Β’ Εθνική – 22η αγωνιστική… Βήμα παραμονής ο Ηρακλής, ήττα στο τέλος για την Αναγέννηση

Ο Ηρακλής ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της 22ης αγωνιστικής, αφού νίκησε τον Αίαντα Ευόσμου 73-69 και ξέφυγε κατά ένα βαθμό από τους “ερυθρόλευκους” και την Αναγέννηση Φλόγας στη μάχη της παραμονής. Ο “γηραιός” ξέφυγε στο 26′ με 48-39, ωστόσο το παιχνίδι κρίθηκε στο τέλος, με τον Αίαντα να προσπερνάει στο 38′ με μία βολή του Τσιμπή (68-69) και τον Νεοφυτίδη να βάζει πάλι μπροστά τον Ηρακλή με 70-69. Η ομάδα του Ευόσμου δεν σημείωσε ούτε πόντο στα τελευταία λεπτά, ο Τραϊανός έκανε το σκορ 72-69 στο 39′ και ο Νεοφυτίδης πρόσθεσε άλλη μία βολή, γράφοντας το τελικό σκορ.

Παρά την ήττα του, πάντως, ο Αίας είχε ένα λόγο να χαμογελάει. Η αιτία ήταν το διπλό του Αιγάλεω στην Πολίχνη (η πρώτη εκτός έδρας νίκη του “Σίτι” από την 25η αγωνιστική της σεζόν 2010-11, όταν είχε νικήσει στη Ρόδο τον Διαγόρα) χάρη στο τρίποντο του Ατζαμόγλου 2” πριν από τη λήξη, το οποίο έσπρωξε ακόμα πιο κάτω την Αναγέννηση Φλόγας…

Εύκολα ο Αίολος, ίδρωσε ο Φιλαθλητικός

Οσον αφορά τις ομάδες της κορυφής, ο Αίολος πέρασε εύκολο απόγευμα στα Τρίκαλα απέναντι στον Διαγόρα, τον οποίον νίκησε 78-62 μετά το “κλειστό” πρώτο ημίχρονο. Καμία… σχέση δηλαδή με τον Φιλαθλητικό, ο οποίος έφτασε δια πυρός και σιδήρου στη νίκη επί της σκληροτράχηλης Νήαρ Ηστ με 72-70. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν 6/27 τρίποντα απέναντι στην “κλειστή” άμυνα της Νήαρ Ηστ, που πήγε στο κλειστό του Ζωγράφου καλά διαβασμένη και δεν άφησε τους γηπεδούχους να παίξουν στο ανοιχτό γήπεδο. Αυτό που δεν κατάφερε να ελέγξει η ομάδα του Τόλη Καρνέση ήταν τα ριμπάουντ. Ο Φιλαθλητικός μάζεψε 18 επιθετικά ριμπάουντ και ανανέωνε διαρκώς τις επιθέσεις του, όπως συνέβη και στα τελευταία καθοριστικά λεπτά.

Με εξαίρεση το ξέσπασμα των γηπεδούχων στο 2ο δεκάλεπτο (ξέφυγαν 28-18 στο 15′), καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε προβάδισμα μεγαλύτερο από 4-5 πόντους. Στο τελευταίο λεπτό ο Φιλαθλητικός προηγήθηκε 68-64 χάρη στα καλάθια του Τσαμάτου, αλλά ο Κουπίδης έχασε το τρίποντο της ισοφάρισης στα 27”. Ο Γκίκας πρόσθεσε 1/2 βολές στα 23,6”, ο Εμμανουηλίδης έκανε το σκορ 69-67 με 2/2 βολές, ο Τσαμάτος είχε 1/2 από τη γραμμή και μετά το επιθετικό ριμπάουντ του Γεωργιάδη ο Μπαζιώτης πρόσθεσε άλλη μία βολή. Το τρίποντο του Κουπίδη από τα 10 μέτρα με 3” να απομένουν δεν άλλαξε ουσιαστικά τίποτα, ούτε οι 0/2 βολές του Μπαζιώτη στο 1,5”…

Αμφίρροπα ματς σε Λίντο, Αμαλιάδα

Το Ηράκλειο αν και δυσκολεύτηκε τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στη ΜΕΝΤ με 66-62 και να παραμείνει σε τροχιά ανόδου… Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια του, ενώ λίγο πριν από το τέλος το σκορ ήταν 60-60. Ομως οι Πετράκης και Ξενάκης φάνηκαν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών δίνοντας στους γηπεδούχους δύο πολύτιμους βαθμούς.

Το… θρίλερ της ημέρας έγινε πάντως στην Αμαλιάδα, όπου ο Κόροιβος κατέβαλε τον Δούκα με 91-82 στην παράταση και έφτασε τις 5 νίκες στους τελευταίους 6 αγώνες. Οι γηπεδούχοι ήταν κακοί επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο, δέχτηκαν πολλούς πόντους από επιθετικά ριμπάουντ και στον αιφνιδιασμό, στο δεύτερο όμως τα σουτ άρχισαν να μπαίνουν. Στο τέλος του κανονικού αγώνα ο Κόροιβος είχε και την ευκαιρία να κερδίσει το ματς, αλλά ο Αγαπιάδης ήταν άστοχος στα 4”. Στην παράταση ο Κόροιβος ήταν απλά… άλλη ομάδα.