Β’ Εθνική (Βορράς) – 5η αγωνιστική… Ανατροπή το Μαρούσι, “πήρε” το ντέρμπι ο Φίλιππος

Μεγάλη νίκη σημείωσε το Μαρούσι επί των Μαχητών Δόξας Πεύκων με 82-77, τουλάχιστον έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας. Η ομάδα των βορείων προαστίων ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά ανέτρεψε διαφορά 12 πόντων στα τελευταία 6 λεπτά (το σκορ ήταν 63-75 στο 34′) χάρη στο ζον πρες που εξαπέλυσε σε όλο το γήπεδο, ολοκληρώνοντας τη σπουδαία ανατροπή (19-2 στα τελευταία 6 λεπτά) σε ένα ματς που τελείωσε εν μέσω έντασης. Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Κερασοβίτης, που έβαλε 18 πόντους και ήταν αυτός που έδωσε στους “κιτρινόμαυρους” το προβάδισμα (76-75) έπειτα από πολλή ώρα, 1,5 λεπτό πριν από τη λήξη.

Ο Φίλιππος… επιβίωσε στο ντέρμπι του βορείου ομίλου με τον Ηρακλή, υποχρεώνοντας τον “γηραιό” στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα με 67-64 ενώπιον περίπου 800 θεατών στο “Δημήτρης Βικέλας”. Η ομάδα της Βέροιας ξεκίνησε καλά (31-19), στη συνέχεια είδε τον Ηρακλή να προηγείται με 40-46 αλλά στο τέλος η άμυνα έκανε τη δουλειά της. Παρ’ ότι έχασε στο 34′ τον Θέμη Κοθρά (χτύπησε στο κεφάλι, έχασε για λίγη ώρα την επαφή με το περιβάλλον και διακομίστηκε σε νοσοκομείο), ο Φίλιππος “γύρισε” πάλι το ματς, προηγήθηκε 61-51 στο 38′ και παρά τις απέλπιδες προσπάθειες του Ηρακλή (που μείωσε σε 65-64 στα 3”), κράτησε τη νίκη.

Το Ανατόλια αγωνίστηκε στην έδρα του έπειτα από ένα μήνα και παράλληλα επέστρεψε και στις νίκες. Η νεοφώτιστη ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε το προβάδισμα στα 3/4 του αγώνα της, διατήρησε σταθερά μια διαφορά 5 έως 12 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 68-61 του Ιωνικού Ν.Φ., που έπαιξε χωρίς τον τραυματία Αγγελο Συριστατίδη.

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε το Στρατώνι στο κλειστό της Τούμπας, όπου προηγήθηκε 32-11 στο 10′ και δεν άφησε τη ΜΕΝΤ να πλησιάσει περισσότερο από 8 πόντους. Ισα ίσα που στο τέταρτο δεκάλεπτο ανέβασε τη διαφορά μέχρι και τους 22 πόντους, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 85-64, με 11 παίκτες να σκοράρουν και 7 να έχουν σημειώσει τρίποντο! Τέλος, την πρώτη του νίκη σημείωσε στην Κατερίνη ο Πιερικός/Αρχέλαος, που επιβλήθηκε του Ιωνικού Ιωνίας με 69-60.