Β’ Εθνική – 12η αγωνιστική… Προελαύνουν Αίολος και Φιλαθλητικός

Φάση από τον αγώνα Φιλαθλητικός-Ηράκλειο

Ο Αίολος και ο Φιλαθλητικός θεωρούνταν εξ αρχής τα δύο φαβορί για την άνοδο στην Α2 και το αποδεικνύουν μέχρι το τέλος του 2011. Η ομάδα των Τρικάλων έκανε πάρτι απέναντι στη ΜΕΝΤ, την οποία συνέτριψε με 75-47, έχοντας επί 30 λεπτά… νταμπλ σκορ (24-10 στο 10’, 36-19 στο 20’, 61-30 στο 29’) απέναντι στην αντίπαλό της.

Οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα έπαιξαν εντυπωσιακό μπάσκετ, σκόραραν άπαντες (και οι 12 που χρησιμοποιήθηκαν) και άφησαν μάλιστα το καλύτερο για το τέλος, με το alley-oop κάρφωμα του Αργύρη να κλέβει το χειροκρότημα από το πολυάριθμο κοινό.

Εντυπωσιακός, πάντως, ήταν και ο Φιλαθλητικός, ο οποίος μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής με το Ηράκλειο. Η ομάδα του Ζωγράφου έκανε επιμέρους 24-2 από το 17’ έως το 23’ και δημιούργησε διαφορά 21 πόντων (62-41), η οποία δεν έπεσε κάτω από τους 14 στη συνέχεια, φτάνοντας έτσι πολύ εύκολα στη νίκη με 91-77.

“Πύρρειος” νίκη για τον Κόροιβο

Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν μάλιστα με δύο βαθμούς διαφορά από Ηράκλειο και Νίκη, αφού οι Βολιώτες δεν τα κατάφεραν ούτε στο… απόρθητο κάστρο της Αμαλιάδας, χάνοντας το δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι τους. Ο Αγαπιάδης έβαλε τις νικητήριες βολές 8’’ πριν από τη λήξη και ο Κόροιβος επιβλήθηκε της Νίκης με 82-80, μία νίκη που αποδείχθηκε όμως Πύρρειος, αφού τραυματίστηκε σοβαρά στο πόδι ο Μάριος Σακελλαράκης.

Η Νίκη Βόλου είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα αλλά πρώτα έκανε λάθος στην επαναφορά (ο Σέιφερ έκλεψε τη μπάλα, κέρδισε φάουλ και έβαλε 1/2 βολές κάνοντας το σκορ 82-80) και μετέπειτα ο Πολίτης ήταν άστοχος στο σουτ που θα της χάριζε τη νίκη.

Νίκη-ανάσα για το Στρατώνι

Η επιστροφή στις νίκες ήταν περιπετειώδης για το Στρατώνι, το οποίο επικράτησε με 74-73 του Αιγάλεω στον πρώτο αγώνα της 12ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής. Η ομάδα της Χαλκιδικής βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 12 πόντους διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο (53-65 στο 35′) ωστόσο κατόρθωσε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να φτάσει σε μία νίκη-ανάσα, έπειτα από ένα παιχνίδι που ολοκληρώθηκε εν μέσω έντασης

Το Αιγάλεω φάνηκε να ελέγχει το ματς στο 2ο ημίχρονο (προηγήθηκε και 60-47 στο 28′) αλλά “αυτοκτόνησε” στο τελευταίο λεπτό, όταν είχε 2/6 βολές, ενώ το Στρατώνι έβαλε δύο τρίποντα με τους Κοκολιό, Νουκάρη και έφτασε στη νίκη. Ο τελευταίος έβαλε το νικητήριο τρίποντο 18” πριν από τη λήξη κάνοντας το σκορ 74-72, ενώ ο Σημαιόπουλος είχε 1/2 βολές στα 14”. Ο Δασκαλόπουλος έβαλε τους 23 από τους 27 πόντους του στο 1ο ημίχρονο αλλά αποβλήθηκε με 5 φάουλ στο 37′, ενώ σημαντική συμβολή στην ανατροπή είχε ο Πιπιλιάρης, που έβαλε και τους 10 πόντους του στην τελευταία περίοδο.

Ο Διαγόρας έκανε 5 τις συνεχόμενες νίκες

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Διαγόρας Ρόδου, που επιβλήθηκε της Νήαρ Ηστ με 82-68. Οι Ροδίτες είχαν σε όλη την διάρκεια του αγώνα τον έλεγχο του ματς με τους φιλοξενούμενους να απειλούν στο 34′  όταν και μείωσαν στους τέσσερις (64-60). Ωστόσο πέντε πόντοι του Γκαβανόπουλου έκαναν το 72-60, “καθαρίζοντας” την υπόθεση του ροζ φύλλου αγώνα για τους γηπεδούχους.

Στα άλλα δύο παιχνίδια που έγιναν στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής για το 2011, το πρώτο του “διπλό” ύστερα από 4 συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες σημείωσε ο Δούκας στον Εύοσμο, ενώ η Αγία Παρασκευή δεν δυσκολεύτηκε να υποχρεώσει την Αναγέννηση Φλόγας στην 7η σερί ήττα, έχοντας διψήφια διαφορά πόντων στο μεγαλύτερο διάστημα.