Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της γνώρισε η εθνική ομάδα με 69-55 από την Γαλλία στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα.  Πλέον, τα κορίτσια του Κώστα Μίσσα, χρειάζονται μόνο νίκη το Σάββατο (25/9, 21:15) απέναντι στη Σενεγάλη, για να περάσουν στους «12» της διοργάνωσης.

Η έναρξη του παιχνιδιού βρήκε την εθνική να χάνει με 9-0, στη συνεχεία με τις Παπαμιχαήλ και Καλτσίδου μείωσε σε 11-6, όμως οι γαλλίδες κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά. Στη δεύτερη περίοδο, ήταν η σειρά των Χατζηνικολάου και Μάλτση να σημειώσουν επιμέρους σκορ 10-2 και να ισοφαρίσουν σε 22-22, 6 λεπτά πριν το ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Γαλλία απέδειξε για μία ακόμα φορά τη δυναμική της αφού τιμώρησαν το κάθε λάθος των κοριτσιών του Κώστα Μίσσα. Εκαναν σερί 16-0, ενώ αντίθετα η εθνική έβαλε σε 6′ μόλις έναν πόντο. Η άμυνα ζώνης είχε ω αποτέλεσμα να μειώσει την εις βάρος τους διαφορά 12 (46-34).

Στην τελευταία περίοδο, με καλάθι της Ολγα  Χατζηνικολάου, μείωσαν για πρώτη φορά μετά από πολλή ώρα στους 8 (55-47).  Ηταν φανερό πως δεν υπήρχαν ψυχολογικά αποθέματα  Κάπως έτσι οι γαλλίδες έφτασαν στη νίκη και στο 65-48.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 40-23, 51-40, 69-55
ΓΑΛΛΙΑ: Λαρντί 3 (1), Μιγιέμ 19 (1), Λεπρόν 9 (1), Μπέικς 4, Ντουμέρκ 4, Ντιγμπέ 11 (2), Γκοντίν 4, Εντόγκουε 10, Ζανό 5.
ΕΛΛΑΔΑ: Καλέντζου 8 (2), Δημητράκου 4, Χατζηνικολάου 12 (1), Καλτσίδου 12, Μάλτση 10 (1), Παπαμιχαήλ 9, Λύμουρα, Σωτηρίου, Σούλη, Μητροπούλου.