Β’ Εθνική (Βορράς) – 6η αγωνιστική… Μεγάλες νίκες για Στρατώνι, Φίλιππο, ΜΕΝΤ

Ο Κώστας Μπεχλιβάνης “κουβάλησε” πάλι τον Ηρακλή στα κρίσιμα σημεία και οδήγησε την ομάδα της Θεσσαλονίκης στην 5η φετινή νίκη της στο πρωτάθλημα επί του Αιγάλεω με 73-64. Ο “γηραιός” ήταν μπροστά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ξέφυγε με 18 πόντους διαφορά στο 24′ (43-25) αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο είδε το Αιγάλεω να πλησιάζει στον πόντο, πριν αναλάβει δράση ο έμπειρος πόιντ γκαρντ.

Από εκεί και πέρα, η 6η αγωνιστική επιφύλασσε πολλά ντέρμπι, ανατροπές και… θύελλα παραπόνων για τις διαιτησίες των αγώνων. Την ανατροπή της ημέρας την έκανε το Στρατώνι, το οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 38-53 στο 23′ αλλά έκανε ένα σερί 13-0 μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου και στο τέλος νίκησε το Μαρούσι 82-78, όντας απόλυτα εύστοχο στα τελευταία δευτερόλεπτα από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (8/8).

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο Φίλιππος, που μετά το αήττητο του Ηρακλή, έσπασε και το αήττητο του Αίαντα Ευόσμου! Η ομάδα της Βέροιας ήταν καλύτερη, προηγήθηκε με 12 πόντους διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και άντεξε στην αντεπίθεση των γηπεδούχων, που πέρασαν μπροστά στο σκορ μόνο μία φορά στον αγώνα (60-59). Στα τελευταία λεπτά ο Φίλιππος ήταν ψύχραιμος, προηγήθηκε 65-60 στο 38′ και ήταν εύστοχος στις 15 από τις 16 ελεύθερες βολές που σούταρε στα τελευταία 80 δευτερόλεπτα, μετά τα διαδοχικά φάουλ των γηπεδούχων.

Σπουδαίες νίκες σημείωσαν πάντως τόσο η ΜΕΝΤ (στα Διαβατά), όσο και οι Μαχητές Δόξας Πεύκων. Η ΜΕΝΤ προηγήθηκε 71-77 στο 38′ αλλά είχε 1/6 βολές και δύο λάθη από εκεί και πέρα. Στο τελευταίο λεπτό το ματς έγινε… θρίλερ. Ο Γιαχανατζής ισοφάρισε με τρίποντο (77-77), ο Ευαγγελινός έβαλε τη μία από τις δύο ελεύθερες βολές που εκτέλεσε στα 5” και ο Μαραπίδης ήταν άστοχος στο σουτ που επιχείρησε από το κέντρο του γηπέδου, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με τη ΜΕΝΤ να πανηγυρίζει το διπλό και τον Ιωνικό Ιωνίας να διαμαρτύρεται για τη διαιτησία.

Στο άλλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, οι Μαχητές Δόξας Πεύκων νίκησαν το Ανατόλια, το οποίο έχει έντονα παράπονα για τις υποδείξεις των διαιτητών. Τέλος, ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας νίκησε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 80-69 τη Μεταμόρφωση Βόλου, σε ένα ματς που “άνοιξε” στα τελευταία λεπτά.