Β’ Εθνική (Βορράς / 18η αγωνιστική): Νίκη-ανάσα ο ΓΑΣ Κομοτηνή

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή θριάμβευσε στο παιχνίδι που άνοιξε το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής στο βόρειο όμιλο της Β’ Εθνικής. Η ακριτική ομάδα επικράτησε των Φαρσάλων με 82-77 και έσπασε έτσι ένα σερί τριών ηττών, παίρνοντας ταυτόχρονα μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Η Κομοτηνή προηγήθηκε με 22-4 στο 5′ και με 34-18 στο 13′, ωστόσο λίγο έλειψε να πετάξει τη μεγάλη διαφορά που είχε από τα πρώτα λεπτά στα σκουπίδια. Τα Φάρσαλα έκαναν την ολική επαναφορά και κατόρθωσαν να προηγηθούν για πρώτη φορά στο 33′ (61-63) και λίγο αργότερα (35′) με 64-69, αλλά οι γηπεδούχοι γέλασαν καλύτερα στο τέλος, με τον Λεχούδη να σημειώνει το γκολ-φάουλ που διαμόρφωσε το τελικό σκορ λίγο πριν από τη λήξη.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ – ΦΑΡΣΑΛΑ 82-77
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 48-36, 61-56, 82-77
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιρτσιμάλης-Γραικός-Θρασυβουλίδης
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Λεπτοκαρίδης 19 (3), Μαστροδημήτρης, Παλάσκας 5 (1), Καρκατσέλης, Λεχούδης 14, Κουτσοβασίλης 4 (1), Παπανδρεόπουλος, Σπέντζος 16 (2), Χαλίλ 6, Σταυριανόπουλος 9 (1), Ναλμπάντης, Μαγουλάς 9.
ΦΑΡΣΑΛΑ (Γιασάρης): Παπαχρήστος 16 (2), Τσούμας, Βρεττάς 8, Πεταλωτής 30 (3), Μουλάς 10, Δέσπος 4, Τσούκας 9 (1).