Β’ Εθνική – 25η αγωνιστική… Ματσάρα και ένταση στο Λίντο, νίκη το Ηράκλειο

Φοβερό ματς έγινε στο Λίντο, όπου το Ηράκλειο επιβλήθηκε της Νίκης Βόλου με 90-88, ωστόσο δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά με την οποία ηττήθηκε στον πρώτο γύρο (88-97). Επεισόδια μικρής έκτασης σημειώθηκαν μετά τη λήξη (έγινε και μία ολιγόλεπτη διακοπή στο 7′), χωρίς πάντως να επισκιάσουν ένα καταπληκτικό παιχνίδι που τα είχε όλα: συναρπαστική εξέλιξη, ένταση και ανατρεπτικό φινάλε.

Η Νίκη Βόλου ξεκίνησε το ματς με 6/6 σουτ μέσα στο “ζωγραφιστό”, αλλά το Ηράκλειο πήρε τα ηνία στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστή τον Καραλή (έβαλε 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) δημιούργησε διαφορά 13 πόντων στο 17’ (42-29). Οι Βολιώτες «ξεκόλλησαν» επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο (έβαλαν μόνο δύο σουτ εντός πεδιάς στο δεύτερο δεκάλεπτο), με αιχμή του δόρατος τον Πολίτη, ο οποίος έβαλε και τους 22 πόντους του μετά την ανάπαυλα.

Η διαφορά των 13 πόντων έκανε γρήγορα φτερά, η ένταση ανέβηκε στο παρκέ και οι Βολιώτες «μπήκαν» πάλι στο ματς. Στο 33’ ισοφάρισαν ύστερα από πάρα πολλή ώρα (68-68) και από εκεί και πέρα το σενάριο ήταν το ίδιο: το Ηράκλειο ξέφευγε συνεχώς και κυνηγούσε τη διαφορά του πρώτου αγώνα (+9), η Νίκη Βόλου είχε συνέχεια απαντήσεις, οδηγώντας το ματς στο συγκλονιστικό φινάλε. Μετά το τρίποντο του Πολίτη που έκανε το σκορ 84-83 με 1’35’’ να απομένουν, ο Καραλής έβαλε 4 σερί πόντους και ο Πετράκης ανέβασε τη διαφορά στο +7 με 2/2 βολές (90-83), μόλις 58’’ πριν από τη λήξη.

Εν συνεχεία ο Καραλής έκλεψε τη μπάλα, αλλά έκανε κακή επιλογή στο transition και το τρίποντο που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο, με αποτέλεσμα η Νίκη Βόλου να βάλει τρίποντο στην άλλη άκρη του γηπέδου με τον Πολίτη, ο οποίος σκόραρε ξανά (προηγήθηκε κλέψιμο) και έκανε το σκορ 90-88 στα 19,4”. Στην τελευταία επίθεση μάλλον… φοβήθηκε το Ηράκλειο τη Νίκη και η Νίκη το Ηράκλειο, με αποτέλεσμα οι μεν γηπεδούχοι να μην ρισκάρουν να κυνηγήσουν τη διαφορά και οι δε φιλοξενούμενοι να συμβιβαστούν με την «απλή» ήττα…

«Ζωντανή» η Φλόγα, «έπιασε» τον Αίαντα

Εχοντας το… πιστόλι στον κρόταφο, η Αναγέννηση Φλόγας βρήκε το σθένος να παραμείνει «ζωντανή» και να συνεχίσει τη μάχη για τη σωτηρία. Η ομάδα της Πολίχνης προηγήθηκε νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων και με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ και τις δεύτερες επιθέσεις επικράτησε του Κόροιβου με 82-77 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής, διατηρώντας τις ελπίδες της για παραμονή.

Η ομάδα της Αμαλιάδας πέρασε μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο αλλά στο τέλος δεν τα κατάφερε, πληρώνοντας τις κακές επιλογές στην επίθεση και τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ. Ο Κόροιβος, εκτός από το σερί των 5 νικών, έχασε και πολύτιμο έδαφος στην κούρσα για την 5η θέση, εξέφρασε πάντως έντονα παράπονα για τις αποφάσεις του δεύτερου διαιτητή (Ταρενίδης).

Παράλληλα, η Αναγέννηση άκουσε και ευχάριστα νέα από την Αρναία, όπου το Στρατώνι έσπασε το σερί των 5 ηττών και επικράτησε του Αίαντα Ευόσμου με 80-72, δημιουργώντας ισοβαθμία στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Το Στρατώνι έχασε διαφορά 18 πόντων (50-31 στο 21’) στο δεύτερο ημίχρονο και ο Αίας πλησίασε σε 71-70 στο 38’ με σερί 11-0, ωστόσο ο Πιπιλιάρης έβαλε 4 συνεχόμενες βολές και ξελάσπωσε την ομάδα της Χαλκιδικής.

Νέες νίκες για Αίολο, Φιλαθλητικό

Σχετικά εύκολα πέτυχαν τη 10η και την 8η σερί νίκη τους αντίστοιχα οι δύο πρωτοπόροι. O Αίολος Τρικάλων δημιούργησε από το πρώτο ημίχρονο διαφορά 20 πόντων και στη συνέχεια επήλθε η χαλάρωση, με αποτέλεσμα στο 33′ το +20 να γίνει +7, χωρίς όμως να ανησυχήσει περισσότερο. Ανάλογη ήταν η εξέλιξη και στην Τούμπα…

Ο Φιλαθλητικός προηγήθηκε με 20 πόντους διαφορά αλλά η ΜΕΝΤ την έριξε στους 6 (στο 36′), πριν σημειώσει ο Νίκος Γκίκας το πιο κρίσιμο τρίποντο του αγώνα, δίνοντας στην ομάδα του Ζωγράφου “αέρα” 9 πόντων. Πλέον, ο Φιλαθλητικός χρειάζεται άλλη μία νίκη (ή μία ήττα της Νίκης ή του Ηρακλείου, που μπορούν να κάνουν το 5-0 μέχρι τέλους) για να εξασφαλίσει μαθηματικά την άνοδο στην Α2.

Επιτέλους… νίκη για τη Νήαρ Ηστ, έβδομο το Αιγάλεω!

Στην Καισαριανή, η Νήαρ Ηστ επικράτησε του Ηρακλή πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 90-85. Στο 30’ οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 72-57 και όσο κι αν προσπάθησε ο ελλιπής «γηραιός» (πήγε στην Αθήνα χωρίς τους Νεοφυτίδη, Μουλλάκη), κράτησαν σφιχτά τη διαφορά και σημείωσαν την πρώτη τους νίκη έπειτα από 7 συνεχόμενες ήττες.

Τέλος, στο Αιγάλεω η τοπική ομάδα επιβλήθηκε του Διαγόρα με 91-75, καλύπτοντας και τη διαφορά με την οποία ηττήθηκε στη Ρόδο (10π.). Το “Σίτι” δημιούργησε τη διαφορά στα μέσα της τέταρτης περιόδου, όταν είχε 5/6 βολές και ξέφυγε 76-64, μετά την αποβολή του Γιάννη Τσακίρη με δύο τεχνικές ποινές.