Μαθηματικά ανέβηκε η Βουλιαγμένη
Χρειάστηκε να φτάσει η 28η αγωνιστική για να κατακτήσει μία ομάδα μαθηματικά την άνοδο στην Α’ ΕΣΚΑΝΑ. Αυτή που το πέτυχε ήταν φυσικά η Βουλιαγμένη, η οποία νίκησε μέσα στην Καλλιθέα τον Αετό και σε συνδυασμό με την ήττα της Ενωσης Ν. Περάμου/Μεγάρων προβιβάστηκε δύο αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.
Η ήττα της Ενωσης στην Ευρυάλη «έχρισε» παράλληλα την ομάδα των Σίμου, Φελεκίδη και τον Ικαρο/Ακαδημία (νίκησε εύκολα τον ΟΚΕ) τα μεγάλα φαβορί για να ακολουθήσουν τη Βουλιαγμένη στην Α’ ΕΣΚΑΝΑ, καθώς αμφότερες υπερέχουν σε περίπτωση οποιαδήποτε (διπλής ή τριπλής) ισοβαθμίας.
Βήμα σωτηρίας έκανε η ΝΕ Μεγαρίδας, που νίκησε την Τερψιθέα/Γλυφάδα (αν και δεν κατόρθωσε να καλύψει τη διαφορά των 23 πόντων με την οποία είχε χάσει στον 1ο γύρο) και απομακρύνθηκε κατά ένα βαθμό από τη 12η θέση, όπως και η Βάρη, που επικράτησε εύκολα της Αργυρούπολης.
Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:
Βάρη – Αργυρούπολη 62-53
ΟΚ Ελευσίνας – Ικαρος/Ακαδημία 65-87
Ευρυάλη – Εν. Περάμου/Μεγάρων 70-62
Ταταύλα – Θεμιστοκλής 65-73
ΝΕ Μεγαρίδας – Τερψιθέα/Γλυφάδα 70-58
Αετός Καλλιθέας – Βουλιαγμένη 64-66
Ιάσωνας Νίκαιας – Αστέρας Αγ. Δημ. 77-60
Πανιώνιος Νέοι – Εσπερος (εκτός ανταγωνισμού) 74-72
Τα φύλλα αγώνα:
ΒΑΡΗ – ΑΟΝΑ 62-53 (35-38)
Διαιτητές: Ζακεστίδης, Γεώργου
ΒΑΡΗ (Παγίδας): Γιαλπάς 20 (4), Κατσάκος, Βιδάκης 18 (1), Τσουμάνης 13 (1), Πετς 2, Ασπράς, Παπαγεωργίου, Κατσιούλης 6 (2), Ιερωνυμάκης 3 (1).
ΑΟΝΑ (Γκαναβίας, Χαρεράς): Κουνενής, Παγώνης 16 (2), Παπαδόπουλος 4, Γκόλιας 3 (1), Ψυχογιός 4, Κουγιούφας 5 (1), Χατζηρόδος 2, Τσόκος 14, Παρασκευόπουλος 5.
ΟΚΕ – ΙΚΑΡΟΣ/ΑΚΑΔΗΜΙΑ 65-87 (37-48)
Διαιτητές: Γαρδέλης, Κυριακόπουλος
ΟΚΕ (Καραχάλιος, Μπαλάφας): Καρράς 15 (1), Βογιατζής Λ. 9, Στεφάνου 31 (6), Βογιατζής Επ. 3 (1), Παπανικολάου 3, Βογιατζής Εγ. 4, Μαρκουτσής.
ΙΚΑΡΟΣ/ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Ζιάγκος): Μπαλαούρας 6 (2), Ντεροχονεσιάν 5, Γκανιάτσας 15 (2), Λύτρας 14 (1), Πιτροπάκης 3, Σπανογιάννης, Παζαράς 7 (1), Αναστασόπουλος 17 (1), Τζιάλας 11, Λοϊζίδης 9, Αντωνομανωλάκης.
ΕΥΡΥΑΛΗ – ΕΝ. ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ 70–62 (17-25, 54-54 κ.α.)
Διαιτητές: Κάρδαρης, Γαρίνη
ΕΥΡΥΑΛΗ (Σίμος, Φελεκίδης): Σταμάτης 17 (3), Βασιλόπουλος 14 (1), Δαγτζής 1, Καμπούρης 6, Βαφειάδης 6 (1), Γκονουλού, Βατιμπέλας, Τσιούμας 14 (2), Μαγγιώρος 4, Μήτσου 1, Δημητρακόπουλος 6, Σκουλούδης 1.
ΕΝ. ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ (Βουκουβαλίδης, Στρατήγης): Ανθρακόπουλος 7, Τσέλιος 2, Καραΐσκος 6 (2), Μαργώνης, Προσελέντης 29 (5), Χρυσούλης, Τουμπανιάρης, Μουστόπουλος 5 (1), Σούρδης 7 (1), Κολοβός 6, Σκαρβέλας.
ΤΑΤΑΥΛΑ – ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ 65-73 (31-42)
Διαιτητές: Στρέμπας, Φασόλης
ΤΑΤΑΥΛΑ (Βρεττός, Μεϊμάρογλου): Καραπιπέρης, Χατζόγλου, Αγγελόπουλος, Μαραγκόπουλος 15 (2), Δελής 18, Διαμαντής 5, Κακαβάνος 8, Παχής 2, Βασιλόπουλος 17 (3).
ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ (Δρουμπούκης, Παπαδόπουλος): Βαρδάλος 6 (1), Δοροβίτσας 15 (1), Ρένεσης, Κουτσουβάς 25 (4), Αποστόλου 7, Μαστρογιάννης 12 (2), Τσελεπίδης 8, Νερομυλιώτης.
ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ – ΤΕΡΨΙΘΕΑ/ΓΛΥΦΑΔΑ 70-58 (43-27)
Διαιτητές: Μαραβέλιας, Κιουλάφας
ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ (Μάνταλος, Μαργέτης): Μαζιώτης 19, Υφαντής 12 (2), Θεοδόσης 13 (1), Θεοδωρικάκος 2, Γκίνης, Κουλουριώτης, Κόντση, Τσολιάκος 11, Γιαννακής 7 (1), Τηγάνης 6 (2), Παπαδόπουλος.
ΤΕΡΨΙΘΕΑ/ΓΛΥΦΑΔΑ (Λαμπρόπουλος, Ζλάτης): Σταυρόπουλος 14 (3), Λουλουδάκης, Χιουτακάκος 16 (1), Μπουγάτσος 5, Γεωργούτσος 13, Μουκοβίνας 4, Αποστολάκης 4, Αρώνης 2.
ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛ. – BΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 64-66 (28-38)
Διαιτητές: Μηλαπίδης, Ουσταμπασίδης
ΑΕΤΟΣ (Σκληρός, Σαββούρδος): Μυλωνάς 8 (1), Χατζηγιακουμής 5 (1), Καραγιαννίδης 13, Σταυρακόπουλος 17 (1), Κελέσης 6, Γκιουλιστάνης 2, Χαλκιαδάκης 1, Γκιοβάσο 10, Τρουπής 2.
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Αλεξόπουλος): Νικολάκης 2, Μαγγωνάκης 23 (2), Τσιλιβάκος 2, Αναστόπουλος 2, Βουρβούλιας, Μαρκοζάνης, Μπέτας 8 (1), Γιαννούλης 20, Φωτλόπουλος 2, Καλούδης Π., Καλούδης Ν. 3 (1), Ναθαναήλ 4.
ΙΑΣΩΝΑΣ ΝΙΚ. – ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. 77-60 (46-32)
Διαιτητές: Μέλης, Αλεβίζος
ΙΑΣΩΝΑΣ ΝΙΚ. (Παύλος, Παπαδημητρόπουλος): Μπάγιας 9 (3), Λαυρέντζος 8 (2), Κογιώνης 21 (1), Μιχάλης 3 (1), Αθηναίος 14 (3), Μυστεγνιώτης 2, Ρουσσάκης 4, Μεντής 9, Διαθεσόπουλος 2, Πασχαλινόπουλος 5.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Ρέππας): Κίτσος 8, Γιάχο 6, Σιγάλας, Κλάδης, Αναστασάκης 6 (2), Πετρογεωργάκης Ε., Στεφανής 26 (4), Μανωλαράκης, Κόντης, Παπαδόπουλος 2, Τάγκας 8, Πετρογεωργάκης Μ. 2.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΝΕΟΙ – ΕΣΠΕΡΟΣ 74-72 (38-32, 63-63 κ.α)
Διαιτητές: Κοσμίδου, Δελαγραμμάτικας
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΝΕΟΙ (Δεγαίτας, Καψοκέφαλος): Φρατζής 20, Γεωργιάδης, Μαρουλάς 7, Τσούρτος, Μπελίτσης 7, Παχής 12, Παπαζαφειρόπουλος 13, Γεωργόπουλος, Μούστα 9, Μελισσουργός 4, Δουτσίνης 2.
ΕΣΠΕΡΟΣ (Καβάσιλας): Πυλαρινός, Μπακάλης 11 (2), Μανσαράϊ Ε., Γραμματικός 11, Βλασσόπουλος 6, Παππάς, Μιχαλάς 3, Καπώνης 11 (2), Γιαννακόπουλος Χ., Μανσαράϊ Β. 25 (1), Ηλιόπουλος 5 (1), Γιαννακόπουλος Σ.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 28 αγώνες)
1 | Βουλιαγμένη | 46 | 20 | 6 | 1940 | 1687 |
2 | Ικαρος/Ακαδημία | 44 | 18 | 8 | 1785 | 1537 |
3 | Ευρυάλη | 44 | 18 | 8 | 1800 | 1532 |
4 | Ένωση Ν. Περάμου/Μεγάρων | 43 | 17 | 9 | 1813 | 1629 |
5 | Αετός Καλλιθέας | 42 | 15 | 12 | 1776 | 1787 |
6 | Αργυρούπολη | 42 | 16 | 10 | 1647 | 1543 |
7 | Έσπερος | 40 | 14 | 12 | 1762 | 1650 |
8 | Ιάσωνας Νικαίας | 39 | 12 | 15 | 1732 | 1843 |
9 | Θεμιστοκλής | 39 | 13 | 13 | 1585 | 1571 |
10 | ΝΕ Μεγαρίδας | 38 | 12 | 14 | 1680 | 1758 |
11 | Βάρη | 38 | 12 | 14 | 1673 | 1741 |
12 | Τερψιθέα/Γλυφάδα | 37 | 11 | 15 | 1547 | 1527 |
13 | Ταταύλα | 36 | 10 | 16 | 1678 | 1725 |
14 | ΟΚ Ελευσίνας | 33 | 7 | 19 | 1543 | 1794 |
15 | Αστέρας Αγ. Δημ. | 27 | 1 | 25 | 1254 | 1891 |
* Οι νέοι του Πανιώνιου είναι εκτός ανταγωνισμού
* Με πράσινο οι ομάδες που προβιβάζονται
* Με κόκκινο οι ομάδες που υποβιβάζονται
ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (29η, 19/5):
Αργυρούπολη – ΟΚΕ
Εσπερος – Ικαρος/Ακαδημία
Εν. Περάμου/Μεγάρων – Βάρη
Θεμιστοκλής – Ευρυάλη
Τερψιθέα/Γλυφάδα – Ταταύλα
Βουλιαγμένη – ΝΕ Μεγαρίδας
Αστέρας Αγ. Δημ. – Αετός Καλλιθέας
Πανιώνιος Νέοι – Ιάσωνας Νίκαιας (εκτός ανταγωνισμού)