Δούκας – Πρωτέας Βούλας 65-78: Υπερίσχυσε η… φρεσκάδα

Η μακρά περίοδος… αποχής δεν έκανε εν τέλει κακό στον Πρωτέα Βούλας. Ίσα ίσα, η ομάδα του Αλέκου Δάγλα ήταν πιο φρέσκια στο κλειστό του Αγίου Θωμά και νίκησε πολύ εύκολα το Δούκα 78-65 σε εξ αναβολής ματς για τη 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Ο Πρωτέας είχε να παίξει από τις 7 Ιανουαρίου, ωστόσο μόνο… σκουριασμένος δεν εμφανίστηκε. Πέτυχε τους πρώτους εννέα πόντους της αναμέτρησης και με εξαίρεση το σημείο που ο Δούκας ισοφάρισε το σκορ στο 7’ (15-15), δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το 1ο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 2-16 και διαφορά 17 πόντων (30-47), την οποία ανέβασαν μέχρι τους 20 στο 22’ (33-55).

Το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει ο Δούκας από εκεί και πέρα, ήταν να μειώσει μέχρι τους 9 πόντους στο 36’ (62-71).

Δούκα – Πρωτέας Βούλας 65-78
Διαιτητές: Ναστούλης, Μαυρέλης, Σκουλαρίκης
Δεκάλεπτα: 16-19, 30-47, 51-64, 65-78
Δούκας (Σορώτος): Μουάτσος, Μαραγκόπουλος, Στεργίου 7 (1), Κοψιάς 4 (4ρ., 5 κλ.), Μιχαήλ 17 (3), Παπανδρέου, Λιβανός 6, Σωτηράκης 14 (1), Χατζής, Μαλτέζος 10 (2/3 τρ., 6ρ.), Λάκκας 7 (1), Τσιτσιγιάννης.
Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Φιλίππου, Δενδρινός 15 (1), Τσακναρίδης, Κυριλής 23 (4/6 τρ.), Χωραφάς, Παπαδάκος, Ματσάγγος 15 (1), Γάργαλης 10 (1), Σκορδάς 6, Τραχανάς, Βλάχος 1, Βισνιέβσκι 8.

1. Πανιώνιος 28 (14-0)
2. Πανελευσινιακός 25 (11-3)
3. Πρωτέας Βούλας 23 (10-3)
4. Παλαιό Φάληρο 22 (9-4)