Μεγάλη νίκη μέσα στο Μαρούσι σημείωσε η Αναγέννηση Πετραλώνων επί της ΕΦΟΑ Σπύρου Λούη με 68-66, παραμένοντας στο… κατόπι του Διαγόρα Δρυοπιδέων στο 2ο όμιλο της Β’ ΕΣΚΑ. Η Αναγέννηση έγινε η πρώτη ομάδα που “έσπασε” την έδρα της ΕΦΟΑ, η οποία μετρούσε 9 νίκες σε ισάριθμους αγώνες μέχρι τη 19η αγωνιστική.
Ο Διαγόρας Δρυοπιδεών, από τη μεριά του, δεν συνάντησε την παραμικρή αντίσταση από τη Νέα Μάκρη, την οποία συνέτριψε με 92-49 και παρέμεινε δύο βαθμούς πάνω από την Αναγέννηση.
Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής
Ποσειδώνας ΑΟΝΨ-Φίλιππος 67-66
ΕΦΟΑ Σπ. Λούης-Αναγέννηση Πετρ. 66-68
ΚΑΟ Γέρακα-Εθνικός 83-65
Νέα Ιωνία-Περισσός 43-40
Αγιος Θωμάς-Θεμιστοκλής 64-68
Βριλησσιακός-Αίολος Ταύρος 2006 58-64
Διαγόρας Δρυοπιδέων-Νέα Μάκρη 92-49
Τα φύλλα αγώνα:
ΕΦΟΑ ΣΠ. ΛΟΥΗΣ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ 66-68 (28-28)
Διαιτητές: Τσαρούχα, Καραβίτης
ΕΦΟΑ ΣΠ. ΛΟΥΗΣ (Σεντούκας): Αναγνωστόπουλος 4, Βλαχονάτσιος 9 (2), Παπαδρόσου, Κούβαρης 4, Μπίρδας 5 (1), Τριγάζης 15 (3), Τσιώμος 15, Λερίας 2, Λυκουρέσης 12.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ (Βασιλόπουλος, Δρουμπούκης): Καλαντζής 2, Διονυσόπουλος 12 (3), Κουτσουβάς 18 (1), Πουλέρης 18 (1), Λαμπρόπουλος 2, Ρένεσης 4, Παπαδόπουλος, Μουλάς 12 (1).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ-ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ 92-49 (55-23)
Διαιτητές: Λύρας, Καραμπίνης
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ (Παύλος, Κεφαλίδης): Καζάς 4, Παπαβαΐτσης 4, Δελέγκος 4, Καβούρης 4, Λαρετζάκης 18 (2), Κουμπούρας 9 (1), Μακρής 14 (2), Ντόκος 11 (2), Μαυροειδάκος 2, Περγαντής 6, Παπαϊωάννου 6, Γεωργούλης 10 (2).
ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ (Σάλλας): Καψάλης, Κολίτσας, Καρυώτης 5 (1), Χριστοδούλου 5 (1), Δράκος 17 (1), Τσάπας 5, Αναματερός 4, Παπαϊωάννου 10, Μπούτζης Α., Μπούτζης Σ. 3.
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ-ΠΕΡΙΣΣΟΣ 43-40 (16-27)
Διαιτητές: Τσαχάκης, Πλιακάς
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Θεολογίτης, Ραρρής): Καλασούντας 10, Ιγγλέζος 9 (1), Κασαπάκης 8, Φατούρος 6, Θαλασσινός 4, Σαββαΐδης 2, Κανλής 2, Ιωάννου 2, Κωσταρής, Σπύρου, Ξενάκης, Μπόικος.
ΠΕΡΙΣΣΟΣ (Μέξης, Βουτσελάς): Τζενές 13 (3), Μπαρδάκος 8, Παπαδόπουλος 5 (1), Γιώργος 5, Καζακίδης 4, Βλάσσης 2, Τσαντήλας 2, Τριαντάφυλλος 1, Σιαφάς, Κοκκινίδης, Κιζηλής, Σίρκογλου.
