Β’ Εθνική (Βορράς) – 2η αγωνιστική… Θρίαμβος Ηρακλή, Μίχαλος από τα παλιά

Πηγή: bluearena.gr

Ηταν το ντέρμπι της αγωνιστικής, αλλά όπως αποδείχθηκε ήταν μόνο στα… χαρτιά! Ο Ηρακλής παρουσιάστηκε συγκεντρωμένος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και κατέκτησε πολύ εύκολα τη νίκη επί του Αμαρουσίου με 78-68. O «γηραιός» μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, έπαιξε καλή άμυνα και κάπως έτσι ήρθε το 23-13 στο 13′.  Τίποτα δεν άλλαξε στην επανάληψη με τον Ηρακλή να αποδεικνύεται ο “‘άρχοντας ” του αγώνα, αφού η διαφορά έφτασε και τους 25 πόντους (69-44). Το μόνο που κατάφερε η (πολύ κακή σήμερα) ομάδα του Βαγγέλη Μάγειρα στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν να μειώσει τη διαφορά…

Ασταμάτητος ήταν ο Νίκος Μίχαλος στο Αιγάλεω, όπου σημείωσε 4 από τα 8 τρίποντά του στο 4ο δεκάλεπτο και έκανε ουσιαστικά μόνος του όλη τη διαφορά στον αγώνα. Ο Μίχαλος σημείωσε συνολικά 31 πόντους και οδήγησε το “Σίτι” (που ευστόχησε συνολικά σε 13 σουτ πίσω από τα 6,75μ.) στη νίκη επί του Ανατόλια με 85-72, σε ένα ματς πάντως που “ξέφυγε” από τον έλεγχο των Θεσσαλονικέων στην τελευταία περίοδο.

Δια πυρός και συδήρου ξεπέρασε ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας το “εμπόδιο” του Πιερικού/Αρχέλαου, ο οποίος βρισκόταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια αλλά δεν άντεξε μέχρι τέλους. Αντιθέτως, εύκολα επικράτησε ο Φίλιππος Βέροιας της Μεταμόρφωσης Βόλου, έχοντας σταθερά διψήφια διαφορά πόντων μετά το 1ο δεκάλεπτο. Στην τέταρτη περίοδο “καθάρισε” τον αγώνα με τη ΜΕΝΤ ο Αίας Ευόσμου, ο οποίος πέτυχε 41 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ οι Μαχητές Δόξας Πεύκων είχαν σταθερά το προβάδισμα επί 40 λεπτά και νίκησαν τον Ιωνικό Ιωνίας στο ντέρμπι των νεοφώτιστων.