Διπρόσωπος, αλλά… νικητής!

Επιβλητική νίκη πέτυχε ο Ορφέας Νέου Σκοπού επί της Ελευθερούπολης Καβάλας (με 86-67) στο φιλικό παιχνίδι των δύο ομάδων στο πλαίσιο του τουρνουά που διοργανώνει ο Ορφέας. Ο προπονητή πάντως των γηπεδούχων σίγουρα προβληματίστηκε με την αγωνιστική απόδοση των παικτών του. Στο πρώτο ήταν νωχελικοί, έκαναν πολλά λάθη κι η άμυνα επέτρεπε στους αντιπάλους να κάνουν… πάρτι (εξ ού και το 37-42 του ημιχρόνου), ενώ στο δεύτερο το αγωνιστικό πρόσωπο ήταν διαφορετικό. Πιο συμπαγής άμυνα, πίεση, έλεγχο του ρυθμού και το τελικό 86-67 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά!

Στο άλλο παιχνίδι του τουρνουά ο Ηρακλής Κοζάνης με τους Ντισλή και Ψάλτου να σημειώνουν σχεδόν τους μισούς πόντους (43 κι οι δύο μαζί!), επικράτησε με 80-57 του Πανσερραϊκού. Η ομάδα των Σερρών άντεξε μόνο ένα δεκάλεπτο, αλλά από εκεί κι έπειτα ο Ηρακλής πάτησε το… γκάζι και πήρε άνετα τη νίκη.