Β’ Εθνική (1ος όμιλος / 8η αγωνιστική): Ακάθεκτος ο Μίλωνας, μεγάλο “διπλό” ο Εθνικός

Ο Μίλωνας δεν έκανε στάση ούτε στο Χαϊδάρι. Η ομάδα του Νίκου Καραγιάνννη νίκησε εύκολα και τη Δάφνη Δαφνίου 74-54, κάνοντας έτσι το 8/8 στον 1ο όμιλο της Β’ Εθνικής.

Το μεγάλο “διπλό” της 8ης αγωνιστικής το πέτυχε βέβαια ο Εθνικός, που επιβλήθηκε εκτός έδρας της Ένωσης Ιλίου με 74-65. Οι “κυανόλευκοι” άρχισαν καλύτερα το ματς, είχαν το προβάδισμα την περισσότερη ώρα στο 1ο ημίχρονο (4-9 στο 6′ με 0-9, 15-23 στο 12′), ωστόσο οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι (35-34). Το ματς ήταν πολύ “κλειστό” στα επόμενα 14 λεπτά (57-58 στο 34′), μέχρι που ο Εθνικός έκανε ένα επιμέρους 1-11, ξέφυγε με 58-70 στο 38′ και απέδρασε έτσι με το ροζ φύλλο από το Ίλιον.

Τα Φανάρια Νάξου πάτησαν το γκάζι στο 2ο ημίχρονο και με κορυφαίους τους Προδρόμου, Μπακέα, Λάκοβ νίκησαν εύκολα την ΕΦΑΟΖ 96-84. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 20 πόντους στο 36′ (88-68) για τον ΑΠΑΣ, ο οποίος έβλεπε για αρκετή ώρα την πλάτη της αθηναϊκής ομάδας στο 1ο ημίχρονο (ακόμα και με 31-39 στο 17′), άλλα πήρε το προβάδισμα με 41-39 στο 19′ χάρις σε ένα σερί 10-0 και ξέφυγε με 62-45 στο 26′, φτάνοντας εύκολα στη 2η σερί νίκη νίκη.

Η Αχαγιά ’82 επέστρεψε στον… σωστό δρόμο, καθώς επικράτησε του Ηλυσιακού με 55-49 και έβαλε τέλος σε ένα σερί τεσσάρων ηττών. Η ομάδα του Θανάση Λιόνα προηγήθηκε 12-4 στο 7′ και 31-16 στο 19′, αλλά είδε τον Ηλυσιακό να κλείνει την 3η περίοδο με επιμέρους σκορ 4-21 και να περνάει μπροστά για πρώτη φορά με 35-37. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 35′ (44-44), ωστόσο η Αχαγιά πέτυχε τους επόμενους έξι πόντους και πήρε την πολυπόθητη νίκη.