Γ΄εθνική (Νότος-μπαράζ): Προβάδισμα ανόδου για Μεγάριδα. Νίκη στο τέλος για τον Αργοναύτη

Στο παιχνίδι για τις ομάδες που κατέλαβαν την τρίτη θέση στους δύο ομίλους, η Μεγάριδα επικράτησε του Λοκρού με 63-54. Παίζοντας ζώνη ο Λοκρός κατάφερε να μπλοκάρει τον αντίπαλο και να έχει τον έλεγχο του πρώτου μέρους της αναμέτρησης. Ομως στο τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους 20-13, η Μεγάριδα προηγήθηκε με 46-37, διαφορά η οποία στάθηκε αρκετή ώστε να της δώσει τη νίκη.

Επόμενος επιλαχών ο Αργοναύτης

Κάνοντας την ανατροπή ο Αργοναύτης επικράτησε της Αχαγιάς με 73-72 στον αγώνα μπαράζ των ομάδων που κατέλαβαν την τέταρτη θέση της βαθμολογίας.  Η ομάδα της Ραφήνας αν και βρέθηκε πίσω με 53-48 στο τρίτο δεκάλεπτο και με εφτά πόντους ένα λεπτό πριν από τη λήξη κατάφερε με βολές Ζερβού στο τέλος, να πάρει τη νίκη.

Διαιτητές: Τσακαλόγιαννος-Φάκαρος
ΜΕΓΑΡΙΔΑ (Μάνταλος-Υφαντής): Πετρούλας 1, Παπασπύρος, Σπυρόπουλος 8 (2), Παλαιοχωρίτης 14 (4), Ζακυνθινός 16, Μπαλάφας 5 (1), Στεφάνου, Αβραμίδης 2, Βούρτσης, Μαλούκος 11, Θέος 6, Σίδερης.
ΛΟΚΡΟΣ (Ζαρονικόλας-Σεργιάννης): Πρεφαντής, Γκραίκος, Φωτητζόγλου 11 (1), Ανδρέου, Κεχρής 5 (1), Πάσσας 9 (3), Παπαηλιού 3 (1), Μάτος Αν. 14, Δουρούκης 5 (1), Ψάλτου 7.

Μπαράζ υποβιβασμού: Νίκη-παραμονής για το ΝΕΟ Ληξουρίου

Το Ληξούρι νίκησε με 66-58 τον Ίκαρο Νέας Σμύρνης και θα συνεχίσει να αγωνίζεται στις εθνικές κατηγορίες. Μία νίκη που έφερε πλατιά χαμόγελα όχι μόνο στους φίλους του ΝΕΟΛ, αλλά και σ’ εκείνους του Ολυμπιονίκη στην Α1 ΕΣΚΑΗ, καθώς η παραμονή του ληξουριώτικου συλλόγου στην Γ’ εθνική, τους επιτρέπει να συνεχίσουν κι εκείνοι να βλέπουν την ομάδα τους στην Α1 ΕΣΚΑΗ και όχι σε πιο χαμηλή κατηγορία, όπως θα συνέβαινε στην περίπτωση του υποβιβασμού του ΝΕΟΛ!