Εθνική U16: Ποδαρικό με βαριά ήττα από την ισχυρή Σερβία

Η Ελλάδα δεν κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια την Σερβία, ένα από τα μεγάλα φαβορί για το βάθρο, στην πρεμιέρα του Eurobasket U16 που άρχισε σήμερα στο Ούντινε της Ιταλίας, γνωρίζοντας βαριά ήττα με 77-55. Η Εθνική Παίδων άντεξε ουσιαστικά 14 λεπτά, αφού από εκεί και πέρα πήρε το όπλο του ο Νίκολα Ραντοβάνοβιτς, ο οποίος τελείωσε το ματς με 26 πόντους και 9/14 σουτ (παρότι είχε 0/4 στην πρώτη περίοδο!), διαλύοντας όποιο αμυντικό πλάνο κι αν εφάρμοσε πάνω του ο Κώστας Παπαδόπουλος.

Ο Θανάσης Μπαζίνας (20 πόντοι, 6/8 σουτ) ήταν ο κορυφαίος της ελληνικής ομάδας, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 23 πόντους διαφορά στην τέταρτη περίοδο, έχασε κατά κράτος τις μάχες των ριμπάουντ (36-47) και σούταρε με πολύ άσχημα από μακρινή απόσταση, καθώς είχε 4/25 τρίποντα και 4/29 σουτ συνολικά εκτός ρακέτας. Κάπως έτσι πήγε στράφι το ιδανικό ξεκίνημα…

Η Εθνική κατάφερε χάρις στην άμυνά της να κοντρολάρει το παιχνίδι επί περίπου 13 λεπτά, διατηρώντας σταθερά ένα προβάδισμα που έφτασε μέχρι και το +7 στο 9’ (13-6). Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου κράτησε την αντίπαλό της στα 3/16 σουτ και στα 5 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ δεν δέχτηκε ούτε έναν πόντο στο ίδιο χρονικό διάστημα από το μεγάλο αστέρι των Σέρβων, τον Ραντοβάνοβιτς. Δυστυχώς, τα πάντα άλλαξαν μέσα σε έξι σκάρτα λεπτά. Στην δεύτερη περίοδο οι Σέρβοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, άνοιξαν τον ρυθμό του αγώνα, σκόραραν εύκολους πόντους στο transition και -το κυριότερο- ο Ραντοβάνοβιτς ζεστάθηκε.

Ο ταλαντούχος σμολ φόργουορντ πέτυχε 13 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και παρέσυρε μαζί του όλη την Σερβία, η οποία προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 14’ (22-20), ξέφυγε με διψήφια διαφορά στο 18’ (32-22) και την ανέβασε ακόμα περισσότερο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (37-24). Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης οι Σέρβοι μπήκαν πολύ καλύτερα απ’ ότι στο πρώτο και δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στους Έλληνες παίκτες, καθώς άρχισαν να ανεβάζουν κι άλλο την διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και τους 23 πόντους στο 35’ (73-50).

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 37-24, 60-43, 77-55.

ΣΕΡΒΙΑ (Νικίτοβιτς): Τζούρισιτς 6, Ραντοβάνοβιτς 26 (9/14σ.), Μπόσκοβιτς 4 (6ρ.), Μιλιγιάσεβιτς 14 (4/6τρ., 5ασ.), Στεφάνοβιτς 4, Μάρκοβιτς, Σαράνοβιτς 4, Πέτροβιτς 3 (6ρ.), Μπέλιτς 8 (8ρ.), Μπράνκοβιτς 6 (7ρ.), Ομπράντοβιτς, Ντάμποβιτς 2.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Ναυπλιώτης 0/6σ., Γκίκας 2, Πετανίδης 2, Οικονομόπουλος 11, Θεογιάννης, Ευσταθιάδης, Μερμίγκης 4 (2/10σ.), Τσολάκης 5 (7ρ.), Κολιός 2, Γιαννόπουλος, Μαντζούκας 9 (4/12σ., 1/6β., 6ρ., 4λ.), Μπαζίνας 20 (3/3δ., 3/5τρ., 5/7β.).