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑΚΟΣ-ΑΙΟΛΟΣ-ΤΑΥΡΟΣ 2006 58-64 (21-31)
Διαιτητές: Παπανικολάου, Μακρής
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑΚΟΣ (Μπότης, Τεγόπουλος): Γιαννόπουλος, Χαλαβατζής 8, Χατζής Γ. 6, Κουλέτσης, Κατσαμπέκης 12, Κωστόπουλος 4, Σακελαρίου, Γεωργόπουλος 6 (2), Χρυσάγης 12 (1), Χρυσανθακόπουλος 8 (1), Σακελαρίου, Νικολαϊδης 6.
ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΣ 2006 (Γιαννόπουλος): Κακομανώλης, Παπαπέτρος 10, Σιδέρης 11 (2), Πέτσης 5, Ιορδάνου 1, Μουχίμογλου 9 (1), Αρχοντούλης, Κοσμίδης, Κορωνιός 6, Παντελής 11 (1), Κάτσαρης 5, Αναστασόπουλος 6.
Η βαθμολογία (σε 19 αγώνες)
1. ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 36 19 17 2 0 1415 1169 246 0 1,000 1,210
2. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡ/ΝΩΝ 34 19 15 4 0 1341 1045 296 0 1,000 1,283
3. ΕΦΟΑ-ΣΠ.ΛΟΥΗΣ 32 19 13 6 0 1197 1139 58 0 1,000 1,051
4. ΑΙΟΛΟΣ-ΤΑΥΡΟΣ 2006 30 19 11 8 0 1193 1145 48 0 1,000 1,042
5. ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ 28 19 9 10 0 1238 1235 3 8 1,018 1,002
6. Ν.ΙΩΝΙΑ 28 19 9 10 0 1141 1177 -36 7 1,058 0,969
7. ΕΘΝΙΚΟΣ 28 19 9 10 0 1187 1213 -26 7 1,022 0,979
8. ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΑΟΝΨ 28 19 9 10 0 1177 1235 -58 5 0,901 0,953
9. ΒΡΙΛΗΣΣΙΑΚΟΣ 27 19 8 11 0 1057 1132 -75 2 1,101 0,934
10. ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ 27 18 9 9 0 1161 1199 -38 1 0,908 0,968
11. ΚΑΟ ΓΕΡΑΚΑ 26 19 7 12 0 1157 1203 -46 0 1,000 0,962
12. ΦΙΛΙΠΠΟΣ 25 19 6 13 0 1069 1156 -87 0 1,000 0,925
13. ΠΕΡΙΣΣΟΣ 24 18 6 12 0 1070 1188 -118 0 1,000 0,901
14. Ν. ΜΑΚΡΗ 23 19 4 15 0 1105 1272 -167 0 1,000 0,869
Info: Στην Α’ ΕΣΚΑ ανεβαίνουν ο 1ος και η ομάδα που θα κερδίσει τα playoffs που θα διεξαχθούν μετά το τέλος του πρωταθλήματος μεταξύ της 2η, της 3ης, της 4ης και της 5ης ομάδας της βαθμολογίας.
Στη Γ’ ΕΣΚΑ υποβιβάζονται οι δύο τελευταίες ομάδες και όσες χρειαστεί ώστε να συμπληρωθούν 14 για το επόμενο πρωτάθλημα, ανάλογα με τις ομάδες της ΕΣΚΑ που θα υποβιβαστούν από τη Γ’ Εθνική.
Η επόμενη αγωνιστική (20ή, 14/3)
Αναγέννηση Πετραλώνων-Ποσειδώνας ΑΟΝΨ
Εθνικός-ΕΦΟΑ Σπύρος Λούης
Περισσός-ΚΑΟ Γέρακα
Θεμιστοκλής-Νέα Ιωνία
Νέα Μάκρη-Αγιος Θωμάς
Φίλιππος-Βριλησσιακός
Αίολος Ταύρος 2006-Διαγόρας Δρυοπιδέων