Β’ Εθνική (Νότος) – 19η αγωνιστική… Σπουδαίο διπλό το Ψυχικό, μεγάλες νίκες για Ιλιον, Χαλκίδα

Πηγή: ased.gr

Αλλο ένα ματς κρίθηκε στα τελευταία 1-2 λεπτά, άλλη μία νίκη προστέθηκε στο σακούλι του Ψυχικού! Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα επιβλήθηκε με 89-85 του Δούκα και παρέμεινε μόνη πρώτη στο νότιο όμιλο της Β’ Εθνικής μετά το πέρας της 19ης αγωνιστικής, αφού έδειξε για πολλοστή φορά χαρακτήρα στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα. Παρ’ ότι ακολουθούσε συνεχώς στο σκορ και βρέθηκε πίσω με 9 πόντους διαφορά στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, το Ψυχικό πήρε τα ινία του αγώνα στην τέταρτη περίοδο και στο τελευταίο λεπτό ο Κολώκας έβαλε το κρίσιμο τρίποντο που ανέβασε τη διαφορά στο +6.

Με αυτή τη νίκη το Ψυχικό διατήρησε αναλλοίωτη τη διαφορά του ενός βαθμού από την ΑΕΚ, η οποία συνέτριψε τη Νήαρ Ηστ 83-53, στο πιο εύκολο απόγευμα της χρονιάς. Ο “δικέφαλος” προηγήθηκε 42-22 από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και άνοιξε τη ψαλίδα στο σκορ μέχρι το +30 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα αναρριχήθηκε ο Πανερυθραϊκός μετά τη νίκη στον Αγιο Δημήτριο επί του Κρόνου (73-68) και τις ήττες που υπέστησαν εκτός έδρας ο Αμύντας και ο Αετός. Το Ιλιον βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο όταν 30” πριν από τη λήξη του αγώνα ο Αετός προηγήθηκε 71-75 και είχε την επίθεση, μόνο που οι φιλοξενούμενοι έκαναν διαδοχικά λάθη  και οι Ροδοστόγλου, (Γιάννης) Μπέλλας έστειλαν το ματς στην παράταση, όπου η ομάδα του Μάριου Δεσποτάκη κατάφερε να πάρει τη νίκη.

H Χαλκίδα, από την πλευρά της, επέστρεψε στις νίκες χάρη στο 62-59 επί του Αμύντα, ο οποίος είχε 0/4 βολές (Χούμας, Λαζαρίδης) στα τελευταία 8 δευτερόλεπτα αλλά πάλι είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση (μετά τις 0/2 βολές του Τομαρά στα 4”), μόνο που το τρίποντο έγινε από το κέντρο του γηπέδου και ήταν άστοχο… Πάντως, η ομάδα του Υμηττού έφυγε από την πόλη της Εύβοιας με σφοδρά παράπονα για τη διαιτησία, επικεντρώνοντας μάλιστα τα “πυρά” της κατά του δεύτερου διαιτητή (Κυριακόπουλος). Εντονα παράπονα για τη διαιτησία εξέφρασαν πάντως και οι γηπεδούχοι…

Τέλος, άκοπα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα (20-0) ο Εσπερος ΑΟΠΑ, λόγω της απόφασης του Περάματος να μην μεταβεί στην Πάτρα για τον αγώνα.