Επιβλητική εμφάνιση έκανε η Αναγέννηση Πετραλώνων στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου, καθώς συνέτριψε τον Αίολο Ταύρο 85-58 και ισοφάρισε τις νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια, ενόψει μιας πιθανής αναμέτρησης στα πλέι οφ.
Τη νίκη που χρειαζόταν για να κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα σημείωσε στον Περισσό ο Διαγόρας Δρυοπιδέων, που πανηγύρισε παράλληλα και την τρίτη άνοδο τα τελευταία τέσσερα χρόνια! Τέλος, ο αγώνας της Νέας Ιωνίας με τον Ποσειδώνα αναβλήθηκε λόγω προβλήματος στη μία από τις δύο μπασκέτες του κλειστού.
Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:
Ν. Ιωνία-Ποσειδώνας ΑΟΝΨ αναβλήθηκε
ΚΑΟ Γέρακα-ΕΦΟΑ Σπ.Λούης 60-55
Φίλιππος-Άγιος Θωμάς 65-61
Θεμιστοκλής-Βριλησσιακός 62-71
Περισσός-Διαγόρας Δρυοπιδέων 61-74
Εθνικός-Νέα Μάκρη 66-53
Αναγέννηση Πετρ.-Αίολος Ταύρος 85-58
Τα φύλλα αγώνων:
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ-ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΣ 85-58 (47-26)
Διαιτητές: Μπούκας, Αργυρούδης
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ (Bασιλόπουλος, Δρουμπούκης): Καλατζής 2, Μπραχιμάι, Παπαδρόσος, Διονυσόπουλος 8 (2), Κουτσουβάς 13 (2), Πουλέρης 12 (2), Κόκορης, Τσίτουρας 10 (2), Λαμπρόπουλος 5 (1), Ρένεσης 3 (1), Παπαδόπουλος, Μουλάς 32 (3).
ΑΙΟΛΟΣ (Γιαννόπουλος): Κακομανώλης 4 (1), Παπαπέτρου 2, Σιδέρης, Πέτσης 2, Ιορδάνου 16, Μουχίμογλου 2, Αναστασόπουλος 3, Χάλαρης 12 (1), Κορωνιός 8, Παντελής 5 (1), Αρχοντούλης, Τσεβρενίδης 4.
ΠΕΡΙΣΣΟΣ-ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 61-74 (30-40)
Διαιτητές: Καλογερόπουλος, Σέλληνας
ΠΕΡΙΣΣΟΣ (Μέξης): Kαζακίδης 1, Σιάφας 2, Τριαντάφυλλος, Κίζηλης 6 (1), Παπαδόπουλος 5 (1), Μπαρδάκος 9 (1), Βλάσσης 4, Τσενές 19 (2), Γιώργος 15 (1).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ (Παύλος, Κεφαλίδης): Καζάς Γ, Παπαβαϊτσης 2, Δελέγκος 11 (3), Καβούρης 17 (2), Λαρετζάκης 12 (2), Κουμπούρας 16 (2), Μαυροειδάκος 11, Περγαντής 3, Παπαϊωάννου 2, Καζάς Κ.
Η βαθμολογία (σε 24 αγώνες)
Ομάδα |
Βαθ |
|
Αγών |
|
Ν |
|
Η |
|
Μ |
|
Επιθ |
|
Αμυν |
|
Διαφ |
|
αγώνες |
αγώνες |
αγώνες |
1. ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ |
45 |
|
24 |
|
21 |
|
3 |
|
0 |
|
1772 |
|
1487 |
285 |
|
0 |
1,000 |
|
1,192 |
2. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡ/ΝΩΝ |
43 |
|
24 |
|
19 |
|
5 |
|
0 |
|
1737 |
|
1345 |
392 |
|
0 |
1,000 |
|
1,291 |
3. ΕΦΟΑ-ΣΠ.ΛΟΥΗΣ |
39 |
|
24 |
|
15 |
|
9 |
|
0 |
|
1475 |
|
1456 |
19 |
|
3 |
1,074 |
|
1,013 |
4. ΑΙΟΛΟΣ-ΤΑΥΡΟΣ 2006 |
39 |
|
24 |
|
15 |
|
9 |
|
0 |
|
1526 |
|
1466 |
60 |
|
3 |
0,931 |
|
1,041 |
5. ΕΘΝΙΚΟΣ |
36 |
|
24 |
|
12 |
|
12 |
|
0 |
|
1499 |
|
1521 |
-22 |
|
4 |
1,163 |
|
0,986 |
6. ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ |
36 |
|
24 |
|
12 |
|
12 |
|
0 |
|
1543 |
|
1578 |
-35 |
|
2 |
0,860 |
|
0,978 |
7. ΠΕΡΙΣΣΟΣ |
35 |
|
24 |
|
11 |
|
13 |
|
0 |
|
1478 |
|
1544 |
-66 |
|
0 |
1,000 |
|
0,957 |
8. Ν. ΙΩΝΙΑ |
34 |
|
23 |
|
11 |
|
12 |
|
0 |
|
1404 |
|
1431 |
-27 |
|
4 |
1,155 |
|
0,981 |
9. ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ |
34 |
|
24 |
|
10 |
|
14 |
|
0 |
|
1536 |
|
1551 |
-15 |
|
2 |
0,866 |
|
0,990 |
10. ΦΙΛΙΠΠΟΣ |
33 |
|
24 |
|
9 |
|
15 |
|
0 |
|
1375 |
|
1466 |
-91 |
|
10 |
1,110 |
|
0,938 |
11. ΒΡΙΛΗΣΣΙΑΚΟΣ |
33 |
|
24 |
|
9 |
|
15 |
|
0 |
|
1353 |
|
1467 |
-114 |
|
8 |
0,966 |
|
0,922 |
12. ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΑΟΝΨ |
33 |
|
23 |
|
10 |
|
13 |
|
0 |
|
1418 |
|
1495 |
-77 |
|
7 |
0,967 |
|
0,948 |
13. ΚΑΟ ΓΕΡΑΚΑ |
33 |
|
24 |
|
9 |
|
15 |
|
0 |
|
1480 |
|
1551 |
-71 |
|
5 |
0,932 |
|
0,954 |
14. Ν. ΜΑΚΡΗ |
28 |
|
24 |
|
4 |
|
20 |
|
0 |
|
1385 |
|
1623 |
-238 |
|
0 |
1,000 |
|
0,853 |
Info: Στην Α’ ΕΣΚΑ ανεβαίνουν ο 1ος και η ομάδα που θα κερδίσει τα playoffs που θα διεξαχθούν μετά το τέλος του πρωταθλήματος μεταξύ της 2η, της 3ης, της 4ης και της 5ης ομάδας της βαθμολογίας.
Στη Γ’ ΕΣΚΑ υποβιβάζονται οι δύο τελευταίες ομάδες και όσες χρειαστεί ώστε να συμπληρωθούν 14 για το επόμενο πρωτάθλημα, ανάλογα με τις ομάδες της ΕΣΚΑ που θα υποβιβαστούν από τη Γ’ Εθνική.
Η επόμενη αγωνιστική (25η, 18/4)
Ποσειδώνας ΑΟΝΨ-ΚΑΟ Γέρακα
Αγιος Θωμάς-ΕΦΟΑ Σπύρος Λούης
Βριλησσιακός-Νέα Ιωνία
Διαγόρας Δρυοπιδέων-Θεμιστοκλής
Νέα Μακρή-Περισσός
Αίολος Ταύρος-Εθνικός
Φίλιππος-Αναγέννηση Πετραλώνων