Η Εθνική Παίδων έκαμψε την αντίσταση της Κροατίας με 92-84 και αύριο (17/8, 15:15) θα αντιμετωπίσει την Τουρκία για τις θέσεις 5-6 του Eurobasket U16 και με μεγάλο έπαθλο την πρόκριση για το Παγκόσμιο Κύπελλο U17 του 2020.

Ο Λευτέρης Μαντζούκας πέτυχε 16 από τους 20 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Θανάσης Μπαζίνας (12π., 11ασ.) ήταν το μυαλό της ομάδας όλο το βράδυ, ενώ ο Σωτήρης Οικονομόπουλος έβαλε 22 πόντους σε άλλη μία καταπληκτική εμφάνιση στο Ούντινε. Οι… Big three της Ελλάδας είχαν όμως και μπόλικη βοήθεια. Ο Ναυπλιώτης πέτυχε 12 πόντους και ο Κολιός άλλους 11, σε ένα ματς στο οποίο η Εθνική είχε 11/26 τρίποντα και παρότι σούταρε με πολύ χειρότερα ποσοστά από την Κροατία (41,9% έναντι 58%), κατόρθωσε να διατηρεί τον προβάδισμα για 33’14’’.

Ο λόγος που συνέβη αυτό;

Η ελληνική ομάδα έκλεψε 17 φορές τη μπάλα, προκάλεσε 24 λάθη και σκόραρε 28 πόντους από αυτά! Παράλληλα, ισορρόπησε τα ριμπάουντ (34-34), κράτησε πολύ χαμηλά τα δικά της λάθη (έκανε 10 και δέχτηκε 13 πόντους από αυτά) και δεν άφησε τους Κροάτες να… οργώσουν την ρακέτα της, κι ας δέχτηκε 40 πόντους από εκεί -σε ματς όμως με πολύ υψηλό σκορ. Κάπως έτσι έφτασε σε μία νίκη που την φέρνει κοντά στην πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο U17…

Το καλύτερο (επιθετικά) ημίχρονο στο Ούντινε

Η Εθνική αντιμετώπισε πολλά αμυντικά προβλήματα στο ματς από το πρώτο ημίχρονο, καθώς επέτρεψε στους Κροάτες να σουτάρουν με ποσοστό 54,1% στο πρώτο 20λεπτο. Στο ίδιο χρονικό διάστημα, πάντως, σούταρε και αυτή καλύτερα από κάθε άλλη φορά στο Ούντινε. Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου έκλεισε το πρώτο μισό της αναμέτρησης με ποσοστό 50% στα σουτ και 7/13 τρίποντα, παίρνοντας λύσεις από πολλούς παίκτες στην επίθεση. Συν τοις άλλοις, μετέτρεψε σε 13 εύκολους πόντους τα ισάριθμα λάθη των αντιπάλων της, καταφέρνοντας να αντιπαρέλθει πολύ γρήγορα το 24-31 με το οποίο προηγήθηκε η ομάδα του Μλάντεν Έριαβετς στο 13’.

Τρία λεπτά αργότερα η Ελλάδα ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ (36-35 στο 16’) και φρόντισε να μην αφήσει την Κροατία να προηγηθεί ξανά στο παιχνίδι. Δίχως αυτό να σημαίνει ότι τα πάντα έγιναν εύκολα... Η “γαλανόλευκη” έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με τη μέγιστη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο (50-42), και παρότι δεν μπόρεσε ποτέ να “καθαρίσει” το ματς, κάθε φορά που οι Κροάτες απειλούσαν, οι παίκτες του Παπαδόπουλου έδειχναν χαρακτήρα. Στο 26’ η ομάδα του Έριαβετς πλησίασε στον έναν πόντο (58-57), εντούτοις ένα επιμέρους 16-6 στα επόμενα έξι λεπτά ήταν αρκετό για να επαναφέρει την τάξη.

Στο 32’ η Ελλάδα ξέφυγε με 74-63 χάρις σε γκολ-φάουλ του Μαντζούκα, ωστόσο το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει ακόμα. Οι Κροάτες πλησίασαν στους δύο πόντους (79-77) στο 36’ και το ίδιο έκαναν ακόμα και μετά τους πέντε αναπάντητους των Μαντζούκα, Οικονομόπουλου, αφού μέσα σε ένα λεπτό το 84-77 έγινε 84-84 στο 39’! Όλα λοιπόν κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό. Και εκεί η Ελλάδα ήταν αυτή που πατούσε καλύτερα στα πόδια της. Στα 47’’ ο Μαντζούκας ευστόχησε σε δύο βολές και στην επόμενη φάση ο Μπαζίνας έκλεψε τη μπάλα και πάσαρε στον Οικονομόπουλο που έκανε το σκορ 88-84 με 2/2 βολές στα 39,5’’. Οι Κροάτες δεν είχαν άλλη απάντηση.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 50-42, 65-61, 92-84.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Ναυπλιώτης 12 (4/9τρ., 3κλ.), Γκίκας 2, Πετανίδης 2, Οικονομόπουλος 22 (6/10σ., 5ασ., 3κλ.), Θεογιάννης, Ευσταθιάδης, Μερμίγκης 9, Τσολάκης 2, Κολιός 11 (2), Μαντζούκας 20 (11ρ., 5ασ., 3κλ.), Μπαζίνας 12 (6ρ., 11ασ., 4κλ.).

ΚΡΟΑΤΙΑ (Εριαβετς): Πλέαντιν 24 (9/13σ.), Κλαρίν, Λέμπο 8, Ζ. Ιβισιτς 14, Σάντιτς 6, Σβόμποντα 3, Μπράλα 20 (8ρ., 8ασ., 7λ.), Τ. Ιβισιτς 9 (7ρ., 4κ.).