Β’ Εθνική (Βορράς) – 3η αγωνιστική… Αίαντας όνομα και πράγμα!

Παλικαρίσιο διπλό στο κλειστό του Αγίου Θωμά έκανε ο Αίας Ευόσμου, που επιβλήθηκε του Αμαρουσίου με 65-64 στον έναν από τους δύο αγώνες που έγιναν νωρίτερα για το βόρειο όμιλο της Β’ Εθνικής. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Τεπετίδης με μία βολή 29.2” πριν από το τέλος του αγώνα, ωστόσο ο Αίας γλίτωσε… παρά τρίχα τη μνημειώδη κατάρρευση. Η ομάδα του Ευόσμου είχε επί 40 λεπτά το προβάδισμα, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +22 (33-55) στα μισά της τρίτης περιόδου, από εκεί και πέρα όμως το καλάθι… μίκρυνε.

Η άμυνα ζώνης (2-1-2) άρχισε να λειτουργεί για τους γηπεδούχους, ο Κερασοβίτης ανέλαβε το μεγαλύτερο βάρος στο σκοράρισμα και με την πολύτιμη συμβολή του Καμπούρη και του Μαχαίρα το Μαρούσι ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 37′ (62-62). Ακολούθησαν τα καλάθια του Γυμνόπουλου, του Καμπούρη και η νικητήρια βολή του Τεπετίδη, ενώ στα υπολειπόμενα 29” ο Κωνσταντακόπουλος έχασε τα τελευταία δύο σουτ (το πρώτο στα 13” και το δεύτερο στα 5”) και οι γηπεδούχοι δεν έκαναν καν φάουλ στα δευτερόλεπτα που απέμεναν.

Μπόλικη δόση… θρίλερ είχε όμως και η υπόλοιπη αγωνιστική, αφού σημειώθηκαν συνολικά 4 παρατάσεις και οι 6 αγώνες κρίθηκαν με συνολική διαφορά 13 πόντων! Στο Βόλο, η Μεταμόρφωση βρέθηκε πίσω στο σκορ με 71-79 αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει με σερί 8-0 και να προηγηθεί 84-81 χάρη στο τρίποντο που πέτυχε ο Καραβασάνης 44” πριν από τη λήξη. Ο Μίχαλος μείωσε άμεσα τη διαφορά στα 30” με λέι απ και μετά την άστοχη προσπάθεια των γηπεδούχων, ο Μίχαλος αστόχησε σε μακρινό τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα…

Συγκλονιστικό ματς έγινε και στα Διαβατά, όπου ο Ηρακλής νίκησε το Ανατόλια στην παράταση με 98-97, έχοντας πρωταγωνιστή τον Κώστα Μπεχλιβάνη. Οι “κυανόλευκοι” προηγήθηκαν 76-66 στα μέσα της τέταρτης περιόδου, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση, εκεί όπου ο “γηραιός” βρήκε τον τρόπο να φτάσει στη νίκη.

Η πρώτη παράταση της ημέρας παίχθηκε πάντως στην Τούμπα, εκεί όπου η ΜΕΝΤ επικράτησε του Ιωνικού Ν.Φ. με 83-81, αν και μετά τη λήξη του αγώνα οι Θεσσαλονικείς τόνισαν τις 19 λιγότερες ελεύθερες βολές που σούταραν (27 έναντι 46) σε σχέση με τους φιλοξενούμενους. Αντιθέτως, δεν τα κατάφερε στο γήπεδό του ο Πιερικός/Αρχέλαος, αφού οι Μαχητές Δόξας Πεύκων ανέτρεψαν διαφορά 22 πόντων (20-42 στο 21′) μέσα σε ένα δεκάλεπτο (!) και πήραν τη νίκη στη 2η παράταση, έχοντας χάσει προηγουμένως δύο φορές την τελευταία επίθεση στον κανονικό αγώνα και στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο.

Δραματικό φινάλε δεν θα μπορούσε να μην έχει και το ματς στα Διαβατά. Ο Ιωνικός Ιωνίας προηγήθηκε με 13 πόντους διαφορά, στο τέλος όμως χρειάστηκε να ιδρώσει για να καταβάλλει το Στρατώνι, που πλησίασε μέχρι τους δύο πόντους με 10” να απομένουν. Οι δύο βολές του Μαραπίδη, όμως, στα 9” διαμόρφωσαν το τελικό σκορ και χάρισαν στον Ιωνικό τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα.