Β’ Εθνική – 18η αγωνιστική… Πιο κοντά στην Α2 ο Αίολος, μπλέξιμο στην “ουρά”

Ο Αίολος Τρικάλων δεν σταμάτησε την πορεία του ούτε στο Κοντόπευκο, όπου επικράτησε της Αγίας Παρασκευής σε ένα σκληρό και κακό ματς με 56-43. Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα δέχτηκε μόνο τέσσερις πόντους στο 3ο δεκάλεπτο (το οποίο ολοκληρώθηκε με επιμέρους σκορ 4-11!), άνοιξε τη διαφορά στους 9 πόντους και την ανέβασε ακόμα και στο +13 στο 37’ (34-47). Με αυτή τη νίκη ο Αίολος διατηρείται στην κορυφή της βαθμολογίας και βρίσκεται άλλο ένα βήμα πιο κοντά στην Α2.

Την επιστροφή του στις νίκες έκανε ο Φιλαθλητικός, και μάλιστα εύκολα επί του Ηρακλή με 90-74. Η ομάδα του Ζωγράφου είχε σταθερά μία διαφορά 6-12 πόντων που έφτασε μέχρι το +16 στην τέταρτη περίοδο, δίνοντας την ευκαιρία στον Τάκη Ζήβα να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής. Στην αντίπερα όχθη, ο Ηρακλής πήγε στην Αθήνα χωρίς τον τραυματία Βασίλη Μουλλάκη (διάστρεμμα) και υπέστη την 4η συνεχόμενη ήττα του, ισοβαθμώντας πλέον με την Αναγέννηση Φλόγας, η οποία έσπασε το νικηφόρο σερί της Νήαρ Ηστ με 67-63. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα ύστερα από 35 ημέρες και 4 σερί νίκες (συμπεριλαμβανομένου και του 20-0 επί της Χαλκηδόνας) για τους «ερυθρόλευκους»…

Ανατροπή στο τέλος η Νίκη Βόλου

Στο παιχνίδι που έγινε νωρίς το μεσημέρι, η Νίκη Βόλου κατέβαλε δύσκολα τον Διαγόρα με 68-61 και εδραίωσε τη θέση της στην πρώτη τριάδα. Όπως έγινε και στον αγώνα του πρώτου γύρου, έτσι και σήμερα οι Βολιώτες χρειάστηκε να ανατρέψουν την εικόνα του αγώνα στο τέταρτο δεκάλεπτο για να φτάσουν στην 4η σερί νίκη. Ο Διαγόρας δεν πτοήθηκε από το κακό ξεκίνημα (10-0 στο 5’ και 14-3 στο 7’), προηγήθηκε γρήγορα με 19-18 (12’) και στο 36’ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 55-51, αλλά οι Βολιώτες έκαναν ένα επιμέρους 13-1 στα επόμενα τρία λεπτά και ξέφυγαν με 64-56 με 48’’ να απομένουν, «καθαρίζοντας» το ματς από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Από τις 8 Ιανουαρίου είχε να δει το… χρώμα του ροζ φύλλου αγώνα ο Δούκας, ο οποίος πήγε στην Τούμπα και νίκησε εύκολα τη ΜΕΝΤ με 81-64, “ανοίγοντας” τη διαφορά στο +16 μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Γιάννη Γιαννόπουλου εκμεταλλεύτηκε τα προβλήματα των Θεσσαλονικέων, που άντεξαν ένα ημίχρονο, καθώς για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική παρατάχθηκαν χωρίς τους Τριανταφυλλίδη, Δάλπα, οι οποίοι συνεχίζουν την αποχή διαρκείας λόγω των χρωστούμενων από την πλευρά της διοίκησης.

Στο τέλος “μίλησε” ο Στεφανάκης

Σημαντική, όσο και αγχώδη νίκη σημείωσε το Ηράκλειο επί του Στρατωνίου με 85-81, παραμένοντας μέσα στους στόχους του. Η ομάδα του Δημήτρη Μύθου ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και προηγήθηκε 80-77 στο 39’, αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Γιάννη Στεφανάκη. Ο 32χρονος γκαρντ ισοφάρισε με τρίποντο 30’’ πριν από τη λήξη και στην άμυνα ο Ξενάκης έκλεψε τη μπάλα και έδωσε το προβάδισμα στο Ηράκλειο (82-80) με δύο βολές στα 23,6’’.

Ο Πιπιλιάρης κέρδισε φάουλ στα 13,9’’ αλλά ευστόχησε μόνο στη μία βολή (82-81), ο Στεφανάκης τον μιμήθηκε στην άλλη πλευρά του γηπέδου (83-81) και ο Κοκολιός έκανε το μοιραίο λάθος στα 4’’, οδηγώντας σε άλλες δύο βολές του Στεφανάκη 3,1’’ πριν από τη λήξη, που έγραψαν το τελικό σκορ.  Ατυχος στάθηκε στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Αστέριος Νουκάρης, που τραυματίστηκε και δεν επέστρεψε στο παρκέ.

Νέα νίκη-ανάσα για τον Κόροιβο

Με παρόμοιο τρόπο επικράτησε και ο Κόροιβος Αμαλιάδας του Αίαντα Ευόσμου με 80-77. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 77-75 στο τελευταίο λεπτό αλλά ο Αγαπιάδης έδωσε στους γηπεδούχους το προβάδισμα με καλάθι και φάουλ 30’’ πριν από τη λήξη. Στην άλλη άκρη του γηπέδου, ο Αντώνης Γκοντόπουλος έκανε το πιο κρίσιμο κλέψιμο και με λέι-απ έκανε το σκορ 80-77 λίγο πριν τελειώσει το ματς.