Β’ Εθνική (2ος όμιλος / 22η αγωνιστική): Στα playoffs το Παλαιό Φάληρο, 2ος ο Πανελευσινιακός, υποβιβάστηκε η Πεύκη

Ο Πανελευσινιακός δεν έχει τυχαία μία από τις πιο ισχυρές έδρες της Β’ Εθνικής τα τελευταία χρόνια. Το πιστοποίησε και στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής, καθώς νίκησε τον Πρωτέα Βούλας 80-74 και κατέκτησε έτσι τη 2η θέση στο 2ο όμιλο.

Οι “σταχυοφόροι” έκαναν μάλιστα το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια και θα χρειαστούν άλλη μία νίκη, προκειμένου να προκριθούν στη 2η φάση των playoffs. Στο σημερινό ματς τη διαφορά την έκανε εν πολλοίς ο Ντακούλιας. Ο έμπειρος γκαρντ πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους στα τελευταία λεπτά και βοήθησε την ομάδα του να ξεφύγει με 77-67 στο 39′, αγκαλιάζοντας έτσι τη νίκη.

Ο Πανελευσινιακός μπήκε εξ αρχής στο γήπεδο με περισσότερη ενέργεια, δημιούργησε διψήφια διαφορά από το 5′ (14-3) και δεν έχασε ούτε στιγμή το προβάδισμα. Η ομάδα του Νίκου Βούλγαρη απομακρύνθηκε ακόμα και με 12 πόντους διαφορά στο 14′ (36-24) και άντεξε στην προσπάθεια του Πρωτέα να ξαναμπεί στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν μέχρι τον έναν πόντο στο 25′ (48-47), δεν πέρασαν όμως ποτέ μπροστά στο σκορ και υπέστησαν έτσι την πρώτη ήττα έπειτα από 3 νίκες στη σειρά.

Τίποτα δεν άλλαξαν στην τελική κατάταξη τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής. Το Παλαιό Φάληρο έκανε το καθήκον του, επικράτησε έστω και δύσκολα της Πεύκης με 88-78 και με την 3η συνεχόμενη νίκη του κατέκτησε την 4η θέση, ρίχνοντας έτσι παράλληλα τη φιλοξενούμενη ομάδα στη Γ’ Εθνική. Παράλληλα, η ομάδα του Θοδωρή Τερζή άφησε το Αιγάλεω στην 5η θέση -και εκτός playoffs- παρά τη νίκη του “Σίτι” επί του Έσπερου Καλλιθέας με 102-88. Αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη για το Αιγάλεω, που σταμάτησε παράλληλα και το νικηφόρο σερί του Εσπέρου στο 7-0.

Με άλλη μία νίκη, την 21η σε 22 αγώνες και 6η στη σειρά ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα ο Πανιώνιος, που επιβλήθηκε εκτός έδρας του Δούκα με 81-57 και τον υποχρέωσε σε 3η συνεχόμενη ήττα. Ο Δούκας άντεξε ουσιαστικά κάτι ένα δεκάλεπτο (19-17). Από εκεί και πέρα ο “ιστορικός” πάτησε το γκάζι, ξέφυγε με 30-42 στο ημίχρονο και διεύρυνε το προβάδισμα του στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, μέχρι το +19 στο 30′ (44-63) και το τελικό +24.

Εύκολο έργο είχε και η ΑΕΝΚ στην Κρήτη με αντίπαλο τον ΑΟΚ Χανιά, αφού πήρε το ροζ φύλλο με 95-70, έβαλε τέλος σε ένα σερί 4 εκτός έδρας ηττών και -το σημαντικότερο όλων- εξασφάλισε την 7η θέση. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα άφησε αυτόματα στην 8η θέση τον ΟΦΗ, ο οποίος κέρδισε κι αυτός εύκολα το δικό του παιχνίδι με τον Διαγόρα (91-68). Οι Ροδίτες, από τη μεριά τους, θα παίξουν στα playouts προερχόμενοι από 4 συνεχόμενες ήττες

Οι Κρητικοί ξέφυγαν χάρις σε ένα ξέσπασμα στη 2η περίοδο με 40-30 (15′), μία διαφορά που όχι μόνο συντήρησαν στο 2ο ημίχρονο, αλλά την ανέβασαν μέχρι και το +17 στο 3ο δεκάλεπτο (57-40 στο 24′) και το +25 στο 4ο (85-60 στο 37′).

Δεκάλεπτα: 26-22, 45-36, 59-54, 80-74
Πανελευσινιακός (Βούλγαρης): Νίκου 11 (1), Καρακατσάνης, Καράμπελας 1, Ντακούλιας 22 (4), Μανωλάτος 3 (1), Κρασάκης 7, Σταμέλος 9 (2), Δενδρινός, Παπαφλωράτος 12 (2), Ρεκουνιώτης 15.
Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Δενδρινός, Τσακναρίδης 2, Κυριλής 24 (5), Καραμαλέγκος Γ. 6, Ματσάγγος 7, Γάργαλης 22 (2), Σκορδάς 4, Καραμαλέγκος Ηλ. 3 (1), Βλάχος, Βισνιέβσκι 6.

Διαιτητές: Ζιώγας, Φραγκούλη, Κονταράτος
Δεκάλεπτα: 22-23, 39-48, 65-61, 88-78
Παλαιό Φάληρο (Τερζής): Σκόρδος 7, Δρίτσας 3 (1), Κομποδιέτας 14 (3), Μαχαίρας 9, Καλλιανιώτης 17 (8ρ.), Κανονίδης 22 (7ρ., 6κλ.), Οικονομόπουλος 9 (3), Μαγιτόμπε 7 (1τρ., 8ρ.)
Πεύκη (Γεωργακίου): Τσιότρας 14 (1), Βούρτσης 18 (4), Τσαγκαράκης 4, Μακρυγιάννης 6 (2), Φιλιππόπουλος 11 (2), Τσούπρος, Μουμπάρακ 13 (1), Γεροκώστας, Μουάτσος, Λέζος 10, Ψαρόπουλος 2.

Διαιτητές: Τσαχάκης, Δελαγραμμάτικας, Καλογριάς
Δεκάλεπτα: 19-19, 43-43, 71-64, 102-88
Αιγάλεω (Καραχάλιος): Αβραμίδης 13 (3), Κουμάνταρος, Μαράντης 6, Κολίγρης, Κόκκαλης 33 (4), Οικονομόπουλος Κ. 2, Χαϊκάλης 12 (2), Καρασταμάτης 1, Παπαδολιάς 8 (1), Νικολιδάκης, Κουκουνιάς 18 (1), Μαλτέτσιος 9.
Έσπερος Καλλιθέας (Κωνσταντινίδης): Αγγελόπουλος, Γκαγκαλούδης 18 (4), Ράγκος, Λιούνης 4, Κάπρης 14, Κατσουλάκος 11 (1), Αβάρε 20 (5), Χατζησημιάδης 1, Τσάμης, Τσολάκης 11, Κολιός 9 (1).