με παραμονή στην κατηγορία.

ΝΕΟΛ – ΕΘΝΙΚΟΣ73-86
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-12, 35-40, 57-62, 73-86

Διαιτητές: Καρακάσης, Κωνσταντινίδου, Τσακαλογιάννης
ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος): Παππάς 22 (1), Αντωνάτος 5 (1), Χονδρογιάννης 10, Συνοδινός 14, Χοτζάι, Μαρούλης 9, Τρυφωνόπουλος, Βαβάτσικος 10 (2), Ματσούκης, Λουκέρης, Λαμπρόπουλος 3 (1), Νιφοράς
ΕΘΝΙΚΟΣ (Χούμπαυλης): Ραπτόπουλος, Γεωργιάδης 16 (4), Λιβανός 6, Σιδερής 7, Καρυστινός 15 (3), Καραδημητρίου 3 (1), Παπουτσής 10 (2), Ρεμπάμπης, Βασιλόπουλος 18 (4), Κασιούμης 11