Ο Προμηθέας νίκησε τα Μελίσσια, οι Αγιοι Ανάργυροι έκαναν το διπλό στο κλειστό του Ρουφ επί του Κουκακίου, ο ΚΑΟ Γέρακα υποχρέωσε σε ήττα τις Κουκουβάουνες και αίφνης ο 1ος όμιλος της Β’ ΕΣΚΑ άλλαξε… όψη!
Μετά τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής η κορυφή μοιάζει πλέον “ανοιχτή” για περισσότερες από 1-2 ομάδες, με την Παλατιανή να “πατάει” στην πρώτη θέση μετά την εύκολη εκτός έδρας νίκη επί της Ολυμπιάδας και τους Προμηθέα, Αγιους Ανάργυρους να κερδίζουν τις εντυπώσεις με τις σπουδαίες νίκες τους.
Η ομάδα των Αγίων Αναργύρων υποχρέωσε στην 3η σερί ήττα το Κουκάκι, που τελείωσε το ματς με 4/26 τρίποντα και απομακρύνθηκε αρκετά πλέον από την πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος.
Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής
Κουκάκι-Αγιοι Ανάργυροι 72-78
ΚΑΟ Γέρακα – Κουκουβάουνες 62-51
Ολυμπιάδα 96 – Παλατιανή 55-76
Φίλιππος –Αχιλλέας 60-51
Θρακομακεδόνες – Αίολος Ταύρος 2006 34-39
Αχαρνής – Ν. Ιωνία 51-44
Προμηθέας – Μελίσσια 61-59
Τα φύλλα αγώνα
ΚΟΥΚΑΚΙ – ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ 72-78 (38-38)
Διαιτητές: Παυλόπουλος, Γιακείμη
ΚΟΥΚΑΚΙ (Τριαντάφυλλος – Μανιάτης): Ανδρίτσος 2, Σιδερής 2, Ζούμπος 5 (1), Αλωνηστιώτης 9, Χωριανόπουλος 15 (8/9β., 2/2δ., 1/3τρ.), Σταθόπουλος 5ασ., Πεζούλας 6 (1/7τρ.), Μπουζούλας 8 (1), Ρακιντζάκης 3, Μοσχονάς 8, Κατσικάκης 14 (2/6β., 5/11δ., 5ρ., 3ασ.).
ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ (Μηλιωρίτσας – Κοκκινοβασίλης): Σορώτος 6 (1), Γκινούτσης 5, Φύλλιος 18, Κουγιανός Ν. 8 (2), Καραγιάννης, Κουγιανός Μ. 6, Μπαλάνος 13, Ρομποτής 9, Μαντέλος, Μπούρας 6 (2), Παναγάτος 7, Ζαλακώστας.
ΚΑΟ ΓΕΡΑΚΑ – ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΕΣ 62-51 (31-23)
Διαιτητές: Mαραμής, Κουτσουμπός
ΚΑΟ ΓΕΡΑΚΑ (Τσίκος – Κωστής): Μπρατσιώτης 21 (3), Τριχιάς 4, Αγαπίου, Μπάτσος, Αγγελακόπουλος 24 (4), Πανταζής 5 (1), Τσίτουρας 2, Χατζησωκράτης 2, Ιατρού 2, Ελ Γκάλι 2, Καραγιάννης.
ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΕΣ (Κουκλάκης): Κασαπάκης 8, Γιώτης 9 (1), Κόκκαλης 12, Φώτης 11 (2), Γραμμένος 6, Τσενές 2, Βογιατζόγλου 3.
ΑΧΑΡΝΗΣ – Ν. ΙΩΝΙΑ 51-44 (27-22)
Διαιτητές: Αντερριώτης, Λαζαρίδης
ΑΧΑΡΝΗΣ (Σερέτης): Βασιλείου 11 (1), Μπούα, Μπρατσιάκος 5 (1), Τσιάμι 7 (1), Χριστόπουλος 12 (1), Πρόφκα, Ντάβος 5 (1), Ζορμπάς, Καρακώστας 11 (1), Μπουρβάνης.
Ν. ΙΩΝΙΑ (Γκόφας): Καντιδάκης, Λογοθέτης 6, Ξενάκης, Σπύρου, Ράδης 20 (1), Σαββαϊδης 2, Φατούρος 16, Τζαβαλλάς.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ – ΑΧΙΛΛΕΑΣ 60-51 (34-23)
Διαιτητές: Μαγκουνής, Σέρρας Πλ
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Κουστένης): Τσιμπέρης 22, Κελεσίδης 3, Κοντάκης 5 (1), Σιφναίος 10, Τσολάκος Λ, Παξιμαδάς 7 (1), Μυλωνάς 2, Κρητικός 11.
ΑΧΙΛΛΕΑΣ (Κεφαλάς): Τσαπανίδης 4, Σταματάκης, Σταμούλης 2, Φλώρος 10 (2), Σουλελές 5, Μπελεγρής 6, Καψής 13 (2), Παράσχος, Κούτρης 3, Παπαηλίου 8.
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ’96 – ΠΑΛΑΤΙΑΝΗ 55-76 (29-39)
Διαιτητές: Τσαχάκης, Χριστοδουλάκης
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ’96 (Κριμιτζάκης): Ψυχάρης 3 (1), Στεργίου 11 (1), Παπαδόπουλος 10 (1), Ακτύπης 2, Γκέρτσος 7, Μάργκος 11 (1), Μπέτσης 2, Δουβέας 7, Νεστοράτος 2.
ΠΑΛΑΤΙΑΝΗ (Στρατικόπουλος): Παπαδολιάς 5 (1), Δημητρακούλης 12 (2), Κουφός Θ. 2, Τζήμας 2, Κιαχόπουλος 9 (1), Στρατηγάκης, Κοντοές 10, Μπασέας 14, Βοσκάκης, Καλαντωνέας 12, Βαρσαμούλης 4, Κουφός Σ. 6.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ – ΜΕΛΙΣΣΙΑ 61-59 (29-31)
Διαιτητές: Σκούτας, Αντωνόπουλος
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Νικητόπουλος): Σταυράκης, Καραθανασόπουλος Α. 2, Καραθανασόπουλος Αλ. 11, Σπετσιέρης 7, Βουρδουμπάς 11, Χριστοδουλόπουλος 7 (1), Ανδρουλάκης 22 (2), Σαρρής 1.
ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Σουρμελής – Γεωργογάλας): Τσομώκος 12, Παπαμιχαήλ 4, Νάνης 7 (1), Παπαδόπουλος 2, Πλαγιαννάκος 6 (2), Ζερβός 2, Κλεάνθους 2, Παναγιώτου 2, Γεωργανάς 22, Νίκολι.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 16 αγώνες)
1. ΜΕΛΙΣΣΙΑ | 28 | 12 | 4 | 989 | 878 |
2. ΠΑΛΑΤΙΑΝΗ | 28 | 12 | 4 | 1113 | 1014 |
3. ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΕΣ | 27 | 12 | 3 | 853 | 774 |
4. ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ | 26 | 10 | 6 | 1064 | 987 |
5. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ | 25 | 10 | 5 | 979 | 844 |
6. ΚΑΟ ΓΕΡΑΚΑ | 25 | 9 | 7 | 995 | 926 |
7. ΑΧΑΡΝΗΣ | 24 | 8 | 8 | 838 | 930 |
8. ΚΟΥΚΑΚΙ | 24 | 8 | 8 | 1054 | 1022 |
9. Ν. ΙΩΝΙΑ | 24 | 8 | 8 | 955 | 966 |
10. ΑΙΟΛΟΣ-ΤΑΥΡΟΣ 2006 | 24 | 8 | 8 | 925 | 1007 |
11. ΦΙΛΙΠΠΟΣ | 23 | 7 | 9 | 955 | 939 |
12. ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ | 20 | 4 | 12 | 926 | 994 |
13. ΑΧΙΛΛΕΑΣ | 19 | 3 | 13 | 950 | 1071 |
14. ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 96 | 16 | 0 | 16 | 778 | 1023 |
Info: Ο 1ος ανεβαίνει απευθείας στην Α’ ΕΣΚΑ, ο 2ος, ο 3ος, ο 4ος και ο 5ος παίζουν playoffs (2ος-5ος, 3ος-4ος στις 3 νίκες, συμπεριλαμβανομένων και των αγώνων της κανονικής περιόδου) για τη 2η θέση ανόδου.
Υποβιβάζονται 2 έως 4 ομάδες από κάθε όμιλο, ανάλογα με τον αριθμό των ομάδων της ΕΣΚΑ που θα πέσουν από τη Γ’ Εθνική (συμμετέχουν οι Χολαργός, Ιωνικός Ν.Φ. στον 1ο όμιλο και οι Νίκη Αμ., Ψυχικό, Αετός, Ιλιον στον 2ο).
ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (17η, 2/2)
Αγιοι Ανάργυροι-ΚΑΟ Γέρακα
Κουκουβάουνες-Ολυμπιάδα 96
Αχιλλέας-Θρακομακεδόνες
Παλατιανή-Φίλιππος
Αίολος Ταύρος 2006-Αχαρνής
Μελίσσια-Ν. Ιωνία
Προμηθέας-Κουκάκι