Ο τίτλος του 1ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ δεν είναι μονάχα «ανοιχτός», αλλά διεκδικείται κιόλας από πέντε ομάδες, με τις τέσσερις εξ αυτών να ισοβαθμούν στην πρώτη θέση! Μετά τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής η κατάσταση περιπλέχτηκε ακόμη περισσότερο, καθώς τα Μελίσσια νίκησαν στο ντέρμπι κορυφής την Παλατιανή και την… κατέβασαν βιαίως από την κορυφή!
Πλέον, η κορυφή ανήκει στις Κουκουβάουνες, που νίκησαν μετά κόπων και βασάνων τον Αχιλλέα και έχουν τον καλύτερο συντελεστή στην τετραπλή ισοβαθμία. Εκεί, πάντως, βρίσκονται τόσο τα Μελίσσια και η Παλατιανή, όσο και ο Προμηθέας, που επικράτησε κι αυτός της Νέας Ιωνίας. Στο «κόλπο» για την απευθείας άνοδο παραμένουν φυσικά και οι Αγιοι Ανάργυροι, οι οποίοι νίκησαν τον Αίολο/Ταύρο και «κλείδωσαν» τις θέσεις των πλέι οφ.
Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής
Αγιοι Ανάργυροι-Αίολος/Ταύρος 2006 76-68
Κουκουβάουνες-Αχιλλέας 57-55
Μελίσσια-Παλατιανή 78-69
Προμηθέας-Νέα Ιωνία 52-46
Κουκάκι-Αχαρνής 52-46
ΚΑΟ Γέρακα-Θρακομακεδόνες 66-41
Ολυμπιάδα ’96-Φίλιππος 64-68
Τα φύλλα αγώνων:
ΜΕΛΙΣΣΙΑ – ΠΑΛΑΤΙΑΝΗ 78-69 (40-34)
Διαιτητές Μαλανδρής, Θεοδωρόπουλος
ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Σουρμελής – Γεωργογύλας): Παπαμιχαήλ 5, Νάνης 9, Παπαδόπουλος 5, Πλαγιαννάκος 25 (5), Ζερβός 6, Κλεάνθους 8, Βιτζηλαίος 8, Γκατζούλης, Γεωργανάς 10, Νίκολι 2
ΠΑΛΑΤΙΑΝΗ (Τσίρος): Δημητρακούλης 18, Τζίμας 6 (2), Κιαχόπουλος 7, Μπασέας 3, Καλαντωνέας 15, Βαρσαμούλης 2, Κουφός, Βοσκάκης, Παπαδολιάς 18 (2).
KOYKAKI – ΑΧΑΡΝΗΣ 52-46 (32-16)
Διαιτητές: Πόντας, Πλιάκας
ΚΟΥΚΑΚΙ(Τριαντάφυλλος): Γκάτζο, Ανδρίτσος 4, Σιδερής, Χωριανόπουλος Κ. 6, Αλωνηστιώτης 4, Χωριανόπουλος Χ. 2, Σταθόπουλος 5, Πεζούλας 9 (1), Μπουζούλας 11, Πανουργιάς 3 (1), Ζούμπος 4, Κατσικάκης.
ΑΧΑΡΝΗΣ (Σερέτης): Φίλης, Μπούα, Μπρατσιάκος 8 (1), Χριστόπουλος, Πρόφκα 13, Νταβός 10 (2), Ζορμπάς, Καρακώστας 13 (1), Μπουρβάνης 2.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 23 αγώνες)
1. ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝEΣ | 40 | 17-6 | 1313-1233 |
2. ΜΕΛΙΣΣΙΑ | 40 | 17-6 | 1451-1308 |
3. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ | 40 | 17-6 | 1494-1297 |
4. ΠΑΛΑΤΙΑΝΗ | 40 | 17-6 | 1558-1416 |
5. ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ | 39 | 16-7 | 1551-1391 |
6. ΑΙΟΛΟΣ-ΤΑΥΡΟΣ 2006 | 36 | 13-10 | 1387-1427 |
7. ΚΟΥΚΑΚΙ | 36 | 13-10 | 1497-1426 |
8. ΚΑΟ ΓΕΡΑΚΑ | 35 | 12-11 | 1415-1325 |
9. ΑΧΑΡΝΗΣ | 33 | 10-13 | 1209-1353 |
10. ΦΙΛΙΠΠΟΣ | 32 | 9-14 | 1342-1361 |
11. Ν. ΙΩΝΙΑ | 32 | 9-14 | 1331-1384 |
12. ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ | 29 | 6-17 | 1329-1444 |
13. ΑΧΙΛΛΕΑΣ | 28 | 5-18 | 1330-1500 |
14. ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ‘96 | 23 | 0-23 | 1174-1528 |
Info: Ο 1ος ανεβαίνει απευθείας στην Α’ ΕΣΚΑ, ο 2ος, ο 3ος, ο 4ος και ο 5ος παίζουν playoffs (2ος-5ος, 3ος-4ος στις 3 νίκες, συμπεριλαμβανομένων και των αγώνων της κανονικής περιόδου) για τη 2η θέση ανόδου.
Υποβιβάζονται 2 έως 4 ομάδες από κάθε όμιλο, ανάλογα με τον αριθμό των ομάδων της ΕΣΚΑ που θα πέσουν από τη Γ’ Εθνική (συμμετέχουν οι Χολαργός, Ιωνικός Ν.Φ. στον 1ο όμιλο και οι Νίκη Αμ., Ψυχικό, Αετός, Ιλιον στον 2ο).
ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (24η, 22/3)
Αχιλλέας-Αγιοι Ανάργυροι
Παλατιανή-Κουκουβάουνες
Φίλιππος-Μελίσσια
Αίολος/Ταύρος 2006-Προμηθέας
Νέα Ιωνία-Κουκάκι
Αχαρνής-ΚΑΟ Γέρακα
Θρακομακεδόνες-Ολυμπιάδα ’